wtorek, 13 sierpień 2019 12:29

Czy polskie MŚP są gotowe na chmurę?

Napisał
Czy polskie MŚP są gotowe na chmurę? fot. freeimages.com

Tylko 11% polskich firm korzystało z usług w chmurze publicznej w 2018 roku. Średnia dla Unii Europejskiej była ponad dwa razy wyższa (26%), a Finlandia zanotowała rekordowy wynik 65%. Dynamiczny wzrost ilości danych, zmiany wymagań klientów czy regulacje takie jak RODO przyspieszają proces cyfryzacji w przedsiębiorstwach każdej branży. Małym firmom często brakuje jednak wiedzy jak w pełni wykorzystać możliwości rozwiązań chmurowych. Ich wdrożenie planuje jedynie 23% MŚP.

W najbliższych latach ilość danych na świecie wzrośnie ponad pięciokrotnie, z 33 zettabajtów w 2018 roku do nawet 175 zettabajtów w 2025 - wynika z analizy Konica Minolta. Szukanie informacji i dokumentów, przesyłanie ich mailem czy ręczne przepisywanie do arkuszy staje się coraz bardziej czasochłonne. W szybszej i wygodniejszej realizacji codziennych zadań pomagają aplikacje biznesowe do elektronicznego obiegu dokumentów. Mogą one być przechowywane poza siedzibą przedsiębiorstwa, na platformach takich jak np. Workplace Hub. Chmura zapewnia nie tylko cyfrową organizację danych, ale też mobilność, umożliwia pracę zdalną i łatwe wyszukiwanie oraz współtworzenie dokumentów, a także oszczędność na sprzęcie i oprogramowaniu. Minimalizuje również ryzyko utraty danych dzięki tworzeniu ich kopii zapasowych.

Do wdrożenia rozwiązań chmurowych przedsiębiorców coraz częściej skłania m.in. presja ze strony klientów i konkurencji. 35% firm wykorzystuje chmurę do wprowadzania na rynek nowych lub znacząco ulepszanych produktów i usług, 88% aby nawiązywać lepsze relacje z klientami, 71% w celu poprawy strategii marketingowych, a 50% – zwiększenia konkurencyjności.

Rozwiązanie może przynosić korzyści zarówno dużym, jak i małym firmom. Nadal jednak z tego typu usług w swojej codziennej pracy korzysta zaledwie 25% małych przedsiębiorstw (w przypadku dużych – 56%). Dla wielu MŚP wyzwanie stanowi sama różnorodność dostępnych rozwiązań i aplikacji. Adaptacja chmury wymaga od pracowników nowych umiejętności, a od przedsiębiorców wiedzy, aby wybrać rzeczywiście potrzebne rozwiązania. Istotne jest więc wsparcie doradcze dostawcy usług i dopasowanie technologii do potrzeb firmy. Przedsiębiorcy zaczynają to dostrzegać – już prawie 19% swoich budżetów na rozwiązania chmurowe przeznaczają na usługi takie jak doradztwo, wdrażanie, migracja czy zarządzanie. Gartner spodziewa się, że wskaźnik ten osiągnie 28% do 2022 roku.

– Zasoby chmurowe można zintegrować z istniejącymi w firmie urządzeniami czy oprogramowaniem biznesowym. Takie platformy są dostępne jako usługa, więc niepotrzebne stają się dodatkowe inwestycje w sprzęt czy infrastrukturę. Nawet w sytuacji, gdy firma jest zobowiązana do przechowywania danych u siebie lub z innych przyczyn nie może korzystać z rozwiązań chmurowych, zawsze ma możliwość używania aplikacji i systemów biznesowych w ramach tzw. chmury prywatnej. Jest ona zlokalizowana w zasobach przedsiębiorstwa, a więc pozostaje pod jego pełną kontrolą – wskazuje Mateusz Macierzyński, menedżer ds. systemów ITS w firmie Konica Minolta.

Sponsor gali konkursu

sponsor_gali.jpg

Sponsorzy konkursu

zabka sponsor

kie sponsor

Patronat honorowy

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

mrpps

Ministerstwo Energii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Partnerzy medialni

Logotypy partnerow medialnych Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

esportinfo logo 300

Na górę