Przejdź do treści

Kontrola trzeźwości z poszanowaniem godności i intymności pracownika

Fot. free-images.com

Nowe przepisy w Kodeksie pracy umożliwiają kontrolę trzeźwości pracowników. Ustawodawca chce, żeby badanie było przeprowadzone z poszanowaniem godności i intymności pracownika – poinformował portal PAP MediaRoom za serwisem Prawo.pl. Przy czym nowe zapisy nie precyzują, co to znaczy.

Nowe przepisy pozwalają na sprawdzanie zarówno alkoholu, jak i narkotyków (środków działających podobnie do alkoholu)

Według serwisu Prawo.pl, zgodnie z nowym art. 22 (1c) par. 1 Kodeksu pracy pracodawca może wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników. Nowe przepisy pozwalają na sprawdzanie zarówno alkoholu, jak i narkotyków (środków działających podobnie do alkoholu). Badanie stanu trzeźwości – wskazuje ustawodawca – nie może naruszać godności oraz innych dóbr osobistych pracownika.

Przepisy nie określają dokładnie, jak powinna wyglądać kontrola, aby spełniała te warunki

Jednak przepisy nie określają dokładnie, jak powinna wyglądać kontrola, aby spełniała te warunki. Odpowiedzi na to pytanie nie ma też w informacji Państwowej Inspekcji Pracy o nowych przepisach, dotyczących kontroli trzeźwości. Wobec tego dziennikarze Prawo.pl poprosili o opinię prawników. Zdaniem dr hab. Moniki Gładoch, prof. UKSW, kierownika Katedry Prawa Pracy, radcy prawnego, taka kontrola powinna odbywać się przede wszystkim bez udziału osób trzecich – klientów, kontrahentów, żeby nie było to widowisko, a wynik powinien zostać zachowany w poufności.

Pracodawca powinien określić w regulaminie przebieg kontroli

Przebieg kontroli pracodawca powinien określić w regulaminie. W nim też – zdaniem ekspertki – należy wskazać osoby upoważnione do kontrolowania. Nie jest konieczne podawanie nazwiska pracownika uprawnionego, czasami wystarczy stanowisko czy funkcja.

Ważne, że samo słowo „kontrola” może zadziałać prewencyjnie i sprawić, że niektórzy pracownicy odmówią sobie alkoholu w pracy

– Dobrze byłoby, gdyby pracodawcy opracowali osobny regulamin kontroli trzeźwości czy procedurę kontroli trzeźwości. Nie ma znaczenia, jak go nazwą. Ważne, że samo słowo „kontrola” może zadziałać prewencyjnie i sprawić, że niektórzy pracownicy odmówią sobie alkoholu w pracy” – wyjaśnia na łamach serwisu Prawo.pl Krzysztof Stucke, prawnik prowadzący własną kancelarię prawa pracy, biegły sądowy z zakresu prawa pracy i RODO, mediator sądowy i pozasądowy.

Więcej na Prawo.pl: https://www.prawo.pl/kadry/kontrola-pracownikow-na-obecnosc-alkoholu-i-narkotykow-jak-ma,519914.html
Udostępnij: