Przejdź do treści

Korzystanie z komputera wzrasta w ciągu tygodnia, a znacznie spada w piątki

Fot. free-images.com

Pracownicy są mniej aktywni i bardziej podatni na popełnianie błędów popołudniami oraz w piątki, przy czym szczyt bezproduktywności przypada na piątkowe popołudnia – wynika z najnowszego badania Texas A&M University.

Pracownicy biurowi pod koniec dnia oraz tuż przed weekendem czują się mniej produktywni

Jeśli jest jedna rzecz, z którą większość pracowników biurowych może się zgodzić, to fakt, że pod koniec dnia oraz tuż przed weekendem czują się mniej produktywni. Jak poinformował portal wirtualnemedia.pl, zespół badaczy z Texas A&M University naukowo potwierdził to zjawisko. Ich badanie polegało na analizie wskaźników korzystania z komputera przez 789 pracowników biurowych dużej firmy energetycznej w Teksasie w okresie dwóch lat: od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2018 r.

Wykorzystaliśmy wskaźniki użytkowania komputera, takie jak szybkość pisania, błędy w pisaniu i aktywność myszki

– Większość badań wydajności pracowników wykorzystuje samoraportowanie albo ocenę przełożonych, co bywa subiektywne i dość inwazyjne – mówi jeden z autorów artykułu prof. Mark Benden. – My zamiast tego wykorzystaliśmy wskaźniki użytkowania komputera, takie jak szybkość pisania, błędy w pisaniu i aktywność myszki, aby uzyskać obiektywne i nieinwazyjne dane na temat wzorców pracy na komputerze.

Odkryliśmy, że korzystanie z komputera wzrastało w ciągu tygodnia, a następnie znacznie spadło w piątki

Następnie wzorce te porównano dla różnych pór dnia oraz dni tygodnia, aby zobaczyć, czy i jakie zmiany w nich zachodzą. – Odkryliśmy, że korzystanie z komputera wzrastało w ciągu tygodnia, a następnie znacznie spadło w piątki – opowiada kolejny zaangażowany w badanie specjalista dr Taehyun Roh. – Ludzie wpisywali więcej słów i mieli więcej ruchów myszą, kliknięć i scrollowań od poniedziałku do czwartku, po czym w piątek każda z tych aktywności znacząco spadała. Ponadto zauważono, że korzystanie z komputera zmniejszało się każdego popołudnia, a zwłaszcza w te piątkowe.

Jakie, zdaniem autorów, powinno być najważniejsze przesłanie z ich badania? „Takie, że wprowadzenie elastycznych form pracy, takich jak praca hybrydowa lub czterodniowy tydzień pracy, mogą prowadzić do lepszej produktywności i większego zadowolenia pracowników” – uważają.
Udostępnij: