Jeden z liderów rynku piwa w Polsce w najnowszym Raporcie Zrównoważonego Rozwoju za 2023 r. prezentuje kluczowe inicjatywy, skuteczne dążenie do neutralności węglowej oraz podkreśla misję budowania więzi, które mają znaczenie.
Rok 2023 był dla Kompanii Piwowarskiej okresem dynamicznych zmian i nowych wyzwań, ale również innowacji i realizacji ambitnych celów.
Troska o środowisko, to nie tylko efektywne pozyskiwanie i zużywanie energii, ale także wody, gospodarowanie materiałami, opakowaniami, surowcami i odpadami
– Mimo wyzwań biznesowych, uważam, że ostatni rok był dla nas pozytywny, głównie za sprawą postępów w realizacji naszej strategii „Lepsza Przyszłość 2030”, szczególnie w obszarach środowiskowych i relacji ze społeczeństwem. W 2023 r., skupiliśmy się na dalszej redukcji emisji CO2, w przypadku której kluczowym przedsięwzięciem była instalacja pompy ciepła w browarze w Tychach. Jednak troska o środowisko, to nie tylko efektywne pozyskiwanie i zużywanie energii, ale także wody, gospodarowanie materiałami, opakowaniami, surowcami i odpadami. (…)Nie zapominamy przy tym o pracownikach i społeczeństwie, dlatego nadal zwracamy uwagę na różnorodność, promowanie odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu oraz tworzenia więzi międzyludzkich, które mają znaczenie – komentuje nowy raport Igor Tikhonov, prezes Kompanii Piwowarskiej.
Firma konsekwentnie realizuje swój nadrzędny cel, którym jest „Tworzenie więzi, które mają znaczenie”. W jego ramach, firma wyznaczyła sobie dwie wymagające ambicje: uwzględnianie dobrostanu Planety w każdym swoim przedsięwzięciu i dostarczanie pozytywnych, angażujących doświadczeń dla społeczeństwa. Założenie tego celu przez producenta piwa jest efektem stałego dążenia do realizacji strategii firmy „Lepsza Przyszłość 2030” – łączącej cele biznesowe ze zrównoważonym rozwojem. Strategia jest realizowana w czterech obszarach: Planeta, Ludzie, Portfolio i Profit.
Planeta | Neutralność węglowa. Kluczowe osiągnięcia:
- 67% redukcji emisji CO₂ w stosunku do 2019 r. w Zakresie emisji gazów cieplarnianych 1 i 2, poprzez:
- całkowite pokrycie zapotrzebowania browarów i magazynów w energię elektryczną przez inwestycję w farmę wiatrową Nowy Stawie, składającą się z trzech turbin o łącznej mocy 12 MW,
- zainstalowanie pompy ciepła w browarze w Tychach, co przyczyniło się do obniżenia konsumpcji gazu ziemnego o 15% i zmniejszyło emisję szkodliwych substancji o 15% w tym obszarze. Dodatkowo w styczniu 2024 r. firma uruchomiła 2 pompy ciepła w Lech Browary Wielkopolski. Łączny koszt tych inwestycji wyniósł 25 mln zł.
- 19% mniejsze emisje gazów cieplarnianych w Zakresie 3 w stosunku do 2019 r., m.in. dzięki:
- sukcesywnej wymianie starych lodówek na nowe, co przyczyniło się do 11% redukcji emisji z procesu chłodzenia, w porównaniu do 2019 r.,
- wymianie otwartych lodówek na zamknięte, co pozwoliło w latach 2019-2023 zredukować emisje z procesu chłodzenia o dalsze 5%,
- wprowadzeniu folii termokurczliwej produkowanej w 100% z recyklingu dla wielopaków.
Dzięki temu przedsięwzięciu, emisja CO₂ zmniejszyła się o niemal 20% w stosunku do materiału stosowanego wcześniej.
Planeta | Woda
Kluczowym surowcem w produkcji piwa jest woda, dlatego w Kompanii Piwowarskiej wykorzystywana jest ona w sposób odpowiedzialny. Typowy nowoczesny browar zużywa od 3 do 6 l wody na litr piwa, natomiast Kompania Piwowarska potrzebuje jej jedynie 2,76 l, a ambicją firmy jest uzyskanie wyniku 2,75 l.
Dodatkowo, firma zdecydowała się na udostępnienie mieszkańcom wody ze źródeł Tyskich Browarów Książęcych w sytuacjach kryzysowych, takich jak wojna czy klęska żywiołowa. Kompania Piwowarska szacuje, że może dostarczać ok. 4800 m3 pitnej wody dziennie do sieci wodociągowej. W razie potrzeby, Kompania Piwowarska udostępni również punkty poboru wody znajdujące się na terenie browaru, umożliwiając napełnianie beczkowozów i zbiorników na wodę.
Planeta | Środowisko i bioróżnorodność
Kompania Piwowarska angażuje się w ochronę środowiska naturalnego w pobliżu swoich browarów. Przykładem jest zaangażowanie firmy w dbanie o obszar Puszczy Białowieskiej. W 2019 roku powołany został Fundusz Żubra, którego głównym celem jest ochrona zagrożonych gatunków zwierząt, we współpracy z parkami narodowymi i organizacjami pozarządowymi. Jednym z projektów jest współpraca z Biebrzańskim Parkiem Narodowym i pomoc w zakupie dodatkowych działek od prywatnych właścicieli. W 2023 r., dzięki współpracy Funduszu Żubra z Fundacją Dziedzictwo Przyrodnicze, zgłoszono kolejne 50 stref ochrony (mikrorezerwatów zagrożonych gatunków roślin i zwierząt) i zabezpieczono 18 ha Wiecznych Lasów. Kolejną inicjatywą funduszu była realizowana razem z Instytutem Biologii Ssaków PAN mapa drogowa online, pokazująca ryzyko kolizji z dzikimi zwierzętami w różnych rejonach Polski.
Ludzie | Społeczeństwo
Kompania Piwowarska wprowadziła dodatkowe środki wspierające pracowników w kluczowych momentach życia, które wykraczają poza wymogi Kodeksu Pracy, w 2023 r.:
- zwiększono długość urlopu ojcowskiego z dwóch do czterech tygodni,
- przyznano pracownikom dodatkowe dni urlopu okolicznościowego w razie śmierci bliskiej osoby, na leczenie niepłodności oraz w przypadku utraty dziecka w wyniku poronienia,
- podwyższono wynagrodzenie za urlop z powodu siły wyższej.
Dodatkowe dni wolne są w pełni płatne, a firma starając się minimalizować stres związany z okazjami, w jakich można z nich korzystać nie wymaga od pracowników dodatkowej dokumentacji.