Przejdź do treści

Kalkulator śladu węglowego inwestycji nagrodzony

Wojciech Przybył z nagrodą dla EFL; fot. EFL

Udostępniony przez EFL na początku tego roku kalkulator śladu węglowego inwestycji został nagrodzony tytułem HIT Roku 2024 w konkursie w TechnoBiznes.

Nagroda jest przyznawana najlepszym rozwiązaniom technologicznym, które dopiero co miały swoją premierę rynkową i wspierają zarządzanie oraz innowacyjność́ polskich przedsiębiorstw. Narzędzie zaprojektowane przez EFL jest bezpłatne i dostępne dla wszystkich zainteresowanych firm i organizacji.

Narzędzie pozwala na oszacowanie wielkości śladu węglowego zarówno dla standardowego środka trwałego jak również niskoemisyjnego

EFL jako pierwsza instytucja finansowa w Polsce udostępniła przedsiębiorcom kalkulator szacujący różnice w wielkości operacyjnego śladu węglowego przypadającego na pojedynczą inwestycję – samochód osobowy, pojazd ciężarowy, maszynę lub urządzenie. Narzędzie pozwala na oszacowanie wielkości śladu węglowego zarówno dla standardowego środka trwałego jak również niskoemisyjnego (elektrycznego lub np. o mniejszym zużyciu danego rodzaju energii). Różnica w wielkości emisji ekwiwalentu CO2 między środkami trwałymi pokazywana jest jako „Oszczędność na emisji CO2 w skali roku”. Dla zobrazowania wpływu na klimat jest przedstawiona w formie liczby drzew, które musiałyby zostać nasadzone, aby taką ilość CO2 pochłonąć.

W tegorocznej edycji w konkursu TechnoBiznes, kalkulator śladu węglowego inwestycji zaprojektowany przez EFL otrzymał tytuł HIT 2024 w kategorii „ubezpieczenia i inne instytucje finansowe”. Grupa EFL od wielu lat jest aktywnym uczestnikiem „zielonej rewolucji” w Polsce. Jej celem jest zdobycie pozycji lidera w tym segmencie rynku. Aby to osiągnąć, firma konsekwentnie wdraża kolejne rozwiązania, które sprawiają, ze EFL jest coraz chętniej wybieranym przez klientów partnerem.

Świadomość skali śladu węglowego wytwarzanego przez firmę to pierwszy krok do zarządzania wpływem firmy na środowisko

Wojciech Przybył, członek zarządu EFL odbierając nagrodę podkreślał: – Prognozowanie skutków zmiany klimatu jest kluczowe również z punktu widzenia biznesu. Świadomość skali śladu węglowego wytwarzanego przez firmę to pierwszy krok do zarządzania wpływem firmy na środowisko. Kalkulator pozwala na szacunkową weryfikację rentowności zakupu niskoemisyjnego aktywa w porównaniu ze standardowym „wysokoemisyjnym” środkiem trwałym i odniesienie różnicy w cenie zakupu, eksploatacji do oszczędności na kosztach energii wraz z weryfikacją okresu zwrotu. Dzięki temu przedsiębiorca dowie się, czy i kiedy inwestycja w droższe, ale energooszczędny lub wykorzystujący zieloną energię sprzęt jest bardziej opłacalny ze względu na niższe koszty eksploatacji.

W efekcie firma zdobędzie nie tylko wiedzę o rzeczywistej wielkości emisji gazów cieplarnianych różnego typu aktywów. Zyska także kolejny element w budowaniu swojej przewagi konkurencyjnej oraz wizerunkowej, gdyż ograniczanie śladu węglowego traktuje się obecnie w biznesie jako istotny czynnik konkurencyjności przedsiębiorstwa.
Udostępnij: