poniedziałek, 11 luty 2019 12:53

Zmiany w VAT wzmocnią zagraniczne koncerny – osłabią polskie firmy i sadowników

Napisał
Zmiany w VAT wzmocnią zagraniczne koncerny – osłabią polskie firmy i sadowników fot. freeimages.com

Dużo wyższy podatek VAT na napoje owocowe i warzywne, dużo niższy na chipsy, ciasta czy słone przekąski – znalazły się m.in. w propozycjach tzw. matrycy podatkowej opracowanej przez ministerstwo finansów. Takie podatkowe zmiany wzmocnią zagraniczne koncerny kosztem osłabienia polskiej branży napojów owocowo-warzywnych i współpracujących z nią rolników – twierdzi na łamach dzisiejszego wydania „Polska. The Times” Anna Nowak.

Autorka przypomina, że resort finansów planuje podwyższyć VAT – co wiąże się z podwyżką ceny dla konsumentów - na napoje owocowe i warzywne zawierające co najmniej 20 proc. soku, a zarazem obniżenie stawki tego podatku na chipsy, krakersy, słodkie wypieki czy część słonych przekąsek. „Tymczasem badania na rynkach zachodnich ujawniły, że zwiększenie cen napojów owocowych nie przekłada się na wzrost konsumpcji picia wody, tylko powoduje wzrost spożycia napojów o niskiej lub żadnej zawartości wkładu owocowego, również gazowanych”. A jednocześnie „krajowy rynek chipsów, krakersów, słonych przekąsek i napojów gazowanych zdominowany jest przez zagraniczne koncerny”.

W konkluzji tekstu jego autorka cytuje dająca pewne nadzieje dla producentów owoców i warzyw oraz ich przetworów wypowiedź ministra rolnictwa, Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który – w odpowiedzi na interpelację poselską ujawnił, że jego zdaniem propozycja podniesienia VAT nie jest uzasadniona. „Jednocześnie wskazałem, że zachowanie dotychczasowej stawki VAT pozwoli utrzymać dotychczasową cenę oferowaną konsumentom za ww. napoje, a co za tym idzie, będzie pozytywnie wpływać zarówno na popyt na nie, jak i na popyt na owoce i warzywa skupowane do ich produkcji, co ma szczególnie istotne znaczenie w przypadku jabłek, gdzie obserwowana jest duża nadprodukcja tego surowca” – napisał Ardanowski.

Jak do tej pory w razie zaistnienia różnic zdań między ministerstwem finansów, a innymi resortami, te ostatnie zwykle stały na przegranej pozycji. Może tym razem będzie inaczej?

Sponsor gali konkursu

sponsor_gali.jpg

Sponsorzy konkursu

zabka sponsor

kie sponsor

Patronat honorowy

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

mrpps

Ministerstwo Energii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Partnerzy medialni

Logotypy partnerow medialnych Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

esportinfo logo 300

Na górę