Przejdź do treści

Nie żyje Adam Gąsior – dziennikarz turystyczny z pasją

Śp. Adam Gąsior; fot. WaszaTurystyka.pl

„Z ogromnym smutkiem przekazujemy, że dzisiaj w nocy odszedł od nas Adam Gąsior, założyciel i redaktor naczelny portalu WaszaTurystyka.pl. Miał 60 lat” – poinformował portal o śmierci 5 lutego br. swojego śp. Założyciela.

Przez większość życia starał się łączyć swoje pasje i zarażać nimi innych

„Był dla wielu z nas oddanym przyjacielem, ogromnym wsparciem i opoką w wielu życiowych sytuacjach. Przez większość życia starał się łączyć swoje pasje i zarażać nimi innych. Jedną z nich niewątpliwie było nieustanne poszukiwanie i przemierzanie świata śladami Napoleona. Adam zawsze stawiał czoła wszelkim przeciwnościom, a jego poczucie humoru i dowcip towarzyszyły nam na wszystkich wydarzeniach związanych z branżą turystyczną. Był wizjonerem i osobą, która inspirowała innych do działania wcielając w życie swoje idee i pomysły” – czytamy dalej w nekrologu zamieszczonym na portalu.

Skupiał się na integrowaniu branży turystycznej

„Przez ponad 20 lat w branży zbudował imponujący dorobek zawodowy, był redaktorem m.in. w „Prawo i Gospodarka”, „Poznaj Świat”, „Rynek Turystyczny”. Jego artykuły ukazywały się w wielu pismach podróżniczych oraz dodatkach turystycznych w prasie polskiej. Przez ostatnie lata jako redaktor naczelny magazynu i portalu branżowego WaszaTurystyka.pl oprócz przekazywania zawsze najważniejszych informacji i wydarzeń, skupiał się na integrowaniu branży turystycznej. Adam był również założycielem i redaktorem naczelnym Magazynu Turystycznego Wasze Podróże, a także współtwórcą portalu WaszaSlowacja.pl i prowadzącym bloga SzukajacNapoleona.com” – przypomniano dorobek Zmarłego.

Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany

„Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany, był m.in. laureatem nagrody „Zlata Penkala” (Złote Pióro) Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej za najlepsze teksty o Chorwacji w 2017 roku oraz dziewięciokrotnym laureatem nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Turystycznych „Globtroter”.

Informacja o uroczystościach pogrzebowych zostanie podana w późniejszym terminie zgodnie z wolą rodziny” – poinformował na zakończenie portal WaszaTurystyka.pl.

Nagroda Ambasador Promocji Turystyki od Instytutu Biznesu

O Zmarłym napisała również Agencja Informacyjna, m.in. przypominając, że na jesieni 2022 r. Instytut Biznesu doceniając prekursorską i doniosłą rolę portalu WaszaTurystyka.pl przyznał portalowi nagrodę Ambasador Promocji Turystyki.

Człowiek, który znał wszystkich w polskiej turystyce i którego znali wszyscy

„Człowiek, który znał wszystkich w polskiej turystyce i którego znali wszyscy” – scharakteryzowała Zmarłego Agencja Informacyjna. I przypomniała, że w latach 1981-1985 studiował na UW. „Przez większość życia był dziennikarzem. Pracował m. in. w takich czasopismach jak „Prawo i Gospodarka”, „Poznaj Świat” i „Rynek Turystyczny”. Jego artykuły ukazywały się w wielu pismach podróżniczych oraz dodatkach turystycznych w prasie polskiej.

Był fascynatem Słowacji

Adam Gąsior był fascynatem Słowacji. Biegle posługiwał się językiem tego państwa. Stworzył nawet serwis internetowy WaszaSlowacja.pl W 2019 r. opublikował razem z Marzeną Markowską książkę „Góry Słowacji”. Rok później przewodnik „Bratysława”. Obydwie pozycje ukazały się w serii „Pascal Lajt”.

Pomysłodawca i organizator Forum Promocji Turystycznej

Zmarły był też pomysłodawcą i organizatorem Forum Promocji Turystycznej. Wydarzenie odbyło się 12 razy. Było organizowane stale nawet w najtrudniejszym czasie dla branży turystycznej jaką był stan pandemiczny wywołani koronawirusem SARS-CoV-2. Sześciokrotnie organizował ważne wydarzenie branżowe „Lista 100 najbardziej wpływowych osób w polskiej turystyce” połączona z akcją charytatywną na rzecz dzieci z domów dziecka.  Ponadto współtworzył Akademię Liderek Turystyki i akcję „Rok Kobiet w Turystyce”. Był także inicjatorem i organizatorem konkursu filmowego „Kadry z Polski…. i nie tylko”.

Dziennikarz, znana i bardzo lubiana postać branży turystycznej i nasz przyjaciel

Polska Izba Turystyki w swoich kondolencjach napisała m.in., że wiadomość o śmierci Adama Gąsiora „przyjęliśmy z głębokim żalem i smutkiem. Odszedł od nas dziennikarz, znana i bardzo lubiana postać branży turystycznej i nasz przyjaciel.”

Był wizjonerem i inspiratorem. Miał wiele pasji, które umiał pielęgnować

– Adam Gąsior był wielkim optymistą, towarzyski z ogromnym poczuciem humoru. Miałem zaszczyt Go znać – wspomina Juliusz Bolek, przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu. – Adam Gąsior był wizjonerem i inspiratorem. Miał wiele pasji, które umiał pielęgnować. Doskonale rozumiał potrzebę i konieczność promocji turystyki. Był nawet współtwórcą studiów podyplomowych „Promocja turystyki 2.0”, na Wyższej Szkole Promocji w Warszawie.

O promocji turystyki nikt nie wiedział tyle, co Adam Gąsior. To wielka strata dla środowiska. Będzie Go nam brakowało – przypomina Juliusz Bolek.
Udostępnij: