sobota, 13 lipiec 2019 14:38

Czy polskie firmy są gotowe na wdrożenia rozwiązań AI?

Napisał
Czy polskie firmy są gotowe na wdrożenia rozwiązań AI? fot. freeimages.com

77 proc. spośród dużych firm działających w Polsce, posiada wystarczającą ilość odpowiedniej jakości danych, aby stosować rozwiązania Artificial Intelligence (AI).

Jak wynika z raportu „CIO Insight. Dlaczego warto zaprosić AI do firmy”, opracowanego na podstawie badania Klubu CIO i IT Kontrakt, 65 proc. ankietowanych CIO (dyrektorów ds. informatyki) wdraża projekty AI w swoich firmach. Ponad 3/4 badanych CIO posiada wystarczająco dużo jakościowych danych, aby wdrażać AI. 65 proc. respondentów realizuje projekty AI, najczęściej ze wsparciem zewnętrznego partnera. Dla 4 z 10 ankietowanych FOMO (lęk przed pominięciem istotnych treści w mediach społecznościowych) stanowi istotną przesłankę adaptacji AI. Wdrożenia AI w firmach, które reprezentują respondenci, podlegają standardowym lub indywidualnym miarom efektywności.

- Skończył się miesiąc miodowy dla AI. Przedsiębiorstwa coraz chętniej korzystają z tej grupy rozwiązań, z coraz większym oczekiwaniem realnego, mierzalnego wsparcia swoich procesów biznesowych i pozytywnego, zauważalnego wpływu na wyniki. Jesteśmy w fazie, gdy wciąż FOMO odgrywa istotną rolę, ale słabnącą, wygasającą. Technologie rozwijają się szybko, przybywa ułatwień dla deweloperów, coraz więcej specjalistów chętnie uczy się technologii nazywanych ogólnie AI. Coraz łatwiej też o przykłady do zapożyczenia, w których scenariuszach biznesowych mamy szybką poprawę dzięki AI, a które scenariusze nadal są i pozostaną na dłużej w obszarze eksperymentalnym, z wysokim ryzykiem braku zwrotu z inwestycji - komentuje współtwórca badania Jacek Chmiel, Global Chief of Consulting and Technology w IT Services Competence Platform.

- Raport „CIO Insight. Dlaczego zaprosić AI do firmy?” dowodzi zaskakująco wysokiego poziomu otwartości na AI i adaptacji AI, tym samym przynosi zapowiedź szerszego przełomu we wdrażaniu AI na rynku. Z jednej strony AI stanowi coraz częściej element większych rozwiązań, wyraźnie wzrasta tym samym ich dostępność pozwalając przebić bariery deficytu kompetencji. Godne uwagi jest deklarowane przez CIO pragmatyczne podejście do AI – projekty mają służyć firmom, mają być wymierne pod względem efektów biznesowych” - komentuje wyniki badania prowadzący Klub CIO Szymon Augustyniak, redaktor naczelny CIO Magazyn Dyrektorów IT.

Publikacja została opracowana na podstawie wyników ankiety on-line, przeprowadzonej wśród członków Klubu CIO – skupiającego ponad 400 menedżerów, odpowiedzialnych za zarządzanie i wykorzystanie technologii, w największych i najbardziej dynamicznych firmach i instytucjach, działających w Polsce. W badaniu wzięło udział 66 osób odpowiedzialnych za strategię IT w dużych firmach i organizacjach działających w Polsce. Połowa respondentów reprezentuje firmy zatrudniające powyżej 2 000 osób, a łącznie trzech na czterech pracuje w organizacjach o zatrudnieniu ponad 500 osób. Jedna trzecia firm, z których CIO wzięli udział w badaniu, osiąga powyżej 1 mld zł przychodów rocznie, a ponad 60 proc. powyżej 250 mln zł. Czterech na dziesięciu ankietowanych pracuje w firmach z centralą za granicą.

Patronat honorowy

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

mrpps

Ministerstwo Energii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

esportinfo logo 300

Partnerzy medialni

Logotypy partnerow medialnych Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

Na górę