Przejdź do treści

Jeśli przedsiębiorcy będą wykorzystywać plastik, to ostateczne koszty z tym związane przeniosą na konsumentów

Fot. inFakt

W Dzienniku Ustaw opublikowano przepisy, na mocy których od 1 lipca 2024 r. w sklepach nie będzie możliwości zakupu wielu jednorazowych produktów plastikowych, m.in. sztućców czy słomek do napojów.

Zmiany obejmują również wprowadzenie opłat od używania jednorazowych produktów, które ponosić będą konsumenci

Zmiana wiąże się z wdrażaniem przez Polskę założeń tzw. „dyrektywy plastikowej” przyjętej przez Unię Europejską w 2019 r. Zmiany obejmują również wprowadzenie opłat od używania jednorazowych produktów, które ponosić będą konsumenci – napisała firma inFakt.

Zacznie obowiązywać zakaz sprzedaży plastikowych sztućców, kubków, talerzy i słomek do napojów

Ustawa implementująca przepisy unijne do polskiego prawa opublikowana została w Dzienniku Ustaw 9 maja br. Na jej mocy 1 lipca przyszłego roku zacznie obowiązywać zakaz sprzedaży plastikowych sztućców, kubków, talerzy i słomek do napojów. Ponadto jednorazowe mieszadełka, które dostać można m.in. na stacjach benzynowych, również przestaną być dostępne.

– Ze sklepowych półek znikną także produkty wykonane z polistyrenu ekspandowanego, m.in. pojemniki na gorące napoje oraz opakowania na żywność, w tym te, w których wydawane jest jedzenie na wynos. Od przyszłego lata nie będziemy mogli także kupić balonów mocowanych na plastikowych patyczkach – tłumaczy Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

Nowe oznaczenia i opłaty

Ustawa wprowadza obowiązek specjalnego oznakowania produktów zawierających tworzywa sztuczne. Na takich przedmiotach jak: podpaski, tampony, chusteczki nawilżające czy nawet opony będzie musiała znaleźć się informacja o zawartości tworzyw sztucznych. Przepisy te będą dotyczyć także wyrobów tytoniowych z filtrem. Zdaniem Piotra Juszczyka oznakowanie ma zwiększyć świadomość społeczną na temat szkodliwości stosowania plastiku w produktach codziennego użytku.

Opłaty będą widoczne na paragonach i fakturach

Jeśli przedsiębiorcy będą w swojej działalności wykorzystywać plastikowe naczynia lub opakowania na żywność, to konsumenci poniosą dodatkowe koszty. Opłaty będą widoczne na paragonach i fakturach. Tak jak w przypadku opłaty cukrowej, to na klientów zostaną przeniesione ostateczne koszty związane z wykorzystywaniem plastiku przez firmy. Zmiana przepisów ma zachęcić zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów do odchodzenia od używania produktów z tworzyw sztucznych.

– Sklepy i inne podmioty, których dotyczy ustawa, mają sporo czasu na przygotowanie się do zmian i wyprzedanie stanów magazynowych. Podejrzewam, że już niedługo wstrzymana zostanie także produkcja przedmiotów, o których mowa w ustawie – dodaje ekspert inFakt.
Udostępnij: