MaP

MaP

aaaaaaaaaa
poniedziałek, 10 grudzień 2018 14:02

Jerzy Fukier. W cieniu potężnych kuzynów

We Wspomnieniach staromiejskich ostatni z rodu Fukierów, Henryk, pisze, że w roku 1473 cesarz rzymski Fryderyk III nadał Fuggerom szlachectwo i herb z dwiema liliami.

poniedziałek, 10 grudzień 2018 13:37

Jak sfinansować energetyczne zmiany?

W cieniu kłótni o polski węgiel znikła gdzieś dyskusja o innych istotnych szczegółach strategii energetycznej Polski. Śmiem twierdzić, że jej wdrożenie będzie dla naszego kraju jednym z najważniejszych projektów następnych dwóch dekad. Pytanie, czy nie powinna być ona w większym stopniu oparta o energetykę rozproszoną.

Z ostatniego komunikatu warszawskiej giełdy wynika, że aktywność inwestorów na rynkach Grupy GPW w listopadzie była na ogół niższa niż w poprzednich miesiącach.

poniedziałek, 10 grudzień 2018 12:32

ZUS od przychodu nie dla wszystkich

Składki ZUS wyliczane od przychodu miały być ulgą dla sporej grupy osób prowadzących działalność gospodarczą na niewielką skalę. Tymczasem okazuje się, że ustawodawca wprowadził do przepisów sporo wykluczeń.

niedziela, 09 grudzień 2018 12:27

Emerytura wyższa o 36% przez 10 lat

Osoba partycypująca przez całą swoją karierę zawodową w PPK może oczekiwać, że – przeciętnie rzecz biorąc – za każdy 1 złoty wpłacany z własnej kieszeni, otrzyma z powrotem po zakończeniu oszczędzania 3 złote, po uwzględnieniu inflacji, co jest efektem zarówno wzrostu wartości inwestowanych środków, jak i dopłat ze strony pracodawcy i Funduszu Pracy.

Jak wynika z najnowszego badania Eurostatu, w październiku br. stopa bezrobocia w Polsce wynosiła 3,8%, tyle samo co w miesiącu ubiegłym.

piątek, 07 grudzień 2018 12:19

Wzrost płac w administracji skarbowej

Wynagrodzenia pracowników Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wzrosną od 1 stycznia przyszłego roku o 655 zł brutto. To najważniejszy zapis porozumienia podpisanego pod koniec listopada przez reprezentantów związków zawodowych i Mariana Banasia, wiceministra finansów, a zarazem szefa KAS - poinformował portal śląskiej Solidarności (www.solidarnosckatowice.pl).

– To będzie pierwsza tak znacząca podwyżka od wielu lat, a w zasadzie pierwsza tak duża w całej historii skarbowości. Wynagrodzenia w administracji skarbowej były zamrożone przez 8 lat. Rząd PO-PSL nawet ich nie waloryzował o wskaźnik inflacji. W tym czasie wielokrotnie zmieniały się przepisy podatkowe, w wyniku czego na pracowników nakładano coraz więcej obowiązków – mówi Dominik Lach, szef Zakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Pracowników Administracji Podatkowej Województwa Śląskiego, który jest też wiceprzewodniczącym krajowych struktur „S” administracji skarbowej.

Przewodniczący podkreśla, że równocześnie zablokowane zostały etaty. W miejsca osób przechodzących na emerytury i tych, które zwolniły się same, nie zatrudniano nowych pracowników. W wyjątkowych sytuacjach dodatkowa osoba musiała zastąpić dwie odchodzące. – Zadań było coraz więcej, ludzi coraz mniej. Normą stała się praca po godzinach, za które pracownicy skarbówki nie dostają wynagrodzenia. Od dziesięciu lat walczymy o płatne nadgodziny – dodaje szef Solidarności skarbowców w województwie śląskim.

Krajowa Administracja Skarbowa powstała w 2016 r. w wyniku połączenia: izb skarbowych wraz z podległymi urzędami skarbowymi, izb celnych wraz z podległymi urzędami i oddziałami celnymi oraz urzędów kontroli skarbowej. Tylko w woj. śląskim w Izbie Administracji Skarbowej w Katowicach zatrudnionych jest przeszło 5,5 tys. pracowników i funkcjonariuszy. Zgodnie z zapisami porozumienia podwyżki wejdą w życie 1 stycznia przyszłego roku, ale maksymalny czas na ich wypłatę wraz z wyrównaniami wyznaczony został na koniec III kwartału 2019 r. 

Porozumienie płacowe z wiceministrem finansów podpisali przedstawiciele 10 organizacji związkowych działających w Krajowej Administracji Skarbowej, m.in. Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ Solidarność. – Porozumienie zawarte z Szefem KAS to efekt pracy wszystkich związków zawodowych. Gdyby nie ich współpraca, na pewno nie udałoby się wynegocjować tak dobrego porozumienia – zaznacza Dominik Lach.

Przed podpisaniem dokumentu Marian Banaś zapewnił przedstawicieli organizacji związkowych, że kolejne podwyżki pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej otrzymają w 2020 roku. Kwestią wzrostu płac ma się zająć zespół ds. modernizacji KAS powołany przez wiceministra Banasia. – Będziemy zabiegali o to, by w skład tego zespołu weszli przedstawiciele strony społecznej, to dla nas priorytet – zapowiada przewodniczący.

czwartek, 06 grudzień 2018 12:15

Zakaz handlu w niedziele

Najlepszym rozwiązaniem byłoby wstrzymanie prac legislacyjnych ws. nowelizacji handlu w niedziele do czasu sporządzenia rzetelnego OSR ex post obowiązującej już ustawy.

wtorek, 04 grudzień 2018 14:28

Wysoka jakość, to polska jakość

Patriotyzm zakupowy ma coraz większy wpływ na decyzje konsumenckie – tak wynika z badań, przeprowadzonych przez Fundację „Teraz Polska” i ASM. Niemal trzy czwarte respondentów jest zdania, że mając możliwość wyboru, należy kupować krajowe produkty. Około dwóch trzecich konsumentów jest skłonnych płacić więcej za wyroby lepszej jakości. To oznacza również, że pojęcie jakości przestaje być dla konsumenta enigmatyczne; nikt bowiem nie byłby skłonny zostawiać więcej pieniędzy za coś, co nie przekłada się na konkretne korzyści.

Strona 1 z 84

Sponsor gali konkursu

sponsor_gali.jpg

Sponsorzy konkursu

zabka sponsor

kie sponsor

Patronat honorowy

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

mrpps

Ministerstwo Energii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi patronat Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Partnerzy medialni

Logotypy partnerow medialnych Konkursu Pracodawca Godny Zaufania

Zamów newsletter

esportinfo logo 300

Na górę