„Mecenas i kolekcjoner” to tytuł konferencji, która odbędzie się w dziś, w godz. 15:30-19:00 na terenie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, w budynku S, w auli S.1 przy ul. Batorego 8.
Początkujący artysta, aby zaistnieć w świadomości odbiorców i opinii publicznej oraz samodzielnie się utrzymać, musi przekonać do swoich prac grono najbliższych przyjaciół a także zmierzyć się z opinią krytyka sztuki i „odbiorcy rynkowego”. Dopiero taka konfrontacja otwiera „drzwi” do poszukiwania sponsorów, rozbudza zainteresowanie niezależnych kupujących i prawdziwych kolekcjonerów – napisała Agencja Informacyjna.
Ułatwione poszukiwanie wsparcia instytucjonalnego – współczesnej formy mecenatu nad sztuką i artystami
Jednocześnie jest to przepustka do wystaw w coraz bardziej renomowanych galeriach, a także ułatwia poszukiwanie wsparcia instytucjonalnego – współczesnej formy mecenatu nad sztuką i artystami. Konferencja „Mecenas i kolekcjoner” wpisuje się w misję Fundacji Sztuki Współczesnej Paleta, aby wspierać młodych twórców w pozostaniu przy zawodzie artystycznym, poprzez pomoc w pierwszych etapach ich rozwoju zawodowego jako profesjonalnych artystów.
Organizatorzy
Organizatorami konferencji „Mecenas i kolekcjoner” są: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Instytut Statystyki i Demografii, Kolegium Analiz Ekonomicznych, Instytut Finansów Korporacji i Inwestycji, Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie, Fundacja Sztuki Współczesnej Paleta i Instytut Debaty Eksperckiej i Analiz–Quant Tank. Patronami medialnymi wydarzenia są: ISB News Manager report i Agencja Informacyjna. Wydarzenie rozpocznie się od wernisażu laureatów Konkursu „Inspiracje”, zorganizowanego przez Fundacji Sztuki Współczesnej Paleta, w godz. 16:45-17:15.
Sesja 1: Mecenas
Konferencja rozpocznie o godz. 15:30 sesja 1: Mecenas. Wystąpią w niej prof. Lidia Danik, z Katedry Marketingu Międzynarodowego i kierownik Podyplomowych Studiów „Menedżer Kultury” SGH, Rafał Kamecki – prezes Artinfo.pl, Maks Kraczkowski – chief strategic advisor Euro Asia Council; były wiceprezes PKO BP, Małgorzata Łobodzka – zastępca dyr. ds. komunikacji i edukacji w Muzeum Narodowym w Warszawie. Moderatorem będzie: Marcin Rosołowski z Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego.
Po pierwszej części o godz. 16.45 nastąpi przerwa, w której zostaną wręczone wyróżnienia laureatom Konkursu Inspiracje 2024, zorganizowanego przez Fundację Sztuki Współczesnej Paleta .
Sesja 2: Kolekcjoner
O godz. 17:15 rozpocznie się sesja 2: Kolekcjoner. W niej udział wezmą: Artur Dumanowski, dyr. Departamentu Projektów Aukcyjnych w DESA Unicum; prof. Paweł Felis, Instytut Finansów SGH; Piotr Pudłowski – kolekcjoner; dr Izabela Rudzka, Instytut Finansów Korporacji i Inwestycji, SGH. Moderatorem debaty będzie Juliusz Bolek, przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.
Kim jest kolekcjoner?
Kolekcjoner to osoba gromadząca przedmioty. Bycie kolekcjonerem ma charakter profesjonalny i wiąże się ze zdobyciem dużej wiedzy o przedmiotach, które są gromadzone. Różnica pomiędzy zbieraczem, a kolekcjonerem leży w wartości zbieranych przedmiotów.
Kolekcjonerem będzie więc ktoś, kto gromadzi obiekty o znaczeniu artystycznym, historycznym, naukowym lub sentymentalnym. Kolekcjonerstwo polega na porządkowaniu zbioru, który powinien być dostatecznie duży i w miarę kompletny. Jeśli ktoś posiada kilka unikatów, to posiada tylko fragmentaryczny zbiór. Kolekcjoner dąży do zdobycia całości.
Kim jest mecenas sztuki?
Mecenas to osoba lub instytucja wspierająca sztukę, literaturę, naukę czyli protektor, opiekun, sponsor np. artystów, pisarzy, malarzy, rzeźbiarzy, muzyków, aktorów, filmowców i naukowców oraz popierająca rozwój literatury, sztuki, kultury i nauki. Obdarowywani, odwdzięczają się sławieniem swych mecenasów w własnych dziełach lub poprzez nie.
Mecenasi sztuki odegrali kluczową rolę w kształtowaniu historii kultury i sztuki, wspierając artystów w czasach, gdy niezależne finansowanie ich twórczości było niemal niemożliwe. Jednym z najsłynniejszych mecenatów w historii była rodzina Medyceuszy, która w okresie renesansu wsparła rozwój artystów takich jak Michał Anioł, Leonardo da Vinci czy Sandro Botticelli. Ich wpływ na Florencję uczynił z miasta światowe centrum sztuki i nauki, a wsparcie, jakie zapewnili artystom, uczonym i architektom, wpłynęło na rozwój dziedzin takich jak malarstwo, rzeźba i architektura. Mecenat Medyceuszy był także wyrazem ich ambicji politycznych i chęci ugruntowania swojej pozycji jako władców oraz patronów kultury.
Rockefeller finansował zakup dzieł awangardowych artystów, co umożliwiło im rozwój kariery
Innym przykładem wybitnego mecenatu jest działalność amerykańskiego przemysłowca i kolekcjonera sztuki Johna D. Rockefellera Jr., który wspierał projekty takie jak budowa nowojorskiego Museum of Modern Art (MoMA). Rockefeller finansował zakup dzieł awangardowych artystów, co umożliwiło im rozwój kariery i popularyzację ich sztuki. W XX wieku również inni przedsiębiorcy, tacy jak Peggy Guggenheim, odegrali znaczącą rolę jako mecenasi, promując sztukę współczesną i zapewniając artystom przestrzeń do tworzenia oraz wystawiania swoich dzieł.