czwartek, 08 sierpień 2019 14:25

Świecka wersja wartości chrześcijańskich

Napisał
Świecka wersja wartości chrześcijańskich fot. arch.

Wartości CSR są świecką wersją wartości chrześcijańskich na których powstawał kapitalizm albo używając terminów z encykliki Centesimus Annus Św. Jana Pawła II, ekonomia przedsiębiorczości, ekonomia rynku, lub wolna ekonomia – uważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha - Pierwszego Niezależnego Instytutu w Polsce i członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie Rzeczpospolitej Polskiej.

Sadowski przypomina, że Michael Novak w Duchu Demokratycznego Kapitalizmu definiuje kapitalizm jako system wolności gospodarczej, który jest zgodny z tradycją judeochrześcijańską. Wartości określane dziś jako CSR były i są nadal praktykowane wprost z zasad chrześcijaństwa. Uznaje ono własność prywatną oraz odpowiedzialności z niej wynikającą jako podstawę i gwarancję dla wolnej ludzkiej inicjatywy w życiu gospodarczym. W chrześcijaństwie fundamentem jest odpowiedzialność zarówno za bliźniego jak również za własność, środki produkcji i przedsiębiorstwo.

Ostatni największy spekulacyjny krach na rynkach finansowych w 2008 roku, którego symbolem stał się Lehman Brothers nie był kryzysem, tylko rezultatem porzucenia zasad moralnych. Instytucje, których niechlubne praktyki wyszły na jaw miały bardzo dobrze napisane programy CRS. Nie przestrzegały zaś zasad moralnych.

Dobrze, że firmy ogłaszają swoje zasady CRS. Im te zasady są bliżej zasadom moralnym, tym większa nadzieja na utrzymanie wolności i wynikającej z niej odpowiedzialności - kończy Sadowski.

Patronat honorowy

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

mrpps

Ministerstwo Energii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

esportinfo logo 300

Partnerzy medialni

Logotypy partnerow medialnych Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

Na górę