środa, 15 maj 2019 14:23

Rośnie liczba kontroli z użyciem JPK

Napisał
Rośnie liczba kontroli z użyciem JPK fot. freeimages.com

W ostatnim czasie można zaobserwować wzrost żądań administracji podatkowej do przedłożenia przez podatników danych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) dla ksiąg rachunkowych (JPK_KR), ewidencji magazynowej (JPK_MAG) oraz faktur sprzedażowych (JPK_FA).

Liczba pobrań JPK na żądanie w I kw. 2019 to więcej niż 50% pobrań JPK w całym 2018 r. – informuje PwC. Dane z JPK mają umożliwić organom podatkowym szybszą weryfikację poprawności rozliczeń podatkowych oraz sprawdzić gotowość podatników do raportowania danych w tej formie. Terminy na przedstawienie raportów często nie przekraczają 3 dni. Podstawową sankcją za nieprzedłożenie danych w formacie JPK na żądanie organów podatkowych może być nałożenie kary porządkowej na podstawie art. 262 Ordynacji podatkowej w wysokości do 2.800 zł.

Ponadto w przypadku braku przekazania JPK przez podatnika do tego zobowiązanego, istnieje ryzyko uznania takiego zachowania za udaremnienie lub utrudnianie wykonania czynności służbowej w trakcie czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub kontroli skarbowej, co może skutkować również nałożeniem kary w wymiarze od 225 zł nawet do 21,6 mln zł.

Wsparcie podatników przez PwC może obejmować wdrożenie aplikacji Taxolite, której funkcjonalności zapewniają m.in. tworzenie i testowanie struktur JPK na żądanie (księgi rachunkowe, wyciągi bankowe, magazyny, faktury); automatyzację kalkulacji  i raportowania VAT (w tym JPK_VAT) oraz automatyzację w obszarze innych obowiązków podatkowych (np. CIT).

Patronat honorowy

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

mrpps

Ministerstwo Energii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

esportinfo logo 300

Partnerzy medialni

Logotypy partnerow medialnych Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

Na górę