Przejdź do treści

Niepełnosprawni to ważna sprawa

Fot. free-images.com/Pixabay

W Polsce żyje ponad 4,5 mln osób z niepełnosprawnościami. Wielu z nich nikt nie dostrzega. Bierze się to stąd, że nie każda niepełnosprawność jest widoczna „gołym okiem”.

Mam wśród najbliższych kilkanaście osób, z orzeczoną niepełnosprawnością – starają się jednak tego nie ujawniać i dobrze im to wychodzi – napisał Juliusz Bolek, Przewodniczący Rady Dyrektorów Instytutu Biznesu.

Osoby z niepełnosprawnością występują we wszystkich grupach społecznych

Jak dalej zaznacza, osoby z niepełnosprawnością występują we wszystkich grupach społecznych: dzieci, dorośli, seniorzy, pracujący. Są też takie osoby, których mało kto wie, ponieważ nie pojawiają się publicznie, ponieważ mają wysoki stopień niepełnosprawności, który oznacza, że potrzebują stałej opieki, wymagającej zaangażowania opiekunów i pieniędzy potrzebnych na utrzymanie. W tych przypadkach potrzebna jest systemowa koncepcja wsparcia przez państwo polskie.

Wspieranie osób z niepełnosprawnościami dowodzi dojrzałości społeczeństwa

Według eksperta dyskusja jak im pomagać trwa dziesięciolecia. Wiele z tych osób już nie żyje. Niemniej pojawiają się nowe. Wspieranie osób z niepełnosprawnościami dowodzi dojrzałości społeczeństwa. Tymczasem z pewnością w ich sprawie wykazuje się zbyt mało empatii, a przede wszystkim realnej pomocy.

Każde ułatwienie i rozwiązanie, które pomaga osobom z niepełnosprawnosciami i ich opiekunom zasługuje na uwagę i rozpatrzenie

Instytut Biznesu świadom jest trudności budżetowych i tego, że kiedy brakuje pieniędzy trudno jest przeznaczyć je dla wszystkich potrzebujących. Niemniej eksperci organizacji dostrzegli rozwiązania, które można wprowadzić szybko. Będą one stosunkowo neutralne dla finansów publicznych, a nawet dla nich korzystne! Nie są to rozwiązania kompleksowe, ale każde ułatwienie i rozwiązanie, które pomaga osobom z niepełnosprawnościami i ich opiekunom zasługuje na uwagę i rozpatrzenie.

Instytut Biznesu opublikował rekomendację dotyczącą poprawy sytuacji materialnej osób z niepełnosprawnościami

Dlatego Instytut Biznesu opublikował rekomendację dotyczącą poprawy sytuacji materialnej osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.

Opiekun osoby niepełnosprawnej, otrzymujący zasiłek z tego tytułu, nie powinien być ograniczany w zakresie podjęcia pracy zdalnej

Rekomendacja ta przewiduje, że opiekun osoby niepełnosprawnej, otrzymujący zasiłek z tego tytułu, nie powinien być ograniczany w zakresie podjęcia pracy zdalnej. To rozwiązanie pomostowe, jednak daje wielu opiekunom szansę na poprawę ich sytuacji oraz umożliwia uczestnictwo w rynku pracy. Co więcej, w efekcie ma pozytywny wpływ na sytuacje gospodarczą, ponieważ takie osoby poza opieką zaczynają także świadczyć pracę zarobkową.

Zasiłek opiekuńczy, dla opiekuna osoby niepełnosprawnej, powinien być waloryzowany co roku

Eksperci Instytutu Biznesu, w swojej rekomendacji, dotyczącej poprawy sytuacji materialnej osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów, uważają, że zasiłek opiekuńczy (świadczenie pielęgnacyjne), dla opiekuna osoby niepełnosprawnej, powinien być waloryzowany co roku według wskaźnika kosztów utrzymania („cost of living index”), z uwzględnieniem ulg państwowych i osłon przypisanych osobom zamieszkującym wspólnie z osobami niepełnosprawnymi.

Samorządy powinny wprowadzić procentowy parytet gwarantowanych miejsc pracy dla niepełnosprawnych

Instytut Biznesu stoi na stanowisku, że samorządy powinny wprowadzić procentowy parytet gwarantowanych miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami z częściową niepełnosprawnością/opiekunów osób niepełnosprawnych, w skali odpowiadającej wielkości tychże samorządów. (z tego obowiązku zwolnione byłyby sołectwa.) – pisze na zakończenie Juliusz Bolek.

Autor jest ekspertem z zakresu zarządzania, promocji i komunikacji
Udostępnij: