czwartek, 03 styczeń 2019 19:19

Ledwo coś wygrali i już zdążyli być skrajni

Napisał
Ledwo coś wygrali i już zdążyli być skrajni fot. libertaddigital.com

Czy ktoś wie czym różni się skrajna prawica od prawicy i dlaczego w medialnej przyrodzie mamy więcej skrajnej prawicy od skrajnej lewicy? Albo inaczej, pokażcie mi prawicę, która według lewicowych mediów nie jest dziś skrajna.

Liczę tu na poważne komentarze i cytaty z mediów - napisał na portalu Warsaw Enterprise Institute prezes WEI, Tomasz Wróblewski. Sam szukając odpowiedzi na pytanie, przejrzałem strony ponad dwudziestu największych europejskich gazet i wyczytałem, że nowym narybkiem skrajnej prawicy jest hiszpańska partia Vox, która właśnie wygrała wybory regionalne w Andaluzji. Ledwo coś wygrali i już zdążyli być skrajni. Aż zajrzałem na ich stronę. O to jak wygląda program skrajnej prawicy:

1/ Vox chce żeby we wszystkich regionach Hiszpanii obowiązywało jedno prawo, jeden rząd i jeden parlament dla wszystkich. Żeby wszędzie funkcjonował jeden system publicznej opieki zdrowotnej, jeden system bezpieczeństwa i sądownictwa.

2/ Skrajna prawica domaga się ochrony dziedzictwa narodowego Hiszpanii i poszanowania dla bohaterów narodowych.

3/ Chce zastąpić prawo o zakazie dyskryminacji tylko jednej z płci, prawem zakazującym dyskryminacji i przemocy wobec wszystkich obywateli, bez względu na płeć. Prawo w równym stopniu ma chronić dzieci, co i osoby starsze narażone na przemoc. Vox chce odebrać dofinansowanie organizacjom genderowym i za te pieniądze stworzyć ministerstwo rodziny, gwarantujące ochronę praw rodziny, jako instytucji ważniejszej od instytucji państwa.

4/ Prawacy, a może już faszyści, chcą spójnej polityki imigracyjnej, w ramach której cudzoziemcy przyjmowani będą w zależności od potrzeb hiszpańskiej ekonomii i potencjału każdej z osób ubiegających się o prawo pobytu, do integrowania się z rodowitymi Hiszpanami. Natomiast wszystkich nielegalnych imigrantów i osoby, które dopuściły się złamania prawa, Vox chce deportować.

5/ Vox chce drastycznie obciąć wydatki rządu, chce zabrać służbowe samochody niższym urzędnikom państwowym, obciąć arbitralne wydatki polityków na wspieranie zaprzyjaźnionych organizacji i mediów, chce znieść dotacje dla partii politycznych, dla związków zawodowych, organizacji biznesowych.

6/ Chce zlikwidować Trybunał Konstytucyjny i wszystkie jego obowiązki przesunąć do Sądu Najwyższego.

7/ Partia chce, żeby na koniec obowiązkowego programu nauczania, każdy absolwent musiał dowieść, że zna język hiszpański.

8/ W kwestii podatków Vox mówi – im mniej tym lepiej. Chce wprowadzić podatek liniowy 21 proc. Chce kwoty wolnej od podatku – 12 tys. euro plus 3 tys. odpisu od podatków na każde dziecko. Partia chce też znieść podatek od dziedziczenia, od zakupu nieruchomości i od zysków kapitałowych. Osoby samozatrudnione nie będą musiały płacić składek na hiszpański ZUS.

9/ Radykałowie chcą odebrać politykom prawo do umarzania kar za korupcję, natomiast politycy mogą być karani za marnotrawstwo publicznych pieniędzy.

10/ Vox domaga się zamknięcia meczetów, w których głoszona jest nienawiść do innych religii i deportować imamów namawiających do przemocy.

A teraz popatrz w lustro i zadaj sobie pytanie, czy w tobie nie ma choć trochę skrajnej prawicy? - pyta na zakończenie Wróblewski

Sponsor gali konkursu

sponsor_gali.jpg

Sponsorzy konkursu

zabka sponsor

kie sponsor

Patronat honorowy

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

mrpps

Ministerstwo Energii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Partnerzy medialni

Logotypy partnerow medialnych Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

esportinfo logo 300

Na górę