czwartek, 10 styczeń 2019 19:44

Arendarski: Zmiany w produkcji napojów najdotkliwiej odczują rolnicy i sadownicy

Napisał
Arendarski: Zmiany w produkcji napojów najdotkliwiej odczują rolnicy i sadownicy fot. freeimages.com

W czasach PRL władza często chwaliła się spadkami cen. Za statystyką stały oczywiście solidne liczby centralnego planisty – wagony i czołgi staniały znacząco, co rekompensowało podwyżkę cen np. mięsa. Skojarzenie z tym sposobem chwalenia się obniżkami miałem przed Świętami, gdy słuchałem premiera chwalącego się zmianami stawek VAT - napisał w Rzeczpospolitej Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

W jego opinii na planowanej przez ministerstwo finansów podwyżce z 5 proc. na 23 proc. podatku VAT od nektarów i napojów owocowych lub warzywnych stratni będą oczywiście konsumenci. Ale to nie oni będą najbardziej poszkodowaną grupą. Podwyżki VAT najdotkliwiej odczują bowiem rolnicy i sadownicy.

Wynika to z faktu, że w obecnej sytuacji, tj. klęsce urodzaju w polskim sadownictwie zagospodarowanie każdej tony owoców jest podstawowe dla właścicieli upraw. „Tymczasem jak ocenia branża przetwórcza, zmiana w VAT spowoduje zmniejszenie zapotrzebowania na polskie owoce nawet o 75 proc., tj. 190 tys. t” - podkreśla Arendarski.

Nie zmieniają tego najnowsze doniesienia medialne o propozycji resortu finansów ustalenia 8 proc. VAT na nektary (w miejsce proponowanych pierwotnie 23 proc.). Bowiem napoje owocowe, dominujące na rynku, i tak będą opodatkowane najwyższą stawką. „Podana w prasie zmiana stanowiska ministerstwa jest, więc symboliczna i nie uratuje rolników” - uważa Arendarski.

Jest to tym bardziej zdumiewające, że VAT na wafelki, czipsy czy niektóre batoniki obejmie najniższa stawka VAT, tj. 5 proc. Wobec tego prezes KIG przewiduje, że w tym roku na prywatnych przyjęciach i domówkach w naszym kraju „z powodu olbrzymiego kryzysu polskich sadowników przyjdzie nam spotykać się przy chipsach, krakersach, napojach gazowanych, no i pomarańczach. Oczywiście niepolskich, ale przynajmniej niżej opodatkowanych”.

Sponsor gali konkursu

sponsor_gali.jpg

Sponsorzy konkursu

zabka sponsor

kie sponsor

Patronat honorowy

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

mrpps

Ministerstwo Energii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Partnerzy medialni

Logotypy partnerow medialnych Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

esportinfo logo 300

Na górę