Przejdź do treści

Najmniej planujących emigrację zarobkową od pięciu lat

Fot. GI Group Polska

13,3% Polaków rozważa emigrację zarobkową w ciągu najbliższego roku – o 3,6 p.p. mniej niż rok temu.

Spadła też liczba osób niezdecydowanych, podczas gdy aż do 68,4% wzrósł odsetek wykluczających wyjazd – wynika z raportu „Migracje zarobkowe Polaków” Gi Group Poland SA.

Odsetek niezainteresowanych wyjazdem z Polski do pracy za granicę jest mniejszy niż w 2017

W ostatnich czterech latach zainteresowanie Polaków emigracją zarobkową utrzymywało się na zbliżonym poziomie – wyjazd planowało ok. 17% badanych. Jak wynika ze wspomnianego raportu, przygotowanego przez SW Research na zlecenie Gi Group Poland SA, tegoroczny odsetek rozważających podjęcie takich kroków wynosi 13,3% i jest najniższy od 2020 roku. O ile powrócił on do wartości sprzed pandemii, o tyle odsetek niezainteresowanych wyjazdem jest mniejszy niż w 2017 – obecnie jest to 68,4%, podczas gdy rok temu było to 58,9%, a przed pandemią ten wskaźnik oscylował wokół 85-90%.

– Temat emigracji zarobkowej wciąż pozostaje aktualny, choć obecnie obserwujemy mniejsze zainteresowanie wyjazdami za granicę w porównaniu do ubiegłych lat. Polska z kraju emigracyjnego staje się coraz częściej celem migracji obywateli innych państw. Taka transformacja świadczy o dobrym stanie polskiej gospodarki, rosnącej stabilności politycznej i społecznej, a także dojrzałości rodzimego rynku pracy w poszczególnych sektorach. Jednocześnie jednak sygnalizuje również pewne wyzwania, jak niedobory lokalnych pracowników wynikające choćby ze zmian demograficznych i starzenia się społeczeństwa – mówi Marcos Segador Arrebola, dyrektor zarządzający Gi Group Holding w Polsce.

Polski rynek pracy jest coraz bardziej konkurencyjny, o czym świadczy rosnąca liczba imigracji

– Nie ulega wątpliwości, że istotnym czynnikiem skłaniającym do emigracji są wyższe zarobki i bardziej atrakcyjne  możliwości zatrudnienia za granicą, jednak te aspekty przeważają jedynie w niektórych branżach i grupach zawodowych. Polski rynek pracy jest coraz bardziej konkurencyjny, o czym świadczy rosnąca liczba imigracji. Warto mieć na uwadze, że współcześnie przemieszczanie się ludności staje się powszechne, czemu sprzyjają różne uwarunkowania gospodarcze, społeczne i polityczne – wyjaśnia prof. Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Wśród osób planujących emigrację podobnie jak rok temu przeważają 18-24 latkowie. Stanowią 34% grupy rozważających wyjazd, o 4 p.p. więcej niż w ubiegłym roku. Utrzymujące się wysokie zainteresowanie młodego pokolenia wyjazdem potwierdzają również dane z całej badanej populacji. Wśród osób w wieku 18-24 lata chęć wyjazdu deklaruje 25,4%, co jest najwyższym wynikiem spośród wszystkich grup wiekowych, choć o 3,5 p.p. niższym niż rok temu. Warto jednocześnie odnotować wzrost odsetka młodych osób odrzucających pomysł wyjazdu (z 40,5% do 53,4%), przy czym nadal jest to najmniejszy odsetek w porównaniu ze starszymi grupami wiekowymi.

Osoby w wieku 18-24 lat kuszą przede wszystkim wyższe zarobki, które gwarantują stabilniejsze i bezpieczniejsze wkroczenie w dorosłość

Z wiekiem zainteresowanie emigracją maleje – najmniej planujących wyjazd jest w grupie powyżej 55 lat – w tym przypadku aż 78,4% osób deklaruje chęć pozostania w kraju.

– Choć to młodzi ludzie znacznie częściej planują emigrację, nie jest ona motywowana brakiem perspektyw zawodowych w Polsce. Osoby w wieku 18-24 lat kuszą przede wszystkim wyższe zarobki, które gwarantują stabilniejsze i bezpieczniejsze wkroczenie w dorosłość. Zastanawiający jest jednocześnie wysoki odsetek osób w wieku średnim oraz kobiet wskazujących na brak odpowiedniej pracy w Polsce.

Choć coraz więcej robi się na rzecz równości płci oraz wzmocnienia pozycji osób 50+ na rynku pracy, motywacje osób planujących emigrację mówią o tym, że mamy w tej kwestii jeszcze wiele do zrobienia – komentuje Anna Wesołowska, dyr. zarządzająca Gi Group Poland SA.
Udostępnij: