Przejdź do treści

Nowy polski lek skutecznie wspierający pacjentów z chorobami urologicznymi

Fot. Adamed Pharma

Adamed Pharma wprowadza na rynek swój najnowszy lek złożony zawierający innowacyjną kompozycję solifenacyny i tamsulozyny.

Adamed Pharma poświęciła ponad 5 lat na rozwój i wdrożenie preparatu, który jest odpowiedzią na potrzeby pacjentów na całym świecie

Specyfik stanowi istotne uzupełnienie terapii dostępnych w dziedzinie farmakoterapii dolegliwości dróg moczowych u mężczyzn wywołanych przez łagodny przerost gruczołu krokowego. Adamed Pharma, rodzinna firma farmaceutyczno-biotechnologiczna ze 100-procentowym udziałem kapitału polskiego, poświęciła ponad pięć lat na rozwój i wdrożenie preparatu, który jest odpowiedzią na potrzeby pacjentów na całym świecie. Rozwój złożonego produktu (tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu zawierające solifenacyny bursztynian + tamsulosyny chlorowodorek) Adamed Pharma rozpoczął w lipcu 2018 r. To pogłębiona analiza potrzeb pacjentów w zakresie chorób urologicznych wpłynęła na decyzję o rozwoju leku dla tak szerokiej populacji pacjentów. Łagodny rozrost gruczołu krokowego stanowi bowiem często, bardzo ważny życiowy problem mężczyzn, wpływając negatywnie zarówno na życie zawodowe, jak i prywatne.

Łagodny przerost gruczołu krokowego (BPH – Benign Prostatic Hyperplasia) to nienowotworowe powiększenie prostaty

Z uwagi na szeroką epidemiologię chorób przerostu gruczołu krokowego, kompozycja solifenacyny z tamsulozyną w postaci tabletki doustnej stanowiła przedmiot międzynarodowego zgłoszenia patentowego Adamed Pharma. Łagodny przerost gruczołu krokowego (BPH – Benign Prostatic Hyperplasia) to nienowotworowe powiększenie prostaty, czyli małego gruczołu otaczającego męską cewkę moczową. Łagodny rozrost gruczołu krokowego należy do najczęstszych chorób urologicznych u mężczyzn i jest związany z wiekiem.

W Polsce w 2050 r. udział osób w wieku powyżej 65. lat wyniesie aż 32,7%

Z prognoz demograficznych GUS wynika, że w Polsce w 2050 r. udział osób w wieku powyżej 65. lat wyniesie aż 32,7%, a więc w nieodległej przyszłości, wielu mężczyzn dożyje takiego wieku, w którym wystąpią u nich objawy BPH. Dolegliwościami ze strony dolnych dróg moczowych dotkniętych jest ponad 70% mężczyzn powyżej 40. roku życia. Najnowsza analiza przeprowadzona w ramach badania Global Burden of Diseases, Injuries, and Risk Factors Study 2019 – objęła 204 kraje w latach 2000-2019. Wykazano, że na całym świecie było 94,0 mln przypadków łagodnego rozrostu gruczołu krokowego w 2019 r., w porównaniu z 51,1 mln przypadków w 2000 r. (70,5% wzrost zachorowań). W Europie Wschodniej zmiana procentowa występowania BPH wyniosła natomiast 19,3%, a w Polsce 49,9%.

Partnerem zaangażowanym finansowo w rozwój i wdrożenie tego produktu Adamed jest Adalvo

– Jesteśmy dumni z rezultatów, które osiągnęliśmy w ramach rozwoju naszego nowego produktu z wartością dodaną i procesu jego wdrożenia na rynek globalny. Dzięki pracy Zespołu Badawczego Adamed i zaangażowaniu naszych partnerów, mówimy o terapii, która ma znaczący wpływ na życie i zdrowie pacjentów na całym świecie – mówi Sylwia Berdzik-Kalarus, członek zarządu Adamed Pharma SA, dyr. ds. Operacji Komercyjnych i Rozwoju Biznesu. Partnerem zaangażowanym finansowo w rozwój i wdrożenie tego produktu Adamed jest Adalvo – wiodąca firma farmaceutyczna B2B w Europie.

– Misja naszej firmy obejmuje odpowiadanie na kluczowe wyzwania współczesnej medycyny. Jako firma założona i nadal prowadzona przez lekarzy, zawsze na pierwszym miejscu stawialiśmy dobro pacjentów. Dlatego doceniamy naszą współpracę z Adalvo, która opiera się na głębokim zrozumieniu pacjentów, ich potrzeb i oczekiwań – dodaje.

Zespoły B+R Adamed Pharma kontynuują działania na rzecz badań i rozwoju, aby móc zapewnić pacjentom nowe innowacyjne terapie w przyszłości. Obecnie na różnych etapach rozwoju prowadzonych jest ponad 50 projektów rozwojowych.
Udostępnij: