Wyzwania współczesnego świata sprawiają, że wiele firm zwraca się ku robotyzacji procesów. W trudnej sytuacji ekonomicznej i geopolitycznej coraz bardziej liczy się optymalizacja procesów i ograniczanie kosztów. Czynniki te przemawiają na korzyść wdrażania robotów cyfrowych. Jak będzie rozwijał się rynek RPA (Robotic Process Automation) i czego możemy spodziewać się w 2023 r.?
W raporcie z 2022 r. firma międzynarodowa firma badawcza Gartner przewidywała, że znaczenie rynku RPA na świecie wzrośnie o 17,5% w 2023 roku. Potencjał nowoczesnych rozwiązań z zakresu automatyzacji jest ogromny i doskonale sprawdza się w trudnych czasach.
Rynek RPA będzie ewoluował w hiperautomatyzację
Jak przewidują eksperci, rynek RPA będzie ewoluował w hiperautomatyzację, czyli połączenie klasycznych robotów software’owych z innymi nowoczesnymi technologiami, takimi jak np.: przetwarzanie języka i obrazu czy chatboty i voiceboty. Taki trend zaobserwujemy szczególnie w dużych, nastawionych na rozwój organizacjach.
Zwiększone zainteresowanie, szczególnie w dużych firmach, technologią Process Mining
– Coraz większe zainteresowanie, szczególnie w dużych firmach, zdobywać będzie Process Mining. Jest to technologia, która dzięki analizie dużych zbiorów danych z systemów IT, potrafi znaleźć tzw. „wąskie gardła” w procesach, które można następnie zoptymalizować poprzez wykorzystanie m.in. robotów software’owych – mówi Michał Wawiórko, prezes First Byte, właściciela Wizlink.
Przedsiębiorstwa szukają sposobów na optymalizację kosztów
Koszty licencji na narzędzia RPA rosną. Ponadto wiele firm mierzy się z trudnościami w poszukiwaniu procesów, które jeszcze mogą zrobotyzować, a automatyzacja mniejszych procesów staje się dla nich mniej opłacalna. To sprawia, że przedsiębiorstwa szukają sposobów na optymalizację kosztów w działach zajmujących się automatyzacją i robotyzacją. Będą dążyć do dywersyfikacji rozwiązań, by móc zagospodarować także mniejsze procesy i zautomatyzować większą część organizacji oraz aby zniwelować zjawisko tzw. „vendor lock-in”, czyli uzależnienia od jednego dostawcy czy technologii.
Największe korzyści MŚP przynosi zastępowanie człowieka w klikaniu w systemach IT
– Klasyczna robotyzacja procesów stanowi już małą część globalnych platform RPA. A należy zaznaczyć, że największe korzyści firmom z sektora MŚP przynosi właśnie ta funkcjonalność – zastępowanie człowieka w klikaniu w systemach IT. W tym segmencie na znaczeniu będą zyskiwały narzędzia proste, intuicyjne, łatwe w instalacji i przystępne cenowo – tłumaczy Wawiórko.
W sektorze tym przewidywany jest także najdynamiczniejszy rozwój robotyzacji procesów. Jest to podyktowane nie tylko koniecznością ograniczania kosztów, ale też utrzymania jakości dostarczanych produktów i usług. Roboty cyfrowe przestaną być postrzegane jako typowa inwestycja IT, ale jako element pozwalający przetrwać kryzys, ograniczyć wpływ inflacji i braków kadrowych.
KSeF zrewolucjonizuje funkcjonowanie polskiego systemu fiskalnego
Od 2024 r. wdrożony zostanie obowiązkowy system KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur. Przewiduje się, że zrewolucjonizuje on funkcjonowanie polskiego systemu fiskalnego. Każda faktura w obiegu gospodarczym w Polsce będzie musiała zostać wystawiona w ramach tej usługi.
– Wszystkie firmy w Polsce będą musiały dostosować swoje procesy oraz systemy IT do nowych obowiązków związanych z KSeF. Obecnie niektóre firmy już analizują wykorzystanie technologii RPA w wybranych obszarach związanych z KSeF – dodaje Wawiórko.
Przyczyną poszukiwania rozwiązań w robotyzacji konieczność oszczędzania
Rosnące zainteresowanie technologią RPA obserwuje się także w sektorze publicznym, a szczególnie w administracji centralnej oraz jednostkach samorządu terytorialnego. Przykładem jest Urząd Miasta Bydgoszczy, który otrzymał nagrodę w kategorii „E-usługi” podczas 4. edycji konkursu Smart City Expo Poland Award 2022 za wdrożenie robota cyfrowego. Przyczyną poszukiwania rozwiązań w robotyzacji jest niewątpliwie konieczność oszczędzania, a także potrzeba wzrostu jakości świadczonych usług publicznych oraz lepszego wykorzystania pracowników.
Polski Fundusz Rozwoju uruchomił Giełdę Miejskich Technologii
Perspektywy na kolejny rok również są obiecujące. Istotny wkład w popularyzację nowych technologii w samorządach ma Polski Fundusz Rozwoju, który uruchomił Giełdę Miejskich Technologii. W jej ramach gminy mogą w okresie 6-12 miesięcy przetestować za darmo interesujące je rozwiązanie. W 2023 r. są planowane jeszcze 3 nabory do tego programu.
Nowym rozwiązaniem jest z kolei umożliwienie klientom rozliczania się tylko za czas, w którym robot działa. – Obecnie pracujemy m.in. nad takim rozwiązaniem. Dzięki niemu klienci otrzymają możliwość używania robota na zasadzie „pay as you go”, czyli płatności tylko za rzeczywiste używanie robota.