środa, 08 styczeń 2020 16:55

Pod Warszawą wdrażają rozwiązania Smart Cities

Napisał
zainstalowane w Piasecznie czujniki zainstalowane w Piasecznie czujniki fot. Emitel SA

W podstołecznym Piasecznie zbudowano sieć na potrzeby rozwiązań inteligentnego miasta. Projekt zrealizował Emitel we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Piaseczno. Firma zaprojektowała i zbudowała sieć oraz skonfigurowała i dostarczyła odpowiednie czujniki.

Jest to kolejny projekt w portfolio spółki zbudowany w oparciu o technologię LORaWAN. Zakres zrealizowanych prac obejmował dostawę i uruchomienie 130. czujników na potrzeby zdalnego pomiaru zajętości miejsc parkingowych w wyznaczonych miejscach oraz 10. ultradźwiękowych czujników go pomiaru poziomu wypełnienia koszy a także 6 alarmowych czujników zalewowych do monitorowania poziomu wody w rzekach i głównych rowach melioracyjnych. Zamontowano także zestaw czujników badających środowisko naturalne (pomiar temperatury, poziom hałasu i wilgotność powietrza).

- Dzięki współpracy z Emitelem Gmina Piaseczno stała się kolejnym na mapie Polski miejscem, które sięgnęło po miano Inteligentnego miasta wykorzystując technologie informacyjno- komunikacyjne w celu zwiększenia interaktywności i wydajności infrastruktury miejskiej - powiedział Daniel Putkiewicz, burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno. - Dzięki nowym technologiom, internecie rzeczy, nasza gmina ma możliwość stać się bardziej przyjazna mieszkańcom, lepiej zorganizowana i efektywniej wykorzystująca dostępne zasoby – dodał Putkiewicz.

Emitel ma duże doświadczenie w zakresie rozwoju rozwiązań Inteligentnych miast. Jako jedna z pierwszych firm rozpoczął realizację nowatorskich projektów we współpracy z samorządami. W ramach udostępnionej przez spółkę sieci samorządy mogą wdrażać rozwiązania, które poprawiają standard życia mieszkańców, pomagają w walce z problemem zanieczyszczenia środowiska, czy znalezieniem wolnego miejsca parkingowego w mieście. Takie rozwiązanie zostało wdrożone – między innymi we Wrocławiu i przyniosło wiele korzyści dla mieszkańców, m.in. ograniczając ruch autobusów turystycznych a w konsekwencji emisję spalin.

- Jak wynika z raportu grupy roboczej do spraw internetu rzeczy przy Ministerstwie Cyfryzacji w długim horyzoncie czasowym, realizacja koncepcji Inteligentnych miast, może stanowić istotną siłę napędową polskiej gospodarki, przynosząc wymierne korzyści dla mieszkańców, jednostek administracji publicznej, oraz przedsiębiorstw prywatnych – powiedział Maciej Staszak, wiceprezes Emitel SA.

Należąca do amerykańskiego funduszu Alinda Capital Partners spółka Emitel SA to największy operator naziemnej infrastruktury radiowo-telewizyjnej w Polsce. Od ponad 50. lat, dzięki Emitel sygnały telewizji i radia mogą być odbierane we wszystkich polskich domach. Oprócz usług dla nadawców telewizyjnych i radiowych, Emitel oferuje infrastrukturę wysokościową dla operatorów telefonii komórkowej, projektuje i instaluje nowoczesne systemy łączności bezprzewodowej oraz uczestniczy w tworzeniu inteligentnych miast i włącza się w prace nad przygotowaniem do budowy sieci 5G w Polsce.

Patronat honorowy

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

mrpps

Ministerstwo Energii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

esportinfo logo 300

Partnerzy medialni

Logotypy partnerow medialnych Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

Na górę