środa, 12 czerwiec 2019 12:32

Wśród najlepszych europejskich miejsc pracy 10 - w Polsce

Napisał
Polscy laureaci z Sii Polska Polscy laureaci z Sii Polska fot. GreatPlace To Work

W Sztokholmie ogłoszono doroczną listę Najlepszych Miejsc Pracy w Europie. W porównaniu z ubiegłym rokiem Polska umocniła swoją pozycję, zdobywając wyróżnienia dla 10 firm, które wcześniej (9 kwietnia br.) znalazły się wśród 29 Najlepszych Miejsc Pracy w Polsce. To duże osiągnięcie, zważywszy, że w europejskiej edycji konkursu uczestniczyło 2 878 firm z 19 krajów zatrudniających łącznie 1,4 miliona pracowników.

Pełna lista Best Workplaces in Europe stworzona przez Great Place to Work liczy 125. laureatów. Firmy mogły ubiegać się o tytuł Najlepszego Miejsca Pracy w Europie w 4. kategoriach: wśród 25 Najlepszych Międzynarodowych Miejsc Pracy, 30 Najlepszych Dużych Miejsc Pracy (zatrudniających powyżej 500 osób), 50 Najlepszych Średnich Miejsc Pracy (zatrudniających poniżej 500 osób) oraz 20 Najlepszych Małych Miejsc Pracy (poniżej 50. pracowników).

W kategorii firm międzynarodowych pierwsze miejsce zajęła firma informatyczna Salesforce. Natomiast firmy, w których sukcesie udział miały także ich polskie oddziały to: The Adecco Group (2. miejsce), Cisco Systems (5. miejsce), American Express (8. miejsce), SAS Institute (9. miejsce), Volkswagen Financial Services (11. miejsce), Cadence Design Systems (12. miejsce), EY (13. miejsce) oraz Amgen (17. miejsce). W klasyfikacji 30 najlepszych dużych firm liderem została belgijska firma handlowa Shoenen Torfs. Polskę, podobnie jak przed rokiem, reprezentują na tej liście: Sii Polska oraz Objectivity.

Na szczycie zarówno średnich, jak i małych najlepszych europejskich miejsc pracy znalazły się szwedzkie firmy z sektora IT: na liście 50 najlepszych organizacji zatrudniających poniżej 500 pracowników pierwsze miejsce zajęła firma Cygni, natomiast wśród firm zatrudniających poniżej 50 osób pierwsze miejsce przypadło firmie Regent. Firmy informatyczne oraz świadczące usługi profesjonalne są najliczniej reprezentowane wśród laureatów, ale na listach obecne są organizacje z 14 różnych sektorów: od transportu po budownictwo. To kolejny dowód, że ani wielkość firmy, ani branża nie przesądzają o tym, czy organizacja stanie się dla swoich pracowników świetnym miejscem pracy.

Natomiast tym, co łączy wszystkich laureatów jest umiejętność stworzenia środowiska pracy, w którym każdy pracownik bez względu na pełnioną rolę czuje się szanowany i ceniony za swój wkład w rozwój firmy. 92% zatrudnionych potwierdziło, że czują się traktowani w pracy jak pełnoprawni członkowie zespołu, niezależnie od zajmowanego stanowiska, a 88% zadeklarowało, że kierownictwo stara się brać pod uwagę ich pomysły i sugestie. - Nie jest przypadkiem, że organizacje, które najbardziej stawiają na różnorodność są zarazem najbardziej innowacyjne. Nasze badanie pokazuje, że firmy, które potrafią korzystać z potencjału swoich ludzi i kreatywnych pomysłów, które rodzą się w każdym miejscu organizacji osiągają najwyższy poziom innowacyjności, a ich wzrost przychodów jest 5,5 razy większy od firm mniej nastawionych na różnorodność - podsumował Michael C. Bush, prezes spółki Great Place to Work.

Patronat honorowy

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

mrpps

Ministerstwo Energii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Partnerzy medialni

Logotypy partnerow medialnych Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

esportinfo logo 300

Na górę