Przejdź do treści

Koreańczycy zbudują fabrykę pod Szamotułami

Fot. MRiT

Koreańska firma AJU POLAND zbuduje w Bytyniu, woj. wielkopolskie, fabrykę wyrobów stalowych z blach powlekanych. Powstający w pow. szamotulskim zakład zatrudni ponad 200 osób. Nowa inwestycja, którą zainaugurował wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak, zostanie zrealizowana w ramach Polskiej Strefy Inwestycji – Wielkopolska, na obszarze zarządzanym przez Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Wyroby z fabryki będą wykorzystywane w produkcji sprzętu AGD światowych marek oraz w branży budowlanej.

Nakłady inwestycyjne budowanego w Bytyniu zakładu produkcyjnego, tylko na pierwszym etapie, sięgną kwoty prawie 300 mln zł

Polsko-koreańska współpraca gospodarcza rozwija się bardzo dynamicznie. Świadczy o tym kolejna duża inwestycja w województwie wielkopolskim. Nakłady inwestycyjne budowanego w Bytyniu zakładu produkcyjnego, tylko na pierwszym etapie, sięgną kwoty prawie 300 mln zł. Będzie to czwarty na świecie – po Korei Południowej, Chinach i Meksyku – zakład produkcyjny AJU STEEL. Celem jest skrócenie łańcuchów dostaw, które gwarantuje dobra lokalizacja naszego regionu. Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowany zakład odbyło się w Bytyniu, przy udziale Grzegorza Piechowiaka – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, pełnomocnika rządu ds. inwestycji zagranicznych, a także przedstawicieli koreańskiego inwestora, specjalnej strefy ekonomicznej i samorządowców.

Powstająca w Bytyniu koreańska fabryka to dowód na to, że Polska jest atrakcyjnym terenem dla zagranicznych inwestorów i nowoczesnego przemysłu

– Nasze wysiłki na rzecz przyciągania inwestycji przynoszą wymierne efekty. Powstająca w Bytyniu koreańska fabryka to dowód na to, że Polska jest atrakcyjnym terenem dla zagranicznych inwestorów i nowoczesnego przemysłu. Nasz region oferuje nie tylko dobrą infrastrukturę, ale i wykształcone kadry, przy jednoczesnym wsparciu pomocy publicznej i władz samorządowych – przekonuje wiceminister Grzegorz Piechowiak – To już kolejna w powiecie szamotulskim inwestycja strefowa, która zostanie rozliczona w ramach Polskiej Strefy Inwestycji – podkreślił pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych.

Inwestycja powstanie m.in. z poszanowaniem zasad ESG

– Polska fabryka będzie jednym z czterech tej wielkości zakładów produkcyjnych AJU STEEL na świecie. Planowane nakłady inwestycyjne wyniosą około 300 mln zł i zakłada się, że uruchomienie produkcji nastąpi w połowie 2024 r. W zależności od oczekiwań naszych odbiorców, arkusze blach będą poddawane cięciu, tłoczeniu, szlifowaniu, polerowaniu, powlekaniu powłokami, w tym kolorem, w celu otrzymania nowoczesnych oraz estetycznych kształtów, struktur i faktur – mówi Do Yean Lee, prezes AJU POLAND. – Inwestycja powstanie m.in. z poszanowaniem zasad ESG. Pozyskanie certyfikatów świadczących o niskim wpływie na środowisko, wspieranie zdobywania kształcenia pracowników i lokalnej społeczności oraz podejmowanie działań w zakresie opieki nad pracownikami były jednym z kryteriów, jakie AJU POLAND będzie musiało spełnić, by uzyskać ulgę podatkową w Polskiej Strefie Inwestycji. Ulga podatkowa w Polskiej Strefie Inwestycji dała dodatkowy efekt zachęty, by ta inwestycja powstała tu i teraz – mówi Magdalena Hilszer, wiceprezes Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W latach 2016-2023 przedsiębiorstwa z Korei Południowej uzyskały zezwolenie lub decyzję o wsparciu na 30 projektów inwestycyjnych, o wartości ponad 12 mld zł i deklaracją utworzenia prawie 5 000 nowych miejsc pracy.
Udostępnij: