Przejdź do treści

Kluby Mam, Family Spot – prorodzinnie

Zdjęcie zbiorowe uczestników warsztató Klubów Mam w Białobrzegach
Uczestnicy warsztatów Klubów Mam

Wsparcie rodziny, to w naszych czasach wymóg obywatelski, cywilizacyjny i patriotyczny. Kryzys demograficzny, który przechodzi cała Europa, nie pozostawia złudzeń, musimy działać na rzecz rodziny mocno, intensywnie i od razu. 

Niewielkie miasto z aglomeracji warszawskiej może być dobrym przykładem jak należy to robić. W Łomiankach działa Klub Mam, organizacja Family Spot oraz prężne parafie Kościoła Rzymskokatolickiego. Każda na swój sposób konsekwentnie i planowo wspiera rodzinę. 

Klub Mam – Fundacja dla Rodziny 

Klub Mam w Łomiankach ma kilkunastoletnią historię. Na początku mamy spotykały się  we własnych domach, później w kawiarniach, czy łomiankowskim Domu Kultury. Spotykały się i spotykają, żeby dawać sobie realne wsparcie w trudnościach i kłopotach, wspólnie przeżywać macierzyństwo i załatwiać sprawy dnia codziennego. Jest w tej działalności miejsce na wspólną gimnastykę, rozwój ruchowy i intelektualny dzieci, wsparcie w trudnych chwilach.  

Klub Mam w Łomiankach to organizacja, która powstała z potrzeby, jako inicjatywa obywatelska. Wspieramy się nawzajem wszędzie tam gdzie możemy i umiemy, raz dajemy raz dostajemy.  

Dla przykładu ja przed południem prowadzę zajęcia plastyczne dla maluchów, ale po południu lub kilka dni później uczestniczę w coachingu, który prowadzi jedna z naszych mam. Jednym z celów Fundacji dla Rodziny jest właśnie budowanie więzi i relacji. – Justyna Kubicz prezes Fundacji dla Rodziny która propaguje ideę Klubów Mam, szkoli z ich zakładania oraz wspiera w rozwoju. 

Rezultatem rozerwania wielopokoleniowej rodziny jest brak wsparcia emocjonalnego i fizycznego dla młodych mam, nie jesteśmy w stanie cofnąć czasu ale możemy spróbować dać sobie nawzajem to, co zniknęło w procesie przemian społecznych w XX wieku. Młode mamy bardzo często czują się  osamotnione, pozbawione pomocy. W Klubie Mam działamy w taki sposób, abyśmy wszystkie mogły realizować nasze macierzyństwo, cieszyć się nim – dodaje Justyna Kubicz. 

Fundacja dla Rodziny prowadzi szkolenia dla liderek Klubów Mam, tak aby idea wzajemnego wsparcia rozwoju i pomocy zaowocowała w całej Polsce. Dzięki szkoleniom powstają kluby w Radomiu, Kielcach, Płońsku i innych miastach. 

Parafie w Łomiankach i Dziekanowie Leśnym  

Ks. Sławek Jest proboszczem Matki Bożej Królowej Rodzin od ponad roku, od razu dał się poznać jako sprawny organizator, który nie zasypia. Zdobył uznanie parafian, co nie było łatwe po poprzednim proboszczu, księdzu Darku, który wybudował Kościół pw Maryi Królowej Rodzin i ciągle zadziwiał swoją aktywnością. 

W parafii prężnie funkcjonuje klub młodych. Młodzież spotyka się Nawet kilka razy w tygodniu w sali na plebanii. Jest czas na wspólnego pingponga, grilla spływ kajakowy, czy turniej siatkówki.  Młodzi spędzają czas budując relacje i pomagają sobie i innym. Właśnie w ramach grupy Caritas powstaje wolontariat wspomagający Dom Dziecka w Dziekanowie. 

Taki klub to wielka pomoc dla rodziców, zwłaszcza nastolatków, jestem dużo spokojniejsza, gdy wiem, że mój syn jest na spotkaniu młodych w parafii, a nie w galerii handlowej z telefonem w ręku. – Blanka. 

Przy parafii powstały również Koło Gospodyń Wiejskich i chór, to inicjatywy jednoczące, budujące kapitał społeczny, które budują relacje w społeczności, przekładają się na postawę obywatelską i dobro wspólne. 

Family Spot 

Family Spoty to inicjatywy, które rozkwitają w różnych zakątkach Polski. Otwarcie Family Spot w Łomiankach nastąpiło w maju tego roku.  

W przestrzeni Family Spot odbywać się będą dwa rodzaje zajęć: zajęcia edukacyjne, podnoszące kompetencje rodzicielskie oraz specjalistyczne warsztaty dedykowane konkretnym grupom odbiorców. 

Wszystkie Family Spoty mają swoją specyfikę, ale łączy je jedna ważna misja – tworzenie przyjaznej przestrzeni dla rodzin. Spotkanie serce w serce z drugim człowiekiem jest kluczowe.  – mówi Anita Marczułajtis-Łodzińska. 

Udostępnij: