Przejdź do treści

Najbliższy „Klub Dyplomaty” już 28 marca

Jedno ze spotkań Klubu Dyplomaty; 2 od l. prowadząca spotkanie, Anna Popek; fot. Klub Dyplomaty

28 marca o godz. 19.00, w Pałacu Staszica w Warszawie odbędzie się kolejne spotkanie, organizowane przez Fundację Kulturalna Polska, z cyklu „Klub Dyplomaty”.

Spotkanie będzie poświęcone staropolskim instrumentom smyczkowym

Wydarzenia w ramach tego cyklu mają na celu przybliżanie polskiej historii, kultury i tradycji, w tym tradycji kulinarnej, ambasadorom i przedstawicielom korpusu dyplomatycznego w Warszawie. Tym razem spotkanie będzie poświęcone staropolskim instrumentom smyczkowym. Partnerem wydarzenia jest Akademia Dyplomatyczna MSZ.

W spotkaniach „Klubu Dyplomaty” brali już udział m.in. prof. Andrzej Nowak, który mówił o relacjach Rosji, Ukrainy i Polski; archeolog prof. Mariusz Ziółkowski, który opowiadał o polskich podróżnikach i odkrywcach, a także dr Krzysztof Jabłonka, który wraz z ambasadorem Szwajcarii w Polsce, wygłosił wykład na temat fenomenu Tadeusza Kościuszki.

Wykładowcą i wykonawcą będzie prof. Maria Pomianowska, multiinstrumentalistka

Najbliższe spotkanie będzie poświęcone muzycznej podróży przez epoki i zrekonstruowanym staropolskim instrumentom smyczkowym. Wykładowcą i wykonawcą jednocześnie będzie Maria Pomianowska, multiinstrumentalistka, wokalistka a także pedagog, profesor w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dyrektorka międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur.

Komponowała dla cesarzowej Japonii Michiko, z którą wielokrotnie muzykowała, podobnie jak z obecnym cesarzem Naruhito

To niebywała postać. W 1994 r. wspólnie z prof. Ewą Dahlig-Turek i lutnikiem Andrzejem Kuczkowskim artystka zrealizowała rekonstrukcję dwóch zaginionych staropolskich instrumentów smyczkowych: suki biłgorajskiej i fideli płockiej. Stworzyła autorską technikę gry, styl i repertuar. Od 2011 roku tworzy unikatowe muzyczne programy międzykulturowe w Azji i Afryce, bazujące na muzyce ludowej z Mazowsza. Podczas pięcioletniego pobytu w Japonii (1997-2002) artystka prezentowała w największych salach koncertowych polską muzykę ludową i klasyczną. Komponowała dla cesarzowej Japonii Michiko, z którą wielokrotnie muzykowała, podobnie jak z obecnym cesarzem Naruhito.

Artystka wydała 25 solowych płyt, wiele z nich otrzymało międzynarodowe nagrody

Zrekonstruowane instrumenty oraz mazowieckie pieśni i melodie wielokrotnie prezentowane były na dworze cesarskim Japonii. Artystka wydała 25 solowych płyt, wiele z nich otrzymało międzynarodowe nagrody. Komponuje muzykę do sztuk teatralnych, do filmów. Koncertowała ze światowej sławy artystami: m.in. z Yo Yo Mą, Gilem Goldsteinem, Gonzalo Rubelcabą, Branfordem Marsalisem, Kayhanem Kalhorem, Hooseinem Alizadeh.

Spotkanie z osobą, która osobiście odtworzyła ważną część zaginionej polskiej tradycji

– Jesteśmy pewni, że spotkanie poprowadzone przez prof. Marię Pomianowską zainteresuje przebywających w Polsce ambasadorów i przyniesie im nową wiedzę na temat polskiej historii i kultury. To będzie spotkanie z osobą, która osobiście odtworzyła ważną część zaginionej polskiej tradycji. Podczas wykładu ilustrowanego muzyką „na żywo” planujemy też egzotyczną niespodziankę – mówi Anna Popek, prezes Fundacji Kulturalna Polska.

O dawnych potrawach opowie znawca polskiej kuchni historycznej, Jarosław Uściński

Jak dodaje, spotkanie, które odbywa się w okresie przedświątecznym będzie okazją do tego, by opowiedzieć o tradycjach polskiego, wielkanocnego stołu. – O dawnych potrawach opowie Szef Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni, znawca polskiej kuchni historycznej, Jarosław Uściński – mówi Popek.

Oficjalnym partnerem projektu jest Polska Fundacja Narodowa, partnerami wydarzenia są Akademia Dyplomatyczna Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz firma Cedrob.
Udostępnij: