Przejdź do treści

MŚP zapłacą mniej za prąd

Fot. free-images.com

Od 1 października br. obowiązuje niższa cena energii dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), samorządów i wrażliwych podmiotów użyteczności publicznej, takich jak: szpitale, szkoły czy instytucje kultury. Zamiast – jak dotychczas – 785 zł za MWh, od najbliższej niedzieli cena wynosić będzie 693 zł za MWh.

Osoby prowadzące własne firmy, np. salony fryzjerskie, warsztaty samochodowe, sklepy osiedlowe, zapłacą znacznie mniejsze rachunki za prąd

Jak poinformował Polski Komitet Energii Elektrycznej nowelizacja ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. nie tylko zwiększa dostępność taniej energii dla gospodarstw domowych, ale też obniża ceny dla przedsiębiorców i instytucji publicznych. Od 1 października 2023 roku tak zwana cena maksymalna, której nie może przekroczyć sprzedawca energii, spadła o ok. 12% – z 785 zł do 693 zł netto za MWh. Oznacza to, że osoby prowadzące własne firmy, np. salony fryzjerskie, warsztaty samochodowe, sklepy osiedlowe, zapłacą znacznie mniejsze rachunki za prąd. Rozwiązanie dotyczy również wszystkich samorządów i tzw. podmiotów wrażliwych, czyli np. noclegowni, domów pomocy społecznej czy żłobków.

Niższe ceny energii elektrycznej obejmują wszystkie podmioty uprawnione, które złożyły stosowne oświadczenie u swojego sprzedawcy energii

– Mechanizmy osłonowe gwarantujące samorządom, obiektom wrażliwym oraz firmom z sektora MŚP określony pułap cen energii zostały po raz pierwszy wprowadzone w grudniu 2022 r. To reakcja na znaczący wzrost kosztów wytworzenia energii przekładający się na ceny kontraktowane na rynku hurtowym. Niższe ceny energii elektrycznej obejmują wszystkie podmioty uprawnione, które złożyły stosowne oświadczenie u swojego sprzedawcy energii – tłumaczy Maciej Maciejowski z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

Sprzedawca energii elektrycznej automatycznie uwzględni nowe ceny w rozliczeniu zużytej energii. Dotyczy to jednak tylko tych podmiotów, które złożyły stosowne oświadczenie.
Jeżeli firma lub instytucja do tej pory tego nie zrobiły, mogą złożyć je teraz, jednak preferencyjna cena energii będzie obowiązywała od miesiąca następującego po dacie złożenia oświadczenia.

Szczegółowe informacje na temat działań osłonowych powstrzymujących wzrost cen energii dostępne są na www.liczysieenergia.pl – stronie kampanii edukacyjnej Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej, której celem jest uświadomienie, jak racjonalnie korzystać z energii, a tym samym ograniczyć wysokość rachunków za prąd.
Udostępnij: