Po 1989 r. szkolnictwo zawodowe nie cieszyło się dużą popularnością. W trakcie ówczesnej transformacji ekonomicznej uznano, że główną rolę w gospodarce przyszłości odgrywać będzie sektor usług, a zapotrzebowanie na fachowców znacząco spadnie. Dlatego też przez lata szkolnictwo zawodowe pozostawało w cieniu innych form kształcenia.
Konkursy WorldSkills i EuroSkills – nazywane igrzyskami olimpijskimi zawodów branżowych
– Podejście lat 90. – po latach – zweryfikowała gospodarcza rzeczywistość. W Polsce zabrakło specjalistów, gdyż oczywiste jest, że rynek potrzebuje zarówno wykwalifikowanych managerów, jak i wykwalifikowanych pracowników technicznych. Warte podkreślenia jest również zjawisko, polegające na ewolucji jaka przeszło pojęcia zawodów branżowych rozszerzone dziś na wiele nowych specjalizacji, które w latach 90. nie były nawet jeszcze zdefiniowane – mówi Dawid Solak, zastępca dyrektora generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Impulsem do innego spojrzenia na szkolnictwo branżowe oraz zachęcania młodych ludzi, by wykorzystywali swoje umiejętności i budowali karierę są konkursy WorldSkills i EuroSkills – nazywane igrzyskami olimpijskimi zawodów branżowych. To najbardziej prestiżowe i największe na świecie konkursy umiejętności zawodowych – od najnowszych technologii komputerowych i robotyki po gotowanie, spawanie i florystykę. Konkurencje zamknięte w sześciu obszarach tematycznych – od technologii wytwarzania i inżynierii, technologii informacyjnej i komunikacyjnej, technologii budowlanej poprzez usługi społeczne, transport i logistykę, a na sztuce i modzie skończywszy – tworzą trzon nowoczesnej gospodarki każdego państwa.
Konkursy branżowe to wyjątkowa formuła podnoszenia kwalifikacji zawodowych i konkurencyjności na rynku pracy
Z raportu z 2021 roku dla WorldSkills UK wynika, że wysoko wykwalifikowani młodzi ludzie są chętniej zatrudniani i zarabiają średnio o 14 tys. funtów więcej niż rówieśnicy, a inwestycja w zawody WorldSkills UK zwraca się brytyjskim podatnikom z imponującym naddatkiem, wynoszącym 4-krotność zainwestowanych środków. Co ciekawe, ponad 76 proc. odwiedzających zawody WorldSkills w Kanadzie potwierdziło zainteresowanie nowo poznanymi ścieżkami kariery zawodowej. – Konkursy branżowe to wyjątkowa formuła podnoszenia kwalifikacji zawodowych i konkurencyjności na rynku pracy. To także niepowtarzalna szansa na lepsze poznanie specyfiki branży i nawiązanie nowych znajomości w środowisku biznesu – podkreśla Natalia Bugaj-Gębala, Talent Development Manager w Hager Group, będącej wiodącym dostawcą rozwiązań i usług w zakresie instalacji elektrycznych w budynkach. Firma od lat bierze aktywny udział w dyskusji na temat przyszłości szkolnictwa zawodowego i roli biznesu w kształtowaniu nowej jakości młodego pokolenia zawodowców.
Krajobraz zawodowy zmienia się na naszych oczach wraz z rozwojem dziedzin takich jak: inteligentne budownictwo, fotowoltaika i e-mobilność
– Popularność takich inicjatyw stale rośnie. Myślę, że jednym z czynników, dlaczego to tak ewoluowało, jest fakt, że konkursy są bardzo doceniane przez pracodawców. Ich laureatom zdecydowanie łatwiej wejść, a później utrzymać się na rynku pracy, który od lat mierzy się z niedoborem kadr. Niedobór wykwalifikowanych pracowników jest problemem w różnych branżach w Europie i to samo można powiedzieć o elektrotechnice. Co więcej, krajobraz zawodowy zmienia się na naszych oczach wraz z rozwojem dziedzin takich jak: inteligentne budownictwo, fotowoltaik
a i e-mobilność, co przyczynia się do wyodrębnienia nowych profili zawodowych, które otwierają się dla młodych elektryków. Obserwuję to w mojej codziennej pracy, również dlatego, że jako firma jesteśmy w okresie intensywnego, dynamicznego wzrostu, który stwarza wiele okazji do rozwoju – dodaje Natalia Bugaj-Gębala z Hager Group.
Podczas EuroSkills 2023 w Gdańsku ponad 600 zawodników z 32 krajów zmierzy się w 43 konkurencjach
5-9 września w Gdańsku odbędą się EuroSkills 2023 – największa niesportowa europejska impreza roku. Ponad 600 zawodników z 32 krajów zmierzy się w 43 konkurencjach skupionych w sześciu obszarach: technologia informatyczna i komunikacyjna, produkcja i inżynieria, technologia budownictwa, transport i logistyka, usługi społeczne i osobiste, sztuka i moda. Polskę będzie reprezentować 43 zawodników, którzy wystartują w 37 konkurencjach. Hager Group jest sponsorem i dostawcą materiałów do konkurencji instalacje elektryczne na EuroSkills2023.
Do Gdańska przyjadą 32 europejskie reprezentacje, które tworzą młodzi, utalentowani ludzie w wieku od 18 do 25 lat
– Przyznanie Polsce organizacji tego wydarzenia jest olbrzymim wyróżnieniem oraz dowodem zaufania do Polski i do Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Do Gdańska przyjadą 32 europejskie reprezentacje, które tworzą młodzi, utalentowani ludzie w wieku od 18 do 25 lat. To łącznie około 650 zawodników, 600 ekspertów z całej Europy i 10 tys. trenerów. Zmagania na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk i Amber Expo obejrzy około 100 tysięcy widzów z Europy i Świata – mówi Dawid Solak.
Zmagania w AmberExpo Gdańsk oraz na Stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk będzie obserwować 100 tys. widzów z całej Europy. Wstęp na zawody jest dla kibiców bezpłatny, wystarczy jedynie krótka rejestracja na stronie: https://start.frse.org.pl/rejestracja-widz.