Przejdź do treści

Jak przygotować się na nowy świat, w którym część twórczości może przejść w ręce sztucznej inteligencji

Fot. Gildia Scenarzystów Polskich

Gildia Scenarzystów Polskich apeluje o podjęcie dyskusji i działań w celu uregulowania funkcjonowania generatywnej sztucznej inteligencji.

Chce także czasowego moratorium na udostępnianie scenariuszy AI.

W nowym świecie część twórczości może przejść w ręce sztucznej inteligencji

– Dyskutujmy, jak przygotować się na nowy świat, w którym część twórczości może przejść w ręce sztucznej inteligencji – mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl przewodnicząca zarządu gildii Ilona Łepkowska.

Wspólne działania ws. wielostronnej oceny i stworzenia sprawiedliwych zasad wprowadzania do publicznego obrotu modeli AI oraz jej wytworów

Gildia zwraca się do ustawodawców i instytucji działających w obszarze kultury, a także platform streamingowych, by podjąć z twórcami kultury „wspólne działania zmierzające do wielostronnej oceny i stworzenia sprawiedliwych dla wszystkich stron zasad wprowadzania do publicznego obrotu modeli sztucznej inteligencji oraz jej wytworów”.

„Gildia Scenarzystów Polskich postuluje wprowadzenie okresowego moratorium na udostępnianie wytworów kultury, a w szczególności scenariuszy filmów i seriali, na potrzeby trenowania modeli generatywnej sztucznej inteligencji – do czasu wypracowania zasad ich używania, określenia ram prawnych i czerpania korzyści z jej wytworów” – czytamy w oświadczeniu.
Udostępnij: