piątek, 05 lipiec 2019 16:52

Terapia liberalna. Jak zlikwidować socjalizm

Napisał
Terapia liberalna. Jak zlikwidować socjalizm fot. arch.

Zrzeszać się czy spokojnie czekać na zmianę cyklu? Pozbyć się złudzeń? A może po prostu robić swoje? Takie recepty na likwidację socjalizmu rozważali uczestnicy debaty blogerów WEI, która odbyła się w warszawskiej Świetlicy Wolności - w miejscu symbolicznym, czyli dawnym budynku KC PZPR.

Debata była połączona z promocją książki Jerzego Wysockiego „Głos cynika. Terapia liberalna” stanowiącej zbiór jego felietonów publikowanych na stronach WEI oraz blogu Wprost. Prowadzący debatę Jerzy Wysocki zaczął od diagnozy, że socjalizm w Polsce można zobrazować sinusoidą, która gwałtownie spadała po 1989, aby w ostatnich czterech latach zanotować nagły wzrost. - Mamy nawrót choroby, która przejawia się redystrybucją, nacjonalizacją, zwiększonymi transferami socjalnymi. Ale ten socjalizm się ludziom bardzo podoba - zauważał publicysta. Jego zdaniem w ostatnich latach powstał „homo plus” – obywatel uzależniony od „socjalu”. Czy jest więc szansa na odwrócenie tych tendencji? Inicjatywy liberalne padły - konstatował autor „Głosu cynika”, szacując elektorat anty-socjalny na ok. 20%.

Tomasz Wróblewski, prezes WEI, miał prostą receptę - nic nie robić. Socjalizm sam się unicestwi, czego skrajnym przykładem jest Wenezuela - przekonywał. Wskazywał na typowy cykl - w latach tłustych pojawiają się tendencje do rozpuszczania elektoratu. W latach chudych wracają tendencje liberalne. - Wolny rynek jest ustrojem konsumenta, nie producenta. Kapitalizm służy wykańczaniu się przedsiębiorców nawzajem. Tylko niezadowolenie społeczne, wzrost cen i spadek dochodów mogą zagrozić socjalizmowi - konkludował prezes WEI.

Łukasz Warzecha przyznał się do pesymizmu. Przypomniał, jakim eufemizmem określił tendencje socjalistyczne swojej partii Jarosław Kaczyński – „my po prostu jesteśmy empatyczni”. Zdaniem dziennikarza DoRzeczy, Mateusz Morawiecki, który miał być liberalnym mesjaszem, stał się Gierkiem 2.0.  - Na wolnym rynku idei socjalizm wygrywa, zabierając wolność w zamian za obietnicę, że będzie lepiej - mówił Warzecha. Jedyna rada jaką miał dziennikarz wyrażona była na jego koszulce: Ora et labora - módl się i pracuj. Tłumacząc na język współczesny: trzymaj się wartości i pracuj. Czyli rób swoje.

Modlitwa jest potrzebna, bo przeciwnik jest potężny - odpowiadał Dariusz Matuszak wskazując na globalny trend, który rozciąga socjalizm daleko poza paradygmat gospodarczy.  Socjalizm jest ideologią totalitarną ubraną w szaty szlachetności, stadium przejściowym do komunizmu - przekonywał publicysta. - Nie możemy być naiwni. Trwa powolne gotowanie żaby i stopniowe przesuwanie granic ingerencji w każdą dziedzinę naszego życia, łącznie z kuchnią, skąd ma być wyeliminowane mięso. - Dlatego tak modlę się o to, by Trump wygrał reelekcję, Salvini przejął całkowicie władzę we Włoszech, Wielka Brytania ostatecznie opuściła Unię i odniosła sukces - to da nadzieję na choćby spowolnienie postępów socjalizmu - przekonywał. Recepta pozytywna? Nie ustępować ani o krok, przeciwstawiać się, krytykować, oponować - podobnie na NRA w USA w sprawach dostępu do broni.

Podsumowując dyskusję Jerzy Wysocki wskazał na raczej pesymistyczny ton wszystkich wypowiedzi. - Jeżdżę na wakacje na granicę polsko-białorusko-ukraińską. Pod Włodawę. Nie dlatego, że tam jest fajnie, tylko dlatego że niefajnie - mówił autor „Głosu Cynika”. - To cenny poligon do obserwacji społecznych. Ponad połowa populacji wyjechała stamtąd w ostatnich dekadach. Rozmowa z mieszkańcami i wczasowiczami za 500 plus nie daje nadziei - nie chcą żadnej wolności, tylko pieniędzy od państwa. Pozostaje wierzyć, że środowiska wolnościowe znajdą wspólny mianownik i nie będą nim ideologiczne spory o transwestytów  - podsumował autor „Głosu cynika”.

Patronat honorowy

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

mrpps

Ministerstwo Energii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

esportinfo logo 300

Partnerzy medialni

Logotypy partnerow medialnych Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

Na górę