Przejdź do treści

Nowa epoka faktur już wkrótce

Fot. free-images.com

Od 16 lutego do 1 marca br. Ministerstwo finansów przeprowadziło konsultacje z przedsiębiorcami w ramach cyklu „Konsultujemy KSeF”.

W spotkaniach tych uczestniczyło łącznie około 10 tys. osób – poinformowała Izabela Witczak, ekspert podatkowy Pracodawców RP w Miesięczniku Pracodawców RP z marca 2024.

Termin zakończenia kwestii legislacyjnych planowany jest na koniec czerwca

Jak podkreśliła w trakcie każdego z nich zgłoszono kilkadziesiąt pytań, komentarzy czy propozycji rozwiązań. Szczegółowe postulaty przekazywano również – w tym przez Pracodawców RP – na specjalną skrzynkę e-mailową. W kwietniu MF przedstawi kolejne projekty ustaw i rozporządzeń dotyczących KSeF, będą one tematem dalszych uzgodnień. Z pewnością niezbędna jest nowelizacja przepisów dotyczących VAT, zakładały one bowiem, że KSeF zacznie obowiązywać od 1 lipca br. Termin zakończenia kwestii legislacyjnych planowany jest na koniec czerwca.

21 marca br., podczas spotkania podsumowującego minister finansów podkreślił, że data wprowadzenia KSeF będzie podana na przełomie kwietnia i maja. Na spotkaniu zaprezentowano także główne założenia zmian w systemie. Wiadomo, że KSeF zacznie obowiązywać wszystkich w jednym terminie, a więc zarówno czynnych, jak i zwolnionych podatników. Nie przewiduje się różnicowania terminów stosowania KSeF w zależności od statusu podatnika.

W kwietniu ma zostać uruchomiona darmowa aplikacja KSeF na komórki, a od maja rozpoczną się w urzędach skarbowych szkolenia z problematyki KSeF

Propozycje zmian dotyczących KSeF uwzględniają zgłoszone w trakcie konsultacji różnorodne postulaty i oczekiwania przedsiębiorców. Wiele z nich – takich jak: odroczenie obowiązku podania numeru KSeF w płatnościach, w tym dla mechanizmu podzielonej płatności, w celu zapewnienia firmom wystarczającego czasu na dostosowanie systemów IT czy możliwości odroczenia dla faktur wystawianych z kasy rejestrującej i paragonów z NIP uznanych za faktury – zgłosili wcześniej Pracodawcy RP.

Według ekspertki w kwietniu ma zostać uruchomiona darmowa aplikacja KSeF na telefony komórkowe, a od maja rozpoczną się w urzędach skarbowych szkolenia z problematyki KSeF. Przedmiotem szkoleń mają być m.in.: zakres fakturowania, zasady generowania kodów QR czy funkcjonalność darmowych narzędzi do e-fakturowania, tj. Aplikacji Podatnika KSeF, e-mikrofirma oraz aplikacji mobilnej KSeF.

Wystawianie faktur konsumenckich w KSeF ma mieć formę fakultatywną, a nie obligatoryjną

W okresie przejściowym niektóre obowiązki wynikające z KSeF będą zliberalizowane z uwagi na wcześniejsze obawy przedsiębiorców, że w pierwszym okresie obowiązkowego wdrożenia KSeF system może nie działać prawidłowo i odrzucać wystawiane faktury. Z takich względów wszyscy podatnicy uzyskają np. możliwość wystawiania elektronicznych faktur offline z kodem QR i wprowadzenia ich do KSeF następnego dnia roboczego, a także generowania oraz pobierania certyfikatów nabywcy do faktur wystawianych w okresie awarii i offline.

Propozycje resortu dotyczą również faktur konsumenckich. Ich wystawianie w KSeF ma mieć jednak formę fakultatywną, a nie obligatoryjną. Konsument otrzyma do nich dostęp poprzez kod QR, tzw. anonimowy dostęp do faktury w KSeF. Ważne są również uproszczenia dla podatników „wykluczonych cyfrowo”. W okresie przejściowym, kiedy wdrożenie KSeF może być dla nich jeszcze problematyczne, będą mogli stosować faktury papierowe. Niezbędnym warunkiem jest jednak, aby skala i wartość wystawianych faktur była niewielka. Rozwiązanie to dotyczy sytuacji, gdy żadna z wystawianych przez nich faktur nie przekracza kwoty 450 zł, a ich suma miesięczna – 10 tys. zł.

Podatnicy zwolnieni z VAT będą zobligowani do podawania na fakturach numeru VAT lub NIP

Propozycje obejmują również zrównoważenie odpowiedzialności wystawcy i nabywcy w zakresie obowiązków KSeF. Zgłaszane wcześniej przez przedsiębiorców problemy dotyczyły bowiem identyfikacji statusu nabywcy w fakturze. Podatnicy zwolnieni z VAT będą zobligowani do podawania na fakturach numeru VAT (gdy są zarejestrowani dla potrzeb VAT) lub NIP (pozostali), jeżeli dokonują zakupów na potrzeby działalności gospodarczej.

W początkowej wersji KSeF faktury miały być przesyłane bez załączników. Aktualnie propozycja zakłada powstanie dodatkowej schemy XML dla załączników, w rezultacie czego załącznik mógłby być dodawany do faktury ustrukturyzowanej. Dotyczyłoby to faktur za media czy usługi telekomunikacyjne. Co istotne, nakładanie kar za niestosowanie KSeF zostanie odroczone z uwagi na duże prawdopodobieństwo błędów popełnianych przez przedsiębiorców.

Zaproponowane przez Ministerstwo Finansów zmiany są niewątpliwie korzystne dla przedsiębiorców, wynikają bowiem z ich postulatów oraz oczekiwań – pisze na zakończenie Izabela Witczak.
Udostępnij: