środa, 10 lipiec 2019 14:44

Co drugi młody Polak chce zarabiać za granicą i wysyłać pieniądze do domu

Napisał
Co drugi młody Polak chce zarabiać za granicą i wysyłać pieniądze do domu fot. TransferGo

W przeprowadzonym w Wlk. Brytanii badaniu, młodzi ludzie deklarują w jakich branżach chcieliby pracować za granicą oraz czy planują wspierać finansowo rodziny, które zostają w ojczyźnie.

TransferGo, operator platformy do przelewów międzynarodowych, przygląda się zjawisku emigracji wśród młodych Polaków. Badanie zrealizowane na zlecenie firmy „Perspektywy emigracji wśród młodego pokolenia” sprawdzało jakie plany mają młodzi Polacy w kwestii podjęcia pracy zarobkowej za granicą. A także z kim młodzi ludzie chcą wyjechać oraz do jakich krajów. Wyniki wskazały również jakie zawody przyciągają młodych za granicę. Najliczniejsza grupa – 17,5% – wskazała, że wyjechałaby z kraju, aby pracować w szeroko rozumianym przemyśle produkcyjnym. Niesłabnącą popularnością cieszy się również branża budowlana, którą wskazało prawie 10% respondentów (wśród mężczyzna wskazało ją prawie 15%). Dużym zainteresowaniem cieszy się opieka nad dziećmi i starszymi – prawie 9%, (wśród pań wskazana przez 14% ankietowanych). Jak wielu młodych Polaków planuje opuścić kraj w poszukiwaniu pracy biurowej? Aż 8,1% młodych profesjonalistów planuje przeprowadzić się, aby rozwijać się w branży finansów i ekonomii, a 7,5% badanych w sektorze IT (wybranym przez 12,5% pytanych mężczyzn). Tyle samo ankietowanych wskazało pracę w turystyce, hotelarstwie i gastronomii (wskazane przez prawie 11% kobiet). Także zawodowi kierowcy, spedytorzy i logistycy widzą swoją przyszłość na emigracji – te profesje wskazało 6,9% badanych. Według 5,6% respondentów, atrakcyjnym miejscem pracy za granicą pozostają gospodarstwa rolne, ogrody oraz hodowle zwierząt.

Bez względu na wybraną ścieżkę kariery, młodzi Polacy chcą dzielić się swoim wynagrodzeniem z bliskimi, którzy zostali w kraju. Co drugi młody Polak planuje przesyłać pieniądze do domu - do partnera lub partnerki (35,5%) albo do innych członków rodziny (25%). Cały czas najbardziej powszechną metodą są zwykłe przelewy bankowe na konto – wskazane przez 51,7% pytanych. Niemniej jednak już prawie co piąty respondent decyduje się na skorzystanie ze specjalnych aplikacji mobilnych, takich jak np. TransferGo. Co ciekawe, połowa badanych deklaruje, że zarobione za granicą pieniądze będą stanowiły znaczącą część domowego budżetu. Co czwarty ankietowany uważa, że będzie to ponad 70% budżetu rodziny.

- Aplikacje mobilne służące do przelewów transgranicznych są coraz popularniejsze – nie tylko wśród młodych użytkowników. Ich największą zaletą jest wygoda, przelewy mamy w zasięgu ręki. Jednak to co wyróżnia platformy takie jak np. TransferGo od aplikacji banku to korzystny, międzybankowy kurs, który pozwala użytkownikowi w realnym czasie zobaczyć jaką sumę dostaną jego bliscy w wybranym kraju. Bez żadnych ukrytych kruczków i zapisów. W 2018 r. Polacy przesłali przy użyciu naszej platformy ponad 500 mln zł, co jest rekordową kwotą - mówi Julia Ławniczak-Gościńska, Growth Marketing Manager w TransferGo.

Patronat honorowy

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

mrpps

Ministerstwo Energii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

esportinfo logo 300

Partnerzy medialni

Logotypy partnerow medialnych Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

Na górę