sobota, 09 marzec 2019 16:38

Sadownicy mogą czuć się wykorzystani

Napisał
Sadownicy mogą czuć się wykorzystani fot. freeimages.com

Już tylko w rękach posłów jest teraz nadzieja na obniżenie rosnącego napięcia na wsi. Wszystko przez przyjęcie przez rząd nowelizacji matrycy VAT, która jeśli zostanie zaaprobowana przez Sejm, może wywołać niepotrzebne masowe niezadowolenie społeczne na wsi.

Jak napisał na portalu niezalezna.pl (dział: opinie) w tekście „Wieś na skraju wyczerpania” Juliusz Bolek, prezes Instytutu Biznesu, do protestujących hodowców, za sprawą przyjętej przez rząd podwyżki podatku na napoje owocowe mogą dołączyć niedługo sadownicy. Biorąc pod uwagę, że dzieje się to w okresie wyborów do parlamentu europejskiego i krajowego, jest to wspaniałe paliwo dla opozycji.

Polskie sadownictwo powinno być powodem do dumy. Jesteśmy największym w Europie i drugim na świecie producentem jabłek. Prym wiedziemy w uprawie aronii i czarnej porzeczki. Polskie produkty przetwórcze są wartością, którą powinno się pielęgnować. Dzięki dotychczasowej stawce 5 proc. VAT na napoje owocowe o wysokiej zawartości naturalnego soku, konsumenci mogli korzystać z oferty wysokiej jakości, w przystępnej cenie. Istnieje realne ryzyko, że obłożenie tych produktów VAT na poziomie 23 proc., wskutek przyjęcia przez parlament nowej tzw. matrycy VAT, spowoduje zmniejszenie zawartości naturalnego składnika w napojach z obecnych 20 proc. do średniej europejskiej 10 proc. przez co polskie produkty stracą swoją przewagę konkurencyjną. Ucierpią na tym konsumenci, stracą na tym producenci, dotkliwe skutki czekają polską wieś.

(...) Być może w wyliczeniach i modelach ministerstwa finansów wszystko wygląda w porządku i budżet się zgadza, ale z poziomu polskiej wsi może to być klęska. W wyniku nowelizacji sadownicy mogą czuć się wykorzystani w celu „spięcia” budżetu ich kosztem. Skutki zmniejszenia zapotrzebowania na owoce będą natomiast niewidoczne w tabelach i wyliczeniach ministerstwa finansów. Pierwsi o skali tragedii przekonają się kandydaci w wyborach, gdy ruszą teren i zderzą się z problemami sadowników. VAT wymagał uporządkowania – nie zrozumiałe jednak jest dlaczego ma się to odbywać kosztem mieszkańców wsi. Rolników może już teraz tylko uratować Sejm. Posłowie komisji rolnictwa i rozwoju wsi już na etapie konsultacji rządowych krytykowali plany ministerstwa finansów.

Podobnie negatywne zdanie wyraziło ministerstwo rolnictwa. Na wniosek pos. Roberta Telusa z PiS projekt dezyderatu krytykującego zmiany podatku został zaadresowany do premiera, a nie do minister finansów. Miało to bardziej wyeksponować powagę sytuacji. Mimo tego rząd postanowił cedować odpowiedzialność za sytuację na wsi na parlament. Krytyczne podejście sejmowej komisji daje wiarę, że jest jeszcze ratunek dla sadowników. Mam nadzieję, że parlamentarzyści doceniając wysiłek ministerstwa finansów w porządkowaniu VAT, skorygują technokratyczne błędy, które poza dobrymi wynikami w modelach finansowych, niosą za sobą korzyści zagranicznych koncernów kosztem polskich sadowników.

Sponsor gali konkursu

sponsor_gali.jpg

Sponsorzy konkursu

zabka sponsor

kie sponsor

Patronat honorowy

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

mrpps

Ministerstwo Energii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Partnerzy medialni

Logotypy partnerow medialnych Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

esportinfo logo 300

Na górę