Przejdź do treści

KIG: Ponad 25% większy eksport w październiku niż przed rokiem

Fot. free-images.com/Pixabay

Dostępne obecnie dane o stanie gospodarki realnej oraz opinie pozyskane od członków Krajowej Izby Gospodarczej pozwalają szacować, że eksport w październiku 2022 r. wyniósł 29 100 mln euro.

Eksport w październiku zwiększył się

W opinii Piotra Soroczyńskiego, głównego ekonomisty KIG, szacowany wynik 29 100 mln euro świadczy o tym, że eksport w październiku zwiększył się w stosunku do wartości notowanych we wrześniu o 2,1%, w stosunku zaś do wielkości notowanych przed dwunastoma miesiącami zwiększył się o 25,5%.

Z kolei wielkość eksportu w listopadzie będzie, ze względów sezonowych, nieznacznie wyższa od notowanej w październiku.

Jak zaznacza Soroczyński, październik zazwyczaj przynosi lekkie zwiększenie aktywności eksportowej. Po bardzo wysokim wrześniu, w którym to ma miejsce otwarcie po niższej aktywności w miesiącach letnich – wakacyjnych. W wakacje w części firm mają miejsce coroczne przeglądy ciągów technologicznych, a załogi produkcyjne w tym czasie wysyłane są na urlop. W październiku handel jest już też w fazie gromadzenia towarów przeznaczonych do sprzedaży w okresie jesienno-zimowym, w tym również w okresie szczególnie silnego nasilenia sprzedaży tj. świąt.

Potencjał do sezonowego wzrostu sprzedaży począwszy od września był ograniczony

W bieżącym roku wyniki miesięcy letnich prezentowały się dobrze, w konsekwencji potencjał do sezonowego wzrostu sprzedaży począwszy od września był ograniczony – co dotyczy też skali wzrostów możliwych do wypracowania w październiku.  Prawdopodobnie październikowy wzrost sprzedaży eksportowej wynosząc 2,1% okazał się zbliżony do notowanego przed rokiem. Stąd w roku bieżącym roczna dynamika sprzedaży w październiku nie uległa zmianie i wciąż wynosiła 25,5%.

Eksport w 2022 wynosząc 321,8 mld euro może okazać się o 22,1% wyższy niż w roku 2021

– Według naszych szacunków eksport roku 2022 wynosząc 321,8 mld euro może okazać się o 22,1% wyższy niż w roku 2021, a w roku 2023 wynosząc 367,7 mld euro zwiększyć się o dalsze 14,3% – szacuje Piotr Soroczyński.

Całość tekstu: https://kig.pl/eksport-w-pazdzierniku-2022-prognoza-krajowej-izby-gospodarczej/
Udostępnij: