poniedziałek, 11 luty 2019 15:45

W Modlinie ciągły wzrost odprawionych pasażerów

Napisał
W Modlinie ciągły wzrost odprawionych pasażerów fot. MPL Warszawa/Modlin

234 476 – tylu podróżnych odprawił w styczniu Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa/Modlin. Tym samym lotnisko rozpoczęło nowy rok najlepszym styczniem w historii portu.

To o blisko 2 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej – poinformował Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa-Modlin sp. z o.o. - To stała tendencja od wielu miesięcy. Dla podróżnych z centralnej i północno-wschodniej Polski nasze lotnisko to często port pierwszego wyboru. Wygodny i szybki dojazd czy możliwość skorzystania z dobrej bazy handlowo- gastronomicznej to główne atuty Modlina – mówi Leszek Chorzewski – p.o. prezesa spółki MPL Warszawa/Modlin.

Systematycznie rosnąca liczba osób korzystających z lotniska w Modlinie zyska nową możliwość dojazdu bezpośrednio do  portu. W najbliższym czasie potencjalni wykonawcy będą mogli złożyć już swoje oferty w przetargach na budowę linii kolejowej do tego podwarszawskiego lotniska. - Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace budowlane będą przeprowadzone między połową 2020, a końcem 2022 r. – dodaje Chorzewski.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ogłosiła właśnie końcowe konsultacje w sprawie wydania decyzji dla połączenia kolejowego. Jak informuje urząd, decyzję wyda do 19 kwietnia br. To jeden z podstawowych warunków do rozpoczęcia oczekiwanych prac. Mowa o budowie odcinka linii kolejowej od stacji Modlin do planowanej stacji Mazowiecki Port Lotniczy. Rozmowy na ten temat ciągną się od lat. Środki na inwestycję pochodzić będą z Unii Europejskiej, a konkretnie - z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Marszałek Mazowsza porozumiał się w tej sprawie 20 lipca 2016 r. z właścicielem infrastruktury kolejowej, czyli PKP PLK, które stały się inwestorem zadania doprowadzenia kolei do stołecznego portu.

Przetarg na budowę PKP PLK ogłosi, wg zapowiedzi, w trzecim kwartale roku 2019. Koleje Mazowieckie, już blisko dwa lata temu, ogłosiły, że dysponują bazą nowoczesnych Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych – w tym 16 Elfami, którymi chcą wozić pasażerów na modlińskie lotnisko. Dziś, do oddalonego o 40 km od ścisłego centrum Warszawy portu lotniczego, można dojechać regularnie kursującym z centrum Warszawy autokarem lub pociągiem do stacji w Nowym Dworze Mazowieckim a stamtąd autobusem pod sam terminal pasażerski.

Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa/Modlin działa operacyjnie od 2012 r. Od lat lotnisko systematycznie notuje wzrost odprawionych pasażerów. Rekordowy pod tym względem okazał się 2018 r., w którym z portu skorzystało blisko 3,1 mln pasażerów. Wg najnowszych danych, Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa/Modlin plasuje się w pierwszej piątce  regionalnych lotnisk w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów.

Sponsor gali konkursu

sponsor_gali.jpg

Sponsorzy konkursu

zabka sponsor

kie sponsor

Patronat honorowy

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

mrpps

Ministerstwo Energii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Partnerzy medialni

Logotypy partnerow medialnych Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

esportinfo logo 300

Na górę