Przejdź do treści

Los edukacji zdrowotnej w rękach samorządów

Fot. free-images.com/Pixabay

Kongres „Zdrowie Polaków” to stała pozycja w kalendarzu wydarzeń ważnych dla Fundacji „Teraz Polska”. Ze względu na tematykę, miejsce i partnerów.

Również w tym roku, podczas IV edycji wydarzenia, miałem przyjemność nie tylko zabrać głos, ale i poprowadzić debatę poświęconą roli edukacji zdrowotnej w profilaktyce chorób – napisał na portalu natemat.pl Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

„Profilaktyka zdrowotna i innowacyjne rozwiązania w ochronie zdrowia”

Przypomniał, że tegoroczny Kongres odbywał się pod hasłem: „Profilaktyka zdrowotna i innowacyjne rozwiązania w ochronie zdrowia”. Zwróćmy uwagę: tematem numer jeden, jeśli chodzi o naszą służbę zdrowia, od zawsze są pieniądze – a raczej ich brak. Tymczasem nie chodzi jedynie o to, aby zapewnić odpowiednie fundusze, ale, by dzięki nim zbudować sprawny i efektywny system opieki zdrowotnej. Inaczej dosypywanie pieniędzy będzie przypominać nalewanie wody do dziurawej beczki.

Okazja do wymiany poglądów i prezentacji wielu interesujących pomysłów

„Zdrowie Polaków” okazją do wymiany poglądów i prezentacji wielu interesujących pomysłów
Przewodniczący Rady Programowej Kongresu prof. Henryk Skarżyński otwierając wydarzenie wyraził nadzieję, że będzie on forum dyskusji i prezentacji różnych strategii działania instytucji państwowych, samorządowych, naukowych oraz grup ekspertów i organizacji pacjenckich. I owszem, „Zdrowie Polaków” było okazją do wymiany poglądów i prezentacji wielu interesujących pomysłów.
Jak zaznacza Przybył: – Debatę, którą prowadziłem wraz z prof. Henrykiem Skarżyńskim i Pawłem Rabiejem – „Edukacja zdrowotna w profilaktyce chorób” – zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele samorządów. W gronie prelegentów znaleźli się: wiceprezydent Katowic Waldemar Bojarun, wicemarszałek woj. opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura, członek zarządu woj. pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska, wiceprezydent m.st. Warszawy Renata Kaznowska, kierownik referatu w Wydziale Zdrowia i Profilaktyki Miasta Lublin Małgorzata Kępa-Mitura, zastępca dyr. Departamentu Rodziny, Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego Woj. Małopolskiego Katarzyna Kosik-Gajewska, wicemarszałek woj. dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski oraz wicemarszałek woj. mazowieckiego Elżbieta Lanc.

Na barki samorządów spada współodpowiedzialność za sprawność systemu ochrony zdrowia

Dlaczego rozmowa toczyła się w gronie samorządowców? Bo to właśnie samorządy są najbliżej mieszkańców, a na ich barki spada współodpowiedzialność za sprawność systemu ochrony zdrowia. Zgodziliśmy się, że kluczem do tego, by Polacy żyli nie tylko dłużej, lecz również zdrowiej, jest profilaktyka zdrowotna i edukacja dotycząca zdrowia. Od najmłodszych lat trzeba kształtować prozdrowotne nawyki, zachęcać do regularnych badań, uświadamiać, że nasze zdrowie leży w naszych rękach. Samorząd może skutecznie edukować, musi jednak mieć do tego i narzędzia, i finansowe środki. Niezbędna jest zatem dobra komunikacja z władzami centralnymi i wykazanie przez nich zrozumienia dla dobrych pomysłów, które rodzą się na szczeblu lokalnym – uważa Przybył.

Nie wszystkie samorządy w pełni korzystają ze swoich dużych możliwości i kanałów komunikacji z mieszkańcami

– To model idealny. A jaka jest rzeczywistość? Paweł Rabiej, były wiceprezydent Warszawy, a obecnie ekspert z zakresu konsultacji społecznych, wskazał w podsumowaniu debaty, że od dwóch lat liczba programów prozdrowotnych się zmniejsza. I znowuż, wracając do pieniędzy: nie tylko ich niedostatek jest tego powodem. Nie wszystkie samorządy w pełni korzystają ze swoich dużych możliwości i kanałów komunikacji z mieszkańcami. Nie wszędzie włodarze zdają sobie sprawę z możliwości, jakimi dysponują. Aby zatem edukacja prozdrowotna była skuteczna, trzeba równolegle edukować samorządy.

– Profilaktyka prozdrowotna jest przede wszystkim kwestią odpowiedzialności każdego obywatela za swoje zdrowie, ale samorząd, rząd, organizacje pozarządowe powinny pomagać, ułatwiać, przypominać, bo profilaktyka jest inwestycją społeczną – zaznaczył Rabiej. Trudno się z nim nie zgodzić – stwierdza na zakończenie Krzysztof Przybył.
Udostępnij: