czwartek, 25 październik 2018 08:26

Poznaliśmy kolejnych „Pracodawców Godnych Zaufania”

Napisał

W minioną środę (24 października) odbyła się kolejna, VIII już edycja Konkursu o Tytuł „Pracodawca Godny Zaufania”.

Organizatorzy, m.in. Krajowa Izba Gospodarcza i Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, nagradzają w ten sposób firmy i instytucje, które w zakresie polityki pracowniczej sięgają po ciekawe i skuteczne rozwiązania – uwzględniając rozwój zawodowy pracowników i ochronę ich praw. Uroczysta Gala z wręczeniem nagród odbyła się w siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie. W tym roku wręczono 9 nagród.

Tak jak w poprzedniej edycji, w skład Kapituły Konkursu weszli przedstawiciele instytucji pozarządowych – organizacji przedsiębiorców, think-tanków i uczelni. Reprezentowane są przez m.in.: Krajową Izbę Gospodarczą, Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Instytut Staszica, Instytut Biznesu, Instytut Libertatis, Wyższą Szkołę Ekologii i Zarządzania, Stowarzyszenie Integracja i Współpraca (organizator Forum Gospodarczego w Toruniu) czy Polskie Towarzystwo Ekonomiczne.

Gala Konkursu została poprzedzona debatę pt. „Motywacja pracowników przez sport”, w której udział wzięli Andrzej Czernek, wiceprezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”,  Grzegorz Kuca, wiceburmistrz dzielnicy Warszawa Bemowo, Grzegorz Haftarczyk, członek zarządu Benefit Systems, Aleksander Skołożyński, Dyrektor Pionu Finansów, Członek Zarządu EmiTel S.A. i Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalny Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska.

Po debacie przyszedł czas na wyróżnienia. W obecnej edycji Konkursu wyróżniono następujące firmy: w kategorii Programy stażowe zwyciężyła firma Kapsch Telematic Services za program stażowy skierowany do studentów ostatnich lat studiów uczelni technicznych i ekonomicznych oraz międzynarodowy program wymiany pracowników i wewnętrzny programu stażowy; w kategorii Wolontariat nagrodzono firmę Leroy Merlin Polska za Fundację Leroy Merlin, której misją jest pomaganie budowania trwałego wkładu, służącego rozwojowi społeczności lokalnych – bycie dobrym sąsiadem, wspiera inicjatywy społeczne pracowników. W kategorii Motywacja zwycięska okazała się firma Benefit Systems. Nagroda została jej przyznana za szeroki pakiet programów motywacyjnych skierowanych do pracowników z zakresu sportu, opieki zdrowotnej, ubezpieczeń, dofinansowania do studiów podyplomowych, bezpłatnych kursów językowych oraz szkoleń zawodowych. W kategorii Edukacja nagrodzono firmę Lux Med za możliwość rozwoju pracowników poprzez skierowane do nich programy edukacyjne adresowane zarówno do personelu placówek (np. kursy dla pielęgniarek i położnych), jak i do kadry menedżerskiej (np. Coaching i mentoring, czy Zarządzanie w pigułce). Firma Volkswagen Poznań okazała się najlepsza w kategorii Zdrowie, a została wyróżniona za kompleksową ofertę programów zdrowotnych z których mogą korzystać pracownicy, zawierającą m.in. opiekę medyczną, ale także nowe propozycje - Program zapobiegania rozwojowi chorób cywilizacyjnych czy Program wsparcia zdrowia psychicznego. W kategorii Bezpieczeństwo zwyciężyła firma EmiTel - za działania w obszarze bezpieczeństwa i zdrowia pracowników skierowane do każdej grupy wiekowej, zgodnie z ideą, że dbanie o zdrowie i bezpieczeństwo na starcie kariery zawodowej, daje szanse na bezpieczne dojście do mety. Spośród gmin najciekawszymi rozwiązaniami dla pracowników mogła pochwalić się gmina m.st. Warszawy. Nagroda została jej przyznana za działania w ramach programów stażowych i praktyk oraz na rzecz pracowników zwłaszcza w obszarach aktywizacji zawodowej osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, podnoszące świadomość w zakresie potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz Standardy dostępności dla m.st. Warszawy.

- Cieszymy się, że pracodawcy przykładają coraz większą wagę do komfortu pracy i starają się zbudować długofalową relację z pracownikami. To dobry sygnał dla polskiej gospodarki, dzięki lepszym warunkom pracy, większemu zaangażowaniu pracodawców, rośnie jakość życia Polaków, a także ich efektywność i kreatywność, przez co stajemy się bardziej konkurencyjni  - podkreśla Andrzej Czernek, wiceprezes Fundacji Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

W Konkursie wyróżniono również dziennikarzy, dla których tematyka pracownicza jest bardzo bliska. Nagrodę „Pracodawca Godny Zaufania” w kategorii dziennikarskiej otrzymali: Przemysław Wenerski, wydawca programu TVP „Alarm”, a także dziennikarz gospodarczy, piszący dla PTWP – Bartosz Dyląg. Obaj panowie przez lata promowali dobre praktyki pracownicze.

Inicjatywa „Pracodawca Godny Zaufania” odbyła się w tym roku pod patronatem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Energii, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Sponsorem głównym wydarzenia są: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. i Diaverum Polska Sp. z o.o., a sponsorem Klub Integracji Europejskiej.

Patronami medialnymi VIII edycją Konkursu są: „Gazeta Polska”, „Polska The Times”, „Super Biznes” - dodatek ekonomiczny „Super Expressu”, agencja informacyjna ISBnews, Puls HR, Polskie Radio Program 3., RaportCSR.pl, Kurier365.pl i Biznesciti.com.