To już piętnasta edycja konkursu organizowanego w Polsce przez Great Place To Work. Na liście Najlepszych Miejsc Pracy Polska 2023 znalazło się 45 laureatów i jest to rekordowa liczba w polskiej historii tego konkursu.
Liderem w kategorii firm dużych została informatyczna firma Cisco Poland
Rekordowa była także liczba firm, jakie zgłosiły się do badania: w edycji 2022-2023. GPTW przebadał łącznie180 firm. To o 30% więcej niż w poprzedniej edycji konkursu. Liderem w kategorii firm dużych została informatyczna firma Cisco Poland. Pierwsze miejsce wśród firm średnich przypadło firmie Idego Group, także z sektora IT. Natomiast stawkę wśród firm małych otwiera Schwerlast Aleksandra Ledwig, firma działająca w branży transportowej.
Firmom, które potrafiły utrzymać miejsce na liście nieprzerwanie przez pięć kolejnych lat dedykowane jest specjalne wyróżnienie
W tegorocznej klasyfikacji znalazło się aż 13 firm, które debiutują na liście. Pozostałe firmy poddają się badaniu cyklicznie. Są wśród nich także takie, którym udało się zdobyć tytuł Najlepszego Miejsca Pracy już po raz dziewiąty! Firmom, które potrafiły utrzymać miejsce na liście nieprzerwanie przez pięć kolejnych lat dedykowane jest specjalne wyróżnienie. W tym roku tytuł Legendy przypadł firmie SIX Global Services AG SA, świadczącej usługi profesjonalne.
Co wyróżnia Najlepsze Miejsca Pracy Polska 2023
Tym, co najbardziej odróżnia laureatów konkursu od firm reprezentujących średnią krajową, jest poziom satysfakcji z pracy, wyrażony przez samych zatrudnionych. Aż 90% pracowników w wyróżnionych w konkursie organizacjach jest zdania, że ich firma jest świetnym miejscem pracy. Ten wynik robi tym większe wrażenie, że w sondażu ogólnokrajowym jedynie 52% pracowników była skłonna uznać swoją firmę za świetnie miejsce pracy.
Rosnących wskaźników jest w tym roku więcej: aż 94% wysoko oceniło standardy etyczne panujące w firmie
– 90% pracowników potwierdzających, że pracują w świetnych miejscach pracy, to wynik lepszy niż w zeszłym roku. Rosnących wskaźników jest w tym roku więcej: aż 94% wysoko oceniło standardy etyczne panujące w firmie, a 89% pozytywnie wypowiada się o umiejętnościach przywódczych przełożonych, doceniając, że zwracają uwagę na ich ludzkie potrzeby. Nie wszędzie jednak jest tak dobrze. Podczas, gdy w przypadku laureatów konkursu kluczowe wskaźniki pną się systematycznie w górę, oceny ogółu osób pracujących w Polsce (średnia krajowa) pozostają na poziomie o ok. 40 punktów procentowych niższym.