wtorek, 13 sierpień 2019 15:30

Nowa matryca VAT bez kontrowersyjnego zapisu

Napisał
Nowa matryca VAT bez kontrowersyjnego zapisu fot. freeimages.com

Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług (matryca VAT), procedowana od jesieni 2018 r., budziła wiele kontrowersji. Najwięcej emocji wywołała koncepcja Ministerstwa Finansów podniesienia podatku z 5 na 23 proc. na napoje owocowe z wysoką zawartością soku. Gdyby ta idea została uchwalona przez parlament zapotrzebowanie na owoce do produkcji napojów spadłoby o 150 tys. ton – głównie jabłek.

Przez nowe przepisy straciłaby branża sadownicza oraz pokrewne gałęzie przemysłu oraz konsumenci, a w konsekwencji budżet państwa – pisze w swym stanowisku Instytut Biznesu. Przeciwko proponowanym zmianom nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług protestowały liczne ośrodki eksperckie (w tym Instytut Biznesu), przedstawiciele producentów oraz sadowników, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz posłowie wszystkich partii z sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W wyniku społecznych konsultacji wypracowano rozsądne rozwiązania. W efekcie latem 2019 r. posłowie zdecydowaną większością głosów zdecydowali o wykreśleniu podwyżki VAT na napoje z wysoka zawartością soku.

1 sierpnia nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług bez kontrowersyjnych zapisów trafiła pod obrady Senatu. Tak kończy się bardzo nerwowy dla branży sadowniczej procesu legislacyjnego. - To bardzo ważna wiadomość dla sadowników i przedsiębiorców innych powiązanych branż, a także konsumentów - komentuje proces legislacyjny Juliusz Bolek, przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.

„Droga do prostych podatków jest jeszcze jednak daleka. Rząd wykonał dopiero pierwsze działania w tej sprawie. Jak pokazały prace nad matrycą VAT, konsultacje ze stroną społeczną mogą uchronić przed przyjęciem szkodliwych zapisów, które wypaczają słuszną ideę porządkowania prawa fiskalnego. (…) Kompromis w kwestii nowej matrycy VAT udało się osiągnąć ponad partyjnymi podziałami. Mamy nadzieję, że w przyszłości właśnie szeroka współpraca polityków i ekspertów, pozwoli stworzyć dobry system podatkowy w Polsce.” – można przeczyć w stanowisku Instytut Biznesu.

Z całym dokumentem można zapoznać się pod linkiem: IB 19-07-30 STANOWISKO IB W SPRAWIE NOWEJ MATRYCY VAT  (pdf)

Patronat honorowy

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

mrpps

Ministerstwo Energii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

esportinfo logo 300

Partnerzy medialni

Logotypy partnerow medialnych Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

Na górę