wtorek, 12 marzec 2019 12:03

W 2019 r. okna i drzwi otwarte na nowe szanse

Napisał
W 2019 r. okna i drzwi otwarte na nowe szanse fot. freeimages.com

Producenci okien i drzwi będą dobrze wspominać 2018 r. – Nie ma jeszcze pełnych danych, ale spodziewamy się, że wartość krajowego rynku stolarki otworowej w 2018 r. znów okaże się rekordowa.

Szacujemy, że osiągnie wynik ok. 7,6-7,8 mld zł, rosnąc tym samym o ok. 7-9 proc. w stosunku do roku poprzedniego – prognozują analitycy Santander Bank Polska. W najbliższych latach sytuację sektora będzie kształtować wiele czynników, wśród których nie zabraknie także wyzwań.

Według danych GUS w 2018 r. wielkość produkcji stolarki otworowej w Polsce wzrósł o 6,6% r/r. To znacznie lepszy wynik niż zanotowany w całym roku 2017 r. (+5,8% r/r). W 2019 r. analitycy Santander Bank Polska spodziewają się stabilizacji wolumenu sprzedaży stolarki otworowej na krajowym rynku i wzrostu eksportu rzędu 5-8% r/r. Pozytywnym perspektywom dla producentów stolarki otworowej będą towarzyszyć spore wyzwania: przede wszystkim wzrost kosztów produkcji (surowców, pracy i energii), hamowanie rynku mieszkaniowego oraz Brexit.

W 2018 r. zarówno ceny drewna przemysłowego, jak i najczęściej wykorzystywanych przez stolarkę otworową tworzyw pozostawały na zbliżonym lub nieznacznie niższym poziomie niż w 2017 r. Maciej Nałęcz, analityk ds. sektora produkcji przemysłowej jest zdania, że podwyżki ceny materiałów i produkcji w 2019 r. wydają się raczej nieuniknione. - Producenci będą musieli zmierzyć się chociażby ze wzrostem ceny zakupu energii elektrycznej, co może wpłynąć na ich marże w zależności od tego, kiedy firma kontraktowała energię - szacuje analityk Santander Bank Polska. Spodziewa się on, że wyższe koszty najmocniej odczują producenci stolarki drewnianej ze względu na wyższą energochłonność procesu produkcyjnego. Do tego dochodzi także rosnąca presja na podwyżki wynagrodzeń w przemyśle. W branży stolarki otworowej wzrost płac w 2018 r. był nawet nieco szybszy (8%) niż średnia dla całego sektora przedsiębiorstw (ok. 7%).

Polski rynek stolarki okiennej i drzwiowej w ostatnich latach korzystał na wysokim popycie ze strony deweloperów. Analitycy Santander Bank Polska wskazują jednak, że z rynku mieszkaniowego docierają sygnały o spowolnieniu, co może mieć duże znaczenie dla sektora. W 2018 r. po raz pierwszy od lat obserwowaliśmy spadek sprzedaży mieszkań w ujęciu rok do roku.

Mimo iż wg danych REAS | JLL Residential Advisory w 6. największych miastach Polski spadek wyniósł 11% w porównaniu do rekordowego 2017 r., to wciąż był to drugi najlepszy rok w historii branży. Sam powód spadku jest prosty - deweloperzy musieli w ub. r. mierzyć się z dynamicznym wzrostem kosztów materiałów budowlanych, jak i robocizny. W dodatku, coraz trudniej jest kupić działki pod nowe inwestycje w cenie zapewniającej atrakcyjny zwrot z inwestycji. Problem ten dodatkowo pogłębiły w ubiegłym roku wybory samorządowe, które spowodowały dodatkowe opóźnienia w wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy i pozwoleń na budowę. Producenci stolarki otworowej nie odczują jednak jeszcze tego spadku, ponieważ zarówno liczba wydanych pozwoleń na budowę, jak i budowanych mieszkań jest wciąż w trendzie wzrostowym. Jednakże, deweloperzy będą musieli dostosować podaż mieszkań do mniejszego popytu, co przyczyni się do wyhamowania popytu na stolarkę otworową. Warto jednak obserwować budownictwo indywidualne, które odpowiada za 35-40% podaży mieszkań. Tutaj występują podobne trendy po stronie kosztowej, jednak dynamicznie rosnące płace i bardzo dobra koniunktura konsumencka mogą przyczynić do podtrzymania podaży mieszkań w tym segmencie, co może stabilizować rynek w kolejnych kwartałach, wskazuje Maciej Nałęcz z Santander Bank Polska.

Listę największych ryzyk dla branży stolarki otworowej eksperci Santander Bank Polska zamykają Brexitem. –Wielka Brytania jest trzecim najważniejszym zagranicznym odbiorcą naszych okien i drzwi. Bez względu na finalne rozstrzygnięcie sprawy wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE, brytyjska gospodarka już odczuwa jego pierwsze konsekwencje. Eksporterzy stolarki otworowej muszą się obecnie mierzyć z ogromną niepewnością i wciąż nie znają warunków, na jakich nastąpi to rozstanie. W najgorszym wypadku po 29. marca polski eksport okien i drzwi stanie na brytyjskiej granicy i będziemy mieli do czynienia z wyraźnym spadkiem sprzedaży na tym istotnym dla polskich firm kierunku – analizuje Nałęcz.

Według analityków Santander Bank Polska, pozytywny wpływ na sytuację branży w 2019 r. będą miały przede wszystkim czynniki, takie jak nowe normy energetyczne dla stolarki otworowej, rosnąca świadomość ekologiczna konsumentów i bardzo wysoka skłonność do remontów deklarowana przez gospodarstwa domowe w UE i Polsce.

Sponsor gali konkursu

sponsor_gali.jpg

Sponsorzy konkursu

zabka sponsor

kie sponsor

Patronat honorowy

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

mrpps

Ministerstwo Energii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Partnerzy medialni

Logotypy partnerow medialnych Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

esportinfo logo 300

Na górę