piątek, 10 maj 2019 13:51

XIX. Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych

Napisał
XIX. Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych fot. Olimpiady Specjalne Polska

Olimpiady Specjalne Polska zapraszają wszystkich fanów sportu do kibicowania piłkarzom z niepełnosprawnością intelektualną.

Okazją po temu będzie XIX. Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych (ETPNOS). To największe na świecie wydarzenie promujące zarówno grę w piłkę nożną wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną i zachęcające do wspierania i kibicowania zawodnikom Olimpiad Specjalnych. W ramach ETPNOS w ponad 450 zawodach sportowych rozgrywanych na boiskach i stadionach 50 krajów Europy, weźmie udział ponad 45 tysięcy zawodników. Wydarzeniu patronuje Unia Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) oraz narodowe federacje piłkarskie z 37 krajów Europy, w tym polska Ekstraklasa.

- Już po raz dziewiętnasty w całej Europie wspólnie pokazujemy, jak ważne jest wspieranie  rozwoju społecznego i sportowego osób z niepełnosprawnością intelektualną. Możliwość wspólnego przeżywania emocji, akceptacji i szacunku, przekraczania własnych możliwości przez sport – sport w najczystszej postaci. Niestety, najczęściej zawodnicy w Polsce rywalizują przy pustych trybunach. Zmieńmy to – zapraszamy wszystkich fanów sportu w Polsce na areny Olimpiad Specjalnych. W najbliższym czasie szykujemy wiele atrakcji. Wystarczy wyjść z domu i kibicować zawodnikom. Zobaczycie ile emocji potrafią nam dać. #GrajmyRazem - powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

W ramach polskiej edycji ETPNOS, w 13. województwach rozgrywanych jest 17 regionalnych turniejów piłkarskich Olimpiad Specjalnych. Turnieje trwają od 6 kwietnia do 16 czerwca 2019 r. W zawodach w całej Polsce bierze udział ponad 1700. piłkarzy z niepełnosprawnością intelektualną, oraz blisko 700. trenerów i wolontariuszy.

- Gorąco zapraszamy do kibicowania naszym zawodnikom na piłkarskich turniejach Olimpiad Specjalnych w wielu regionach Polski – pełną ich listę znaleźć można na stronie internetowej www.olimpiadyspecjalne.pl oraz na FB: https://www.facebook.com/olimpiadyspecjalne/ Wstęp na wszystkie turnieje jest bezpłatny, a wrażenia i emocje, które zapewniamy są bezcenne - podkreśla Joanna Styczeń Lasocka.

Zawodnicy Olimpiad Specjalnych będą też wyraźnie obecni podczas 34. i 35. kolejek piłkarskiej Ekstraklasy – sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną wyniosą banner, wspierający akcję „Stadiony Bez Barier”, piłkarze Olimpiad Specjalnych znajdą się też w eskortach wyprowadzających ligowe drużyny podczas meczów tych kolejek oraz na trybunach meczów Ekstraklasy. Kibice na stadionach będą także mogli zobaczyć dedykowany film promujący ETPNOS.

Lista turniejów w ramach Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych:

6 kwietnia 2019: Pomorskie - IX Pomorski Turniej Bowlingowy Olimpiad Specjalnych; Pomorski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych - Tczew

16 kwietnia: Dolnośląskie - XVII Dolnośląski Turniej Piłki Nożnej OS - Bolesławiec

10 maja: Wielkopolskie – Poznań - Regionalny- Wielkopolskie - Poznań - Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych w ramach Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Special Olympics - Leszno

15 maja - Zachodniopomorskie - Zachodniopomorski Turniej Piłki nożnej Olimpiad Specjalnych - Szczecin

16 maja - Podlaskie - XVIII Podlaski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych - Dąbrowa Białostocka

19 maja - Podkarpackie - XIV Podkarpacki Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych - Kolbuszowa

21 maja - Warmińsko-Mazurskie - XV Warmińsko-Mazurski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych - Szymanowo

22 maja - Lubelskie - Lubelski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych - Kraśnik

23 maja - Łódzkie - Łódzki Turniej Piłki Nożnej Drużyn Olimpiad Specjalnych - Olimpijczyk - Zduńska Wola

25 maja - Mazowieckie - XX Mazowiecki Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych - Adamów

27 maja - Śląskie - XVII Śląski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych - Ruda Śląska

29 maja - Lubuskie - Lubuski Turniej Piłki Nożnej w Ramach Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych - Szprotawa

29 maja - Opolskie - Opolski Turniej Piłki Nożnej Kobiet i Mężczyzn Olimpiad Specjalnych - Gogolin

30 maja - Opolskie - Opolski Turniej Zunifikowanej Piłki Nożnej Kobiet i Mężczyzn Olimpiad Specjalnych - Gogolin

31 maja - Świętokrzyskie - Świętokrzyski Turniej Piłki Nożnej 7 osobowej Olimpiad Specjalnych - Starachowice

4 czerwca - Śląskie - XVII Śląski Turniej Piłki Nożnej Halowej i Zunifikowanej Olimpiad Specjalnych - Zabrze

14 czerwca - Kujawsko-Pomorskie - XVI Kujawsko-Pomorski Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych - Bydgoszcz

Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady – ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają ponad 5,3 mln sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 190. krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. 

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat 80. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to ponad 17 tys. zawodników, 1,5 tys. trenerów i 4 tys. wolontariuszy zrzeszonych w 507. klubach w 18. Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Ambasadorami Olimpiad Specjalnych Polska są wybitne postaci sportu, kultury, polityki i mediów, m.in.: Ewelina Lisowska, Piotr Adamczyk, Kinga Baranowska, Mariusz Fyrstenberg, Roman Kosecki, Łukasz Kubot, Jakub Wesołowski, Andrzej Wrona, Grzegorz Tkaczyk, Zygmunt Chajzer, Marcin Matkowski, Michał Olszański, Cezary Pazura, Andrzej Supron, Michał Żewłakow, Paweł Papke, Sebastian Świderski, Monika Pyrek, Magdalena Różczka.

Olimpiady Specjalne Polska są objęte honorowym patronatem żony prezydenta RP, Agaty Kornhauser-Dudy. W 2018 r. Olimpiady Specjalne obchodziły jubileusz 50-lecia Special Olympics. Dzięki wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Ministerstwa Sportu i Turystyki prowadzona jest kampania #GrajmyRazem, której celem jest zachęcenie Polaków do otwartości, akceptacji różnorodności, kibicowania sportowcom Olimpiad Specjalnych na arenach sportowych oraz uzmysłowienie Im, że Olimpiady Specjalne są trzecim filarem ruchu olimpijskiego, a sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną, tak jak pełnosprawni olimpijczycy i paraolimpijczycy reprezentują nasz kraj i zdobywają dla nas medale. #GrajmyRazem to reklamy prasowe, outdoorowe, telewizyjne, które pokazują pozytywny wizerunek naszych zawodników w życiu codziennym i sportowym.

W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom. 

 Informacja prasowa dostępna w press roomie Olimpiad Specjalnych Polska: http://olimpiadyspecjalne.pl/press-room oraz w biurze prasowym Olimpiad Olimpiad Specjalnych w systemie Accredito: https://accredito.com/olimpiady-specjalne-polska

Sponsor gali konkursu

sponsor_gali.jpg

Sponsorzy konkursu

zabka sponsor

kie sponsor

Patronat honorowy

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

mrpps

Ministerstwo Energii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Partnerzy medialni

Logotypy partnerow medialnych Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

esportinfo logo 300

Na górę