Przejdź do treści

Nowelizacja ustawy o prawie autorskim po myśli ZASP

Fot. free-images.com

Związek Artystów Scen Polskich – Stowarzyszenie wystosował komunikat, podsumowujący dzisiejsze głosowanie i przebieg prac w Sejmie nad ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Jak czytamy w komunikacie ZASP z satysfakcją przyjął informację o wyniku dzisiejszego głosowania Sejmu RP nad projektem ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

ZASP stanął w obronie wszystkich, w tym także najsłabszych przedstawicieli branży

„Jako jedyni od początku postulowaliśmy o uwzględnienie tantiem z reemitowania, o uwzględnienie w prawie tantiem od platform cyfrowych i streamingowych, o to, by międzynarodowe koncerny medialne, które uzyskują miliardowe dochody w sposób uczciwy i kompleksowy rozliczały się z polskimi artystami” – stwierdził ZASP.

„ZASP jako jedyny apelował o uwzględnienie najszerszego zakresu zmian w ustawie, wbrew sceptycznym opiniom niektórych środowisk. ZASP stanął w obronie wszystkich, w tym także najsłabszych przedstawicieli branży” – czytamy w komunikacie ZASP.

Zapewnienie uczciwych warunków udostępniania publikacji prasowych przez międzynarodowych graczy rynku cyfrowego również powinno zostać uregulowane

„Dziękujemy wszystkim, którzy pomagali nam dotrzeć do opinii publicznej z naszymi argumentami. W tym także licznym przedstawicielom mediów, dziennikarzom, wydawcom. Przykro nam, że na etapie sejmowym ich postulaty nie zostały uwzględnione w projekcie. W naszej opinii, zapewnienie uczciwych warunków udostępniania publikacji prasowych przez międzynarodowych graczy rynku cyfrowego również powinno zostać uregulowane, z poszanowaniem dla efektów pracy polskich dziennikarzy” – podkreśla ZASP.

„Przed nami prace w Senacie, podczas których liczymy, że postulaty ZASP i towarzyszących nam środowisk artystycznych zostaną w pełni utrzymane i doprecyzowane, a ostateczny kształt ustawy przedstawiony prezydentowi będzie nadal odpowiadał konstytucyjnym prawom i wolnościom, będzie w pełni zgodny z założeniami prawodawstwa UE, a przede wszystkim będzie zgodny z zasadami sprawiedliwości społecznej i poszanowania dla polskiej twórczości” – napisał na zakończenie ZASP.
Udostępnij: