czwartek, 09 maj 2019 11:54

Spożycie polskich owoców może się zmniejszyć o 75%

Napisał
Spożycie polskich owoców może się zmniejszyć o 75% fot. freeimages.com

Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków (KUPS), mówił w studiu Rzeczpospolitej w programie Marcina Piaseckiego RZECZoBIZNESIE, o początkach związanych z klasyfikacją fiskalną napojów owocowych, opodatkowanych stawką 5%.

Wskazał również na istotne elementy, wynikające z propozycji ministerstwa finansów dotyczące matrycy VAT. Jedną z nich jest fakt, iż napoje owocowe, w sposób niezrozumiały, zostały zakwalifikowane do grupy towarów luksusowych – obok homarów, krewetek czy skorupiaków. Jednocześnie prezes KUPS zwrócił uwagę, że w 2011 r. podczas porządkowania stawek VAT, w uzasadnieniu do nowelizacji ustawy uznano napoje owocowe za podstawowe produkty żywnościowe, do których dostęp powinien być jak najszerszy.

– Co od tego czasu się zmieniło, że napoje owocowe trafiły do kategorii produktów luksusowych, nie bardzo rozumiem – zastanawiał się prezes Pawlak. Jednocześnie MF zaproponowało obniżki podatku VAT na takie produkty jak chipsy, słone przekąski, słodycze - typu wafle czy ciastka. - Naszym zdaniem zadecydowało o tym podejście technokratyczne Ministerstwa Finansów -  dodał. Pawlak w trakcie rozmowy w studiu Rzeczpospolitej wskazywał na konsekwencje planowanych podwyżek VAT na napoje owocowe, w tym odejście konsumentów od tego typu produktów. Zdaniem Pawlaka marże na napoje owocowe są na tyle niskie, że producenci będą zmuszeni przenieść podwyżki na konsumentów. Wg. wyliczeń KUPS obciąży to kieszenie klientów na łączną kwotę ok. 400 mln zł rocznie.

Prezes KUPS powołał się także na ostatnie wyniki badań Instytutu Pollster z marca br. na grupie ponad 1 tys. osób, w trakcie których respondentów zapytano to, co zrobią, gdy wzrosną ceny ich ulubionych napojów owocowych. Z odpowiedzi wynika, że 75% z nich albo zrezygnuje w ogóle z tych napojów, albo wybierze konsumpcję słodzonych napojów gazowanych. Skutki VATu to również znaczące negatywne konsekwencje dla producentów napojów i producentów rolnych, o czym przypomniał także Julian Pawlak. Wg wyliczeń KUPS, podwyżka, dla samej firmy i jej otoczenia z którym współpracuje to konsekwencje dla ok. 1400 osób, w tym spadek zatrudnienia przy produkcji tego typu produktów o 25%. Kolejne konsekwencje to spadek podatków lokalnych, zubożenie okolicznych rolników, którzy dostarczają owoce do produkcji napojów owocowych.

- Rolnictwo i ogrodnictwo w Polsce stoi na bardzo wysokim poziomie. Polska jest pierwszym producentem jabłek w Europie i drugim na świecie, pierwszym producentem czarnej porzeczki, wiśni i aronii, drugim producentem truskawki – to są ogromne ilości owoców, które produkujemy i musimy zagospodarować. Większość z nich eksportujemy, ale znacząca jej część jest zagospodarowana pod kątem produkcji napojów owocowych - mówił Pawlak. - Spożycie polskich owoców może się zatem zmniejszyć o 75%, a 60% mniej owoców zostanie zagospodarowane pod kątem produkcji napojów owocowych. To aż 150 tys. ton owoców, w tym samych jabłek 120 tys. ton - dodał.

- Polska zmaga się nadal z problemem embarga rosyjskiego oraz rosnącą konkurencją ze Wschodu, szczególnie Ukrainy. Na tym tle, zagospodarowanie każdej tony owoców jest niezwykle istotne - przekonywał prezes KUPS. Przedstawiciel KUPS mówił o przewidywanym wzroście cen napojów o ok. 1,3 zł na litrze. - To taka podwyżka, która ociera się o cenę soku naturalnego, opodatkowanego stawką 5%” – wskazywał Pawlak. Wszystkie dostępne badania rynkowe pokazują jednak, że klienci nie przenoszą swojego zainteresowania na soki 100% czy nektary a napoje bez udziału soku z owoców.

- W Polsce aktualnie struktura spożycia napojów wynosi 50%, w Europie ten wskaźnik jest zdecydowanie niższy – przypomniał Pawlak. Przedstawiciel KUPS zwrócił uwagę, że w Europie poziom zawartości soku z owoców w napojach też jest zdecydowanie niższy i wynosi średnio ok. 8-10% (w Polsce jest to przynajmniej 20%, a niektóre napoje zawierają nawet 60% soku z owoców).  - Dla dobra wszystkich grup społecznych i polskiej gospodarki, podatek na soki 100%, nektary i napoje owocowe o zawartości powyżej 20% składnika owocowego i warzywnego powinien być utrzymany na poziomie stawki preferencyjnej, czyli 5% – dodał prezes KUPS.

Sponsor gali konkursu

sponsor_gali.jpg

Sponsorzy konkursu

zabka sponsor

kie sponsor

Patronat honorowy

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

mrpps

Ministerstwo Energii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Partnerzy medialni

Logotypy partnerow medialnych Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

esportinfo logo 300

Na górę