środa, 27 marzec 2013 11:19

Koniunktura sprzyja polityce pracowniczej

Z prof. dr hab. inż. Janem Misiakiem, prezydentem Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie, członkiem Kapituły Konkursu „Pracodawca Godny Zaufania” rozmawia Maciej Pawlak

Na jakie elementy polityki pracowniczej wśród zgłoszonych do konkursu firm zwraca Pan szczególną uwagę?

Kapituła konkursu „Pracodawca Godny Zaufania” ocenia m.in. takie elementy polityki pracowniczej jak: programy socjalne, umożliwienie doskonalenia umiejętności zawodowych i zdobywania dodatkowej wiedzy, pomoc dla pracowników i członków ich rodzin w trudnej sytuacji życiowej i materialnej oraz poprawne monitorowanie praw pracowniczych.

Jak ocenia Pan rozwój polityki pracowniczej w polskich przedsiębiorstwach w ostatnich latach?

Okres koniunktury gospodarczej w ostatnich latach sprzyjał procesowi rozwoju polityki pracowniczej, a w szczególności rozwojowi zawodowemu pracowników, nabierając nowego wymiaru w polskich przedsiębiorstwach. Coraz więcej z nich zaczęło umożliwiać aktualizowanie i poszerzanie wiedzy oraz zdobywanie nowych umiejętności przez pracowników. Firmy rozwijały również programy socjalne i pomocowe dla pracowników. Przykładem są podmioty gospodarcze z różnych branż nagradzane w konkursie „Pracodawca Godny Zaufania”.

Czy w związku z pogarszającą się sytuacją gospodarczą naszego kraju firmy, szukając oszczędności, będą w 2013 r. rezygnować z niektórych elementów polityki pracowniczej?

W dobie kryzysu możliwe jest, że niewiele przedsiębiorstw przyjmuje strategię rozwoju polityki pracowniczej, która mogłaby dawać szansę w tym okresie na zdobycie przewagi nad konkurencją. Często głównym działaniem, aby przetrwać, może być obniżenie w tym okresie inwestycji w rozwój pracowników. Warto jednak pamiętać, że budowanie przewagi konkurencyjnej w czasie trudnym dla gospodarki warto oprzeć na takim zarządzaniu zasobami ludzkimi, który nie tylko wpływa na rozwój zawodowy pracowników, aktualizowanie przez nich wiedzy, ale również na zdobywanie nowych kompetencji i kwalifikacji zawodowych pracowników na wszystkich szczeblach. W przypadku wprowadzenia elastycznego czasu pracy, okres mniejszego obciążenia zawodowego należy wykorzystać na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, ogólnego zasobu wiedzy i umiejętności, korzystając z szerokich propozycji szkoleń, studiów podyplomowych po obniżonych cenach z uwagi na zmniejszający się popyt na te usługi. Powyższe działania pomogą na pewno utrzymać silną przewagę konkurencyjną, zwielokrotniając zyski w późniejszym, możliwym w przyszłości okresie wzrostu gospodarczego.

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Patronat honorowy

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

mrpps

Ministerstwo Energii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Partnerzy medialni

Logotypy partnerow medialnych Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

esportinfo logo 300

Na górę