środa, 02 październik 2019 16:54

Największy sąd polubowny w kraju ma nową siedzibę

Napisał
Największy sąd polubowny w kraju ma nową siedzibę fot. SA przy KIG

Ok. 300 mkw., dwie przestronne sale rozpraw, dwie poczekalnie oraz nowoczesna, dostosowana do wysokich wymagań klientów przestrzeń – największy w kraju sąd polubowny, czyli Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej, ma nową siedzibę. Mieści się ona przy ul. Trębackiej 4 w Warszawie, na trzecim piętrze budynku KIG.

Ulica Trębacka w Warszawie łączy Krakowskie Przedmieście z ulicą Moliera – to miejsce z niezwykle ciekawą historią, sięgająca XIV w. Pierwotnie biegła tędy droga łącząca dwa stare trakty, a w XIX w. przy Trębackiej 4 wybudowano kamienicę dla wybitnego łódzkiego przemysłowca Karola Scheiblera. Niestety w czasie wojny kamienica została zniszczona. W latach 60. ub. w.  ocalałe mury wykorzystano, by przebudować je na biurowiec, który w latach 90. podwyższono do pierwotnej wysokości  trzech pięter. To właśnie tutaj dziś swoją siedzibę ma Krajowa Izba Gospodarcza i Sąd Arbitrażowy przy KIG.

Nowa siedziba sądu jest bardziej komfortowa i przyjazna dla przedsiębiorców, bo to oni są klientami SA przy KIG. Po przeprowadzce rozstrzygane przez arbitrów spory toczą się w dwóch przestronnych salach rozpraw, gwarantujących wygodę w czasie toczących się wiele godzin postępowań. Do dyspozycji są także dwie poczekalnie, w których spędzają czas strony oczekujące na posiedzenie arbitrów. Klasyczne wnętrze jest utrzymane w jasnych, stonowanych barwach.

SA przy KIG jest najbardziej uznanym i renomowanym stałym sądem polubownym w Polsce, a jego popularność w tej części Europy wciąż rośnie. Sąd ten ma niemal 70 lat tradycji – został powołany 1 stycznia 1950 roku i funkcjonował pod nazwą Kolegium Arbitrów przy Polskiej Izbie Handlu Zagranicznego, jako niezależna jednostka powołana do rozstrzygania sporów wynikających z międzynarodowych stosunków handlowych. Od 1990 roku Sąd Arbitrażowy kontynuuje swoją działalność w ramach Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie.

Liczba spraw rozstrzyganych rocznie przez SA przy KIG od kilku lat utrzymuje się na  zbliżonym poziomie – np. w ubiegłym roku do tego sądu polubownego wpłynęło 158 nowych spraw, z czego ponad 10 proc. miała charakter międzynarodowy. W 2018 r. arbitrzy wydali 131 decyzji kończących postępowanie.

Na liście arbitrów SA przy KIG, oprócz najlepszych polskich prawników, figurują także nazwiska zagranicznych specjalistów od arbitrażu. Sąd administruje również postępowania ad hoc stosownie do Regulaminu Arbitrażowego UNCITRAL, prowadzi mediacje, zajmuje się również promocją idei arbitrażu w środowiskach akademickich i gospodarczych.

SA przy KIG współpracuje z instytucjami arbitrażowymi znanymi na całym świecie. Jest członkiem  i jednym z założycieli Międzynarodowej Federacji Instytucji Arbitrażu Handlowego, członkiem Międzynarodowej Rady do Spraw Arbitrażu Handlowego, członkiem Europejskiej Grupy Arbitrażowej, Międzynarodowej Izby Handlowej (ICC) w Paryżu oraz Komitetu Specjalnego przy Europejskiej Komisji Gospodarczej w Genewie.

Patronat honorowy

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

mrpps

Ministerstwo Energii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

esportinfo logo 300

Partnerzy medialni

Logotypy partnerow medialnych Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

Na górę