czwartek, 03 styczeń 2019 19:25

O ludziach pracujących dla Polski na niwie gospodarki

Napisał
O ludziach pracujących dla Polski na niwie gospodarki fot. arch.

Nasza historia pełna jest wielkich królów i słynnych hetmanów. Panteon uzupełniają bohaterowie powstań i spisków oraz kilku najwybitniejszych artystów. Dużo rzadziej wspomina się o ludziach pracujących dla Polski na niwie gospodarki.

Może dlatego, że realizowali przy okazji własne interesy - pisze Marcin Wolski na portalu Niezalezna.pl, polecając ciekawą książkę „Poczet przedsiębiorców polskich”. Lukę uzupełnia czwórka autorów – Arkadiusz Bińczyk, Andrzej Krajewski i Wojciech Kwilecki, zdominowana przez Marcina Rosołowskiego. W stulecie niepodległości zaproponowali oni „Poczet przedsiębiorców polskich”, od czasów najdawniejszych po II wojnę światową. Znajdziemy tam postacie z różnych stanów i religii – arystokratów i mieszczan, naukowców i ludzi Kościoła.

Czasem w rolach zgoła nieoczekiwanych – jak Mikołaj Kopernik, teoretyk pieniądza i świetny organizator, czy kanclerz Zamoyski – mniej znany jako twórca gospodarczej potęgi swojego rodu. Nieprawdziwy jest mit o niemożności szlachty do zajmowania się przemysłem i handlem – dowodzą tego kariery Jana Flemminga, Kazimierza Czartoryskiego czy Michała Ogińskiego. Są patrioci, którzy zamieniają szable na księgi finansowe (Chłapowski, Łubieński, Cegielski).

Stały dopływ do klasy przedsiębiorców zapewniają imigranci, cudzoziemcy z Niemiec i Włoch, którzy polonizują się najpóźniej w drugim i trzecim pokoleniu. Dotyczy to zarówno średniowiecza (Behem, Boner, Fukierowie), jak i XIX w., z takimi postaciami jak Lilpop, Kronenberg, Scheibler czy Wawelberg. Nie brak na tej liście polskich Żydów. Aż szkoda, że autorzy nie doszli ze swoim pocztem do współczesności, chociaż losy przedsiębiorczych w PR, a potem w III RP, to już całkiem inna historia.

M. Rosołowski, A. Krajewski, A. Bińczyk, W. Kwilecki - „Poczet przedsiębiorców polskich”, WEI, Warszawa 2018

Patronat honorowy

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

mrpps

Ministerstwo Energii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Partnerzy medialni

Logotypy partnerow medialnych Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

esportinfo logo 300

Na górę