piątek, 12 lipiec 2019 16:21

Pierwszy francuski atomowy okręt podwodny nowego typu zwodowany

Napisał
Pierwszy francuski atomowy okręt podwodny nowego typu zwodowany fot. Naval Group

W stoczni w Cherbourgu, we Francji, zwodowany został atomowy wielozadaniowy okręt podwodny.

Producentem jednostki jest francuski koncern stoczniowy Naval Group. Zwodowany Suffren to pierwsza jednostka typu Barracuda spośród sześciu zamówionych dla francuskiej marynarki wojennej. Wodowanie odbyło się w obecności prezydenta Francji i zaproszonych delegacji z całego świata. - Jesteśmy dumni, mogąc zaprezentować prezydentowi Republiki Francuskiej pierwszy okręt podwodny typu Barracuda. To symbol naszego wyjątkowego know-how i naszej zdolności do opanowania najbardziej zaawansowanych technologii i budowy najbardziej złożonych produktów - powiedział w czasie ceremonii wodowania Hervé Guillou, prezes Naval Group.

Zwodowany okręt podwodny to - według zapewnień francuskiego producenta - najnowocześniejsza konstrukcja tego typu na świecie. Składa się z 800 tys. elementów, a przy jego budowie zatrudnionych jest 2500 specjalistów z Naval Group i współpracujących firm. Suffren to 107. okręt podwodny zbudowany w stoczni w Cherbourgu od 1899 r. i zarazem 16. jednostka o napędzie atomowym. Dzięki użyciu najnowocześniejszych technologii, Suffren to okręt tak cichy, że praktycznie niewykrywalny, a jednocześnie uzbrojony w precyzyjne i dalekosiężne rakiety manewrujące. Inne zastosowane na okręcie innowacje technologiczne to m.in. peryskopy optoelektroniczne, usterzenie w układzie X, czy hangar na pojazdy dla wojsk specjalnych.

Okręty podwodne Barracuda opracowane zostały w oparciu o doświadczenia operacyjne francuskiej marynarki wojennej, sił morskich o zasięgu globalnym, jednych z najbardziej aktywnych w NATO. Wielozadaniowe okręty podwodne dla francuskiej floty mają kluczowe znaczenie. Prędkość i skrytość okrętów podwodnych powodują, że sama ich obecność działa odstraszająco na przeciwnika. Okręty podwodne doskonale nadają się do prowadzenia rozpoznania, do wykorzystania wojsk specjalnych, a jeśli zajdzie taka potrzeba, do zwalczania okrętów lub uderzeń na cele lądowe przy pomocy rakiet manewrujących.

Naval Group jako jedna z bardzo nielicznych na świecie stoczni jest zdolna do projektowania i budowy zarówno atomowych jak i konwencjonalnych okrętów podwodnych, tak w stoczni we Francji, jak i we współpracy z przemysłem zamawiających je państw. Okręty podwodne Scorpène budowane są dziś w Indiach (6) i w Brazylii (4), a 12 konwencjonalnych Barracud zamówionych zostało przez Australię. Zbuduje je australijska stocznia z pomocą francuskich specjalistów.

Właśnie to doświadczenie w przenoszeniu produkcji okrętów pozwala Naval Group zagwarantować sukces budowy okrętów dla Marynarki Wojennej w polskich stoczniach. Dotyczyć to może zarówno okrętów podwodnych (program Orka), wyposażonych w takie samo uzbrojenie (w tym rakiety manewrujące) i dysponujących takimi możliwościami bojowymi jak okręty Barracuda, jak i okrętów nawodnych (program Miecznik).

Naval Group jest europejskim liderem na rynku uzbrojenia morskiego. Działalność Grupy obejmuje projektowanie, budowę i utrzymanie w sprawności okrętów podwodnych i okrętów nawodnych. Koncern oferuje także pełen zakres usług dla stoczni i baz marynarki wojennej. Grupa proponuje również szeroką gamę rozwiązań z zakresu wykorzystania morskich energii odnawialnych. Doceniając rolę wyzwań związanych ze społeczną odpowiedzialności biznesu, Naval Group przystąpił do inicjatywy ONZ Global Compact. Grupa zatrudnia 14860 pracowników, a jej roczne obroty wynoszą 3,6 mld euro (dane z 2018 r.). Naval Group posiada spółki lub przedstawicielstwa w 16. krajach świata poza Francją, w tym od 2015 r. w Polsce.

Patronat honorowy

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

mrpps

Ministerstwo Energii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

esportinfo logo 300

Partnerzy medialni

Logotypy partnerow medialnych Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

Na górę