czwartek, 11 kwiecień 2019 12:40

Sprzedaż „małpek” faktycznie dwa razy niższa niż w badaniach Synergiona

Napisał
Sprzedaż „małpek” faktycznie dwa razy niższa niż w badaniach Synergiona fot. freeimages.com

W ostatnich dniach pojawiły się publikacje medialne, odnoszące się do liczby małych opakowań wódek i wpływu tego faktu na ogólne spożycie alkoholu przez Polaków. Powoływano się w nich na dane zamieszczone w badaniu „Dokąd płynie mała wódka” przeprowadzonym przez firmę badawczą Synergion na zlecenie Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego. Jego wyniki zostały ogłoszone podczas konferencji w Centrum Prasowym Foksal. Tymczasem wątpliwości Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy (ZP PPS) budzi nie tylko wiarygodność pojawiających się w opracowaniu danych liczbowych, lecz także sposób przeprowadzenia samego badania (oparte na wywiadach, szacunkach) – napisał Ryszard Woronowicz, rzecznik prasowy, ZP PPS.

Wyniki sprzedaży małych opakowań wódek są w rzeczywistości o połowę mniejsze niż wynika z szacunków Synergion: 1,4 mln opakowań wobec 3 mln (dziennie) oraz 510 mln opakowań wobec 1 mld (rocznie).

Pierwszą kwestią, która musi budzić zastanowienie jest wiarygodność danych zawartych w badaniu, dotyczących liczby sprzedawanych napojów spirytusowych w małych opakowaniach. Autorzy opracowania podają, że dziennie sprzedaje się ich w Polsce 3 mln, co daje rocznie 1 mld opakowań. Tymczasem według sprzedażowych danych rynkowych, małe opakowania wódek (poniżej 100 ml oraz 100 ml i 200 ml) stanowią łącznie 29% całego wolumenu rynku wódki, której sprzedaje się rocznie 246 mln litrów. Daje to ponad 71 mln l, które zajmują nieco ponad 500 mln butelek. Średnia ilość butelek małych opakowań wódek sprzedawanych dziennie (510 mln dzielone przez 365 dni w roku), to niespełna 1,4 mln małych opakowań, co pokazuje, że wartość prezentowana w raporcie jest dwukrotnie zawyżona. 

1,4 mln małych opakowań wódek sprzedawanych średnio każdego dnia to około 200 tys. l. Dla porównania, codziennie średnio sprzedaje się w Polsce 8,7 mln l piwa. W ciągu roku daje to prawie 3,2 mld l piwa, czyli 13 razy więcej niż wódki! Badaczy z Synergion niepokoi, że duża liczba zakupów małych opakowań wódek dokonuje się w dni powszednie, w godzinach porannych. Ignorują jednak dane sprzedażowe, pokazujące, że najwięcej transakcji małych opakowań ma miejsce pomiędzy godziną 16.00 a 18.00, a dni tygodnia, w których odbywa się najwięcej transakcji to piątek i sobota.

W Polsce jest ok. 26,3 mln osób w wieku produkcyjnym. Dzienna sprzedaż piwa to wspomniane 8,7 mln l - co oznacza, że 33% osób w wieku produkcyjnym kupuje (statystycznie) litr piwa dziennie. Dla porównania: średnio tylko ok. 3% osób w wieku produkcyjnym kupuje codziennie zawartość opakowania napoju spirytusowego w butelce 100 ml. Zagrożenie nie wynika tutaj z pojemności butelek, a nieodpowiedzialnego spożycia alkoholu. Kluczowe są wobec tego działania społeczne (które branża zresztą podejmuje), a nie zakazy. Niezależnie od rodzaju spożywanego alkoholu, odpowiedzialna konsumpcja powinna dotyczyć każdego trunku – mniejsza zawartość procentowa alkoholu, nie oznacza bynajmniej słabszego działania. 100 ml wódki, litr piwa czy dwie lampki wina zawierają zbliżoną ilość czystego alkoholu i powinny być spożywane w tak samo odpowiedzialny sposób.

Reasumując ZP PPS sprzeciwia się wyciąganiu zbyt daleko idących wniosków z badania, w którym zawarto dane odbiegające w znacznym stopniu od innych miarodajnych wskaźników. Jesteśmy gotowi do dialogu na tematy związane z polityką alkoholową, opartego jednak na merytorycznych przesłankach – kończy Ryszard Woronowicz.

Sponsor gali konkursu

sponsor_gali.jpg

Sponsorzy konkursu

zabka sponsor

kie sponsor

Patronat honorowy

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

mrpps

Ministerstwo Energii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Partnerzy medialni

Logotypy partnerow medialnych Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

esportinfo logo 300

Na górę