Przejdź do treści

Jak zatrzymać epidemię cukrzycy?

Leszek Czupryniak; fot. PAP Media Room

Najważniejsza w przeciwdziałaniu cukrzycy typu II jest profilaktyka, czyli walka z otyłością, dobra dieta oraz aktywność fizyczna – podkreślała senator dr Agnieszka Gorgoń-Komor podczas debaty „Jak zatrzymać epidemię cukrzycy?” zorganizowanej 15 marca br. przez Centrum Medyczne WUM.

Dodała, że Polacy z powodu chorób cywilizacyjnych żyją o dziesięć lat krócej niż Włosi czy Hiszpanie – napisała PAP MediaRoom.

Uczestnicy debaty zastanawiali się, jak walczyć z cukrzycą i jak zwiększyć świadomość tej choroby w społeczeństwie

W Polsce jest 3,5 mln chorych na cukrzycę. Na cukrzycę typu II choruje ok 2,15 mln osób, na cukrzycę typu I – ok. 180 tys. Wciąż wiele osób z cukrzycą typu 2 nie ma świadomości choroby, a co za tym idzie nie wdraża leczenia, które zapobiega rozwojowi cukrzycy i jej powikłaniom. Zgodnie z prognozami, jeśli dynamika zachorowalności utrzyma się na obecnym poziomie, w 2030 r. liczba Polaków dotkniętych tą chorobą wzrośnie do 4,2 mln. Uczestnicy debaty zorganizowanej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym – eksperci z dziedziny medycyny – zastanawiali się, jak walczyć z cukrzycą i jak zwiększyć świadomość tej choroby w społeczeństwie.

– Edukacja to podstawa i powinna zacząć się już od etapu przedszkolnego, ponieważ dom nie zawsze się pod tym względem sprawdza. Ze względu na liczbę osób niezdiagnozowanych jestem zwolenniczką, by do katalogu badań medycyny pracy wprowadzić obowiązkowe badania wykrywające cukrzycę – powiedziała dr Agnieszka Gorgoń-Komor, senator, kardiolog i specjalista chorób wewnętrznych.

Na otyłość i brak ruchu jako kluczowe czynniki cukrzycy typu II wskazywali wszyscy uczestnicy debaty

Jej zdaniem dobrze kontrolowana cukrzyca, wczesne wykrywanie i profilaktyka zmniejszają ryzyko zmian narządowych, np. w sercu, w nerkach, co przekłada się na lepsze rokowanie w chorobie oraz na jakość i długość życia pacjenta.

Na otyłość i brak ruchu jako kluczowe czynniki cukrzycy typu II wskazywali wszyscy uczestnicy debaty. Podkreślali, że w Polsce mamy epidemię otyłości – prawie 60 proc. społeczeństwa ma nadmierną masą ciała. Zdaniem prof. Zbigniewa Gacionga, rektora WUM, problemu otyłości nie da się prosto rozwiązać wyłącznie za pomocą preparatów wpływających na obniżenie masy ciała. Zbigniew Gaciong przywołał badanie oceniające sprawność fizyczną uczniów ze szkół podstawowych, z którego wynika, że w badanej grupie 25 tys. dzieci tylko 6 proc. potrafiło wykonać proste ćwiczenia (np. skoki ze skakanką, fikołek w przód).

Na problem niewłaściwego odżywiania zwrócił uwagę prof. Leszek Czupryniak

– Epidemia wystawiania zwolnień z lekcji wf niestety jest powszechna. Można przewidywać, że te dzieci nie zaangażują się w przyszłości w uprawianie sportu. A to może przełożyć się na pogłębianie problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, na wystąpienie nadwagi, a potem otyłości. A to już prosta droga do cukrzycy typu 2 – powiedział prof. Zbigniew Gaciong.

Na problem niewłaściwego odżywiania zwrócił uwagę prof. Leszek Czupryniak, kier. Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych WUM. – Kultura jedzenia poszła w złym kierunku. Budowanie kultu jedzenia, np. przez programy kulinarne powoduje, że przypisujemy jedzeniu zbyt wielką rolę: że to takie ważne, że służy budowaniu relacji. Tymczasem można radość życia czerpać także z innych obszarów aktywności, z innych rzeczy – podkreślił Czupryniak. Dodał, że w walce z cukrzycą od kilku lat dysponujemy systemami, które informują pacjenta w trybie ciągłym o stężeniu cukru we krwi. Pozwala to pacjentowi nauczyć się, jak poszczególne posiłki wpływają na poziom glikemii i odpowiednio zmodyfikować dietę, by cukrzyca była efektywnie kontrolowana.

Konieczne jest utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi

Cukrzyca to choroba, która charakteryzuje się zbyt wysokim stężeniem glukozy we krwi, co prowadzi do rozwoju poważnych przewlekłych powikłań, pogorszenia stanu zdrowia oraz jakości życia chorego, a przy braku kontroli – do znacznego skrócenia życia. Aby temu zapobiec, konieczne jest utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi, a jest to możliwe dzięki regularnym, codziennym, wielokrotnym pomiarom stężenia glukozy w ciągu dnia.

Leczenie cukrzycy typu 2 jest różne na różnym etapie, ponieważ inne leki są stosowane na jej początku, a inne na zaawansowanym etapie, kiedy pojawiają się powikłania. Natomiast co ważne, zawsze należy starać się utrzymać cukier w miarę stabilny i bliski normom. To jest wyzwanie, ponieważ na poziom cukru nie wpływają tylko leki, ale przede wszystkim to, co pacjent zjada i jaką aktywność fizyczną realizuje.

W debacie „Jak zatrzymać epidemię cukrzycy?” zorganizowanej przez Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, jak poinformowała PAP MediaRoom, udział wzięli:

– senator dr n. med. Agnieszka Gorgoń-Komor, kardiolog i specjalista chorób wewnętrznych;
– prof. hab. n. med. Zbigniew Gaciong, rektor WUM
– prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych WUM;
– dr hab. n. med. Anna Jeznach-Steinhagen, diabetolog, Zakład Dietetyki Klinicznej WUM;
– dr n. o zdr. Grzegorz Juszczyk, Zakład Zdrowia Publicznego WUM;
– dr hab. n. med. Filip Raciborski, specjalista zdrowia publicznego WUM.
Udostępnij: