wtorek, 04 czerwiec 2019 15:18

Dyskryminacja kobiet rozgrywa się często poprzez wykluczenie – wywiad z Koraly Dimitriadis

Napisał
Koraly Dimitriadis Koraly Dimitriadis fot. Kaliopi Malamas

Koraly Dimitriadis jest cypryjsko-australijską pisarką, aktorka i poetką. Tomik jej autorstwa „Love and F—k Poems” jest bestsellerem w kategorii poezji w Australii. Wydała również książkę „Just Give Me The Pills”. Działalność Koraly Dimitriadis dotyczy w dużej mierze represji na tle kulturowym i religijnym. Artystka przebywa obecnie w Krakowie jako stypendystka programu rezydencjalnego Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Z tej okazji portal raportcsr.pl poprosił poetkę o skomentowanie współczesnej sytuacji kobiet.
Mówiąc o dyskryminacji ze względu na płeć, najczęściej myślimy o Afryce lub o Bliskim Wschodzie. Co możesz powiedzieć o dyskryminacji kobiet w krajach europejskich, Ameryce lub Australii?

Mogę powiedzieć tylko o moich własnych doświadczeniach, głównie w Australii. Myślę, że niezależnie w jakim kraju się znajdujesz masz do odegrania pewną rolę, a każdy kraj ma różne odcienie tego samego zagadnienia, w zależności od polityki i kultury danego państwa. Dla mnie w Australii dyskryminacja zwykle nie jest oczywista i rozgrywa się bardzo subtelnie, często poprzez wykluczenie. Zasadniczo oznacza to, że jeśli nie jesteś kobietą konformistyczną, na przykład „dobrą dziewczyną grecką” lub w oczach dominującej kultury anglo-australijskiej „dobrą dziewczyną etniczną” (dobre etniczne dziewczyny gotują i śmieją się ale nie kwestionują status quo) jesteś traktowana inaczej. Takie traktowanie może się wahać od bycia postrzeganym jako rozwiązła, jako niezbyt dobra matka, zbyt głośna, sprawiająca kłopoty, szalona itp. A zatem nie jesteś osądzana na podstawie twojego intelektu i swojej osobowości oraz tego, co możesz wnieść, ale za te cechy, które nie są konformistyczne. Z tego powodu nie masz takich samych możliwości w miejscu pracy lub w otoczeniu towarzyskim, ponieważ się nie przystosowujesz. To sprawia, że czujesz się dziwakiem z natury, którym nie jesteś.

Równość płci została wpisana przez ONZ jako jeden z 17 celów do osiągnięcia w latach 2015-2030. Jak myślisz, co jest największym problemem w osiągnięciu tego celu?

Myślę, że kobiety nie są cenione za bycie kobietą. Zamiast tego nasza wartość jest mierzona na podstawie tego, jak porównujemy to, co mogą zrobić mężczyźni. Jesteśmy kobietami. Mężczyźni są pod pewnymi względami silniejsi niż kobiety, a kobiety są pod pewnymi względami silniejsze niż mężczyźni. Problem polega na tym, że w tej chwili mężczyźni mają większość władzy na tym świecie. Nie tylko w rządach, ale również na niższych szczeblach władzy. Opinia mężczyzny jest ceniona bardziej niż opinia kobiety. Jeśli mężczyzna mówi coś, co jest innowacyjne i inne, jest zapowiadany jako geniusz. Kiedy kobieta mówi coś, co przeanalizowała ale, co sprawia, że nie jest konformistką to zaczyna się dewaluować jej słowa: np. Och, ona jest szalona, co ona wie? To trochę śmieszne, ponieważ wszyscy ci ludzie mówią „chcemy pomóc, chcemy równości”, a czasami to właśnie oni tak się zachowują.

Już w środę, 5 czerwca br. Artystka wystąpi podczas 8. edycji Festiwalu Miłosza. Więcej informacji o Koraly Dimitriadis znajdziesz tutaj i  na profilu FB.

Całość wywiadu: http://raportcsr.pl/w-okowach-konformizmu-wywiad-z-koraly-dimitriadis/

Patronat honorowy

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

mrpps

Ministerstwo Energii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Partnerzy medialni

Logotypy partnerow medialnych Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

esportinfo logo 300

Na górę