Przejdź do treści

Jak uniknąć wakacyjnego chaosu w małych firmach?

Fot. free-images.com

Wakacje są czasem, na który z jednej strony czekamy z utęsknieniem, a z drugiej musimy się mierzyć z wyzwaniem zorganizowania się w nowym trybie.

Właściciele firm stresują się jeszcze bardziej i często po prostu z urlopu rezygnują

Dla przedsiębiorców ten okres wiąże się z brakiem pracowników i co za tym idzie przestojami w terminowej realizacji zamówień oraz piętrzącymi się zaległościami. Zamiast więc odpocząć, właściciele firm stresują się jeszcze bardziej i często po prostu z urlopu rezygnują – zwraca uwagę Kancelaria Podatkowa Skłodowscy.

Szefom w końcu również należy się urlop i trzeba to potraktować nie jako fanaberię, lecz konieczność

Prowadzenie firmy może trochę przypominać opiekę nad dziećmi – wydaje się, że nie ma od tego urlopu. – Przedsiębiorcy, którzy bardzo angażują się w rozwijanie swojej firmy, mogą uważać, że, jeśli choć na chwilę oddalą się od spraw zawodowych, z pewnością coś się zawali, przesunie, nie uda. Tak jednak nie musi być, jeśli odpowiednio przygotujemy firmę i naszych pracowników na czas nieobecności – mówi Agnieszka Sokołowska z Kancelarii Skłodowscy. – Szefom w końcu również należy się urlop i trzeba to potraktować nie jako fanaberię, lecz konieczność – dodaje.

Odpoczynek jest równie ważny jak gotowość do pracy

Bycie przedsiębiorcą wiąże się z ciągłą potrzebą podejmowania decyzji i zachowaniem czujności w wielu sferach. To z kolei powoduje stres i napięcia, a co za tym idzie zmęczenie i wyczerpanie materiału. Odpoczynek jest więc równie ważny jak gotowość do pracy – bez tego pracodawcy grozi wypalenie zawodowe. – Musimy sobie to uświadomić i urlop po prostu potraktować tak samo jak ważny projekt – coś, co robimy nie tylko dla siebie, ale też dla firmy, naszych pracowników i klientów – uważa ekspertka z Kancelarii Skłodowscy.

Odpoczynek sprawia, że łapiemy dystans i potrafimy spojrzeć na codzienne wyzwania w nowy, świeży sposób

– Szef, który naładuje swoje baterie na urlopie, to na pewno lepszy szef od wyczerpanego pracoholika, w którym buzuje poziom irytacji. Odpoczynek sprawia, że łapiemy dystans i potrafimy spojrzeć na codzienne wyzwania w nowy, świeży sposób – dodaje Sokołowska. Korzyści z odpoczywania są w miarę jasne, jednak wciąż wielu szefów ma problem z właściwym przygotowaniem firmy na czas urlopowy.

Poniżej kilka najważniejszych wskazówek, które ułatwią ten proces:

  • Z należytym wyprzedzeniem określamy terminy urlopów, komunikujemy to zespołowi
  • Wybieramy zastępców – osobę lub grupę osób, które na czas naszego wyjazdu przejmą nasze obowiązki i przygotowujemy wybrane osoby do pełnienia roli zastępców
  • Opracowujemy plan priorytetów do załatwienia oraz określamy sposób raportowania
  • Informujemy o możliwościach ewentualnego kontaktu w razie „pożarów”
– Czas urlopu jest trochę testem – firma, która jest dobrze zorganizowana, bez problemu przetrwa okres zawirowań związanych z nieobecnością szefa, czy innych kluczowych pracowników. W idealnie zarządzanej firmie, wakacje nie powinny wpłynąć na jakość obsługi, czy powtarzalność procesów – stwierdza Agnieszka Sokołowska.
Udostępnij: