Przejdź do treści

Nowy rozdział w historii Studia Filmów Rysunkowych

Fot. ASTASHOW STUDIO

– Ten projekt to podsumowanie naszego narodowego dziedzictwa kulturowego – powiedziała podczas oficjalnej inauguracji Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej wicemin. Kultury i Dziedzictwa Narodowego Marta Cienkowska.

I dodała: – Reksio, Smok Wawelski czy Bolek i Lolek to bajki, na których się wychowaliśmy. To one rozbudzają marzenia i naszą wyobraźnię. Mam nadzieję, że otwierane dziś miejsce będzie źródłem wielu fascynujących doznań dla ludzi z całej Polski, a także Europy, zaś dla odwiedzających je najmłodszych stanie się inspiracją do tworzenia własnych ścieżek artystycznej kariery. Jedną z głównych atrakcji OKA będzie całoroczna multimedialna i interaktywna wystawa poświęcona m.in. blisko 80-letniej historii Studia Filmów Rysunkowych, a także procesowi tworzenia animacji.

Centrum ma szansę stać się wyjątkową atrakcją nie tylko dla bielszczan, ale także turystów z całego świata

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku- Białej rozpoczyna nowy rozdział w trwającej od prawie 8. dekad historii swojej działalności. W uroczystym przecięciu wstęgi wzięli udział oprócz wicemin. kultury i dziedzictwa narodowego Marty Cienkowskiej, Jarosław Klimaszewski, prezydent Bielska-Białej, Karolina Lorenc, dyr. OKA, bielscy samorządowcy oraz przedstawiciele kultury, a także pracownicy Studia Filmów Rysunkowych i osoby zaangażowane w powstanie OKA.

Centrum ma szansę stać się wyjątkową atrakcją nie tylko dla bielszczan, ale także turystów z całego świata. – Studio Filmów Rysunkowych jest niezwykłą instytucją kultury polskiej, bardzo zakorzenioną w regionie. To filmy z Bielska-Białej stanowiły – praktycznie do pojawienia się „Wiedźmina” – najlepszy polski produkt eksportowy, jeżeli chodzi o przemysł kreatywny. Dotarły do 100 krajów świata – powiedział na początku uroczystego otwarcia OKA dyr. bielskiego Studia Filmów Rysunkowych Maciej Chmiel.

Będąc w OKU nie można pominąć kina Kreska, które będzie kontynuować działalność kina Studio, istniejącego w tym miejscu przed budową Centrum

Centrum Bajki i Animacji OKO przy Studiu Filmów Rysunkowych to połączenie edukacji i rozrywki dla całej rodziny. Niewątpliwie największą atrakcją nowego punktu na mapie Podbeskidzia jest interaktywna, multimedialna wystawa. Wędrując po trzech kondygnacjach budynku można poznać nie tylko historię bielskiej animacji, jej twórców oraz dawne techniki wytwarzania filmów, ale także samemu stać się reżyserem. Wiele stanowisk zaprasza, zwłaszcza najmłodszych gości, do rozwiązywania zagadek, malowania i innych, ciekawych form edukacyjnej zabawy.

Będąc w OKU nie można pominąć kina Kreska, które będzie kontynuować działalność kina Studio, istniejącego w tym miejscu przed budową Centrum. – Przywrócimy formułę kina studyjnego z własnym repertuarem, edukacją filmową, przeglądami oraz dyskusyjnym klubem filmowym. Informacje o pierwszym seansie już niebawem pojawią się na naszej stronie internetowej – poinformowała Karolina Lorenc, zastępca dyr. Studia Filmów Rysunkowych ds. organizacyjnych i kulturalnych.

Centrum stanie się wizytówką Bielska- Białej, w którego DNA od kilkudziesięciu lat wpisują się bajki i animacje znane na całym świecie

– OKO to miejsce, gdzie historia przeplata się z teraźniejszością i przyszłością – podkreślił po uroczystym przecięciu wstęgi prezydent Jarosław Klimaszewski. – Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy dla całego miasta. Jestem przekonany, że Centrum stanie się wizytówką Bielska- Białej, w którego DNA od kilkudziesięciu lat wpisują się bajki i animacje znane na całym świecie – dodał.

Budowa Centrum rozpoczęła się w lutym 2022 r., wykorzystując fundusze EOG, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz miasta Bielsko-Biała. – Wizyta w OKU i obecne wszędzie bajki, takie jak „Reksio” czy „Bolek i Lolek” dostarczyły mi wiele emocji, które pamiętam z czasów dzieciństwa – powiedziała v-min. Marta Cienkowska. – Ta inwestycja powinna napawać nas wszystkich dumą. Dumą z dziedzictwa kulturowego Polski – dodała.

Serial „Bystre Oczko” wyreżyserowany przez Katarzynę Agopsowicz, przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat oraz dla małych widzów z deficytem wzroku

W Centrum OKO przez cały weekend na pierwszych zwiedzających czekały wyjątkowe atrakcje: premiera osadzonej w realiach OKA i Studia Filmów Rysunkowych książki „Kocia Szajka i zaginione bajki” połączona ze spotkaniem autorskim z Agatą Romaniuk, twórczynią serii o czworonożnych detektywach, kino plenerowe, gry terenowe, warsztaty filmowe, a także seans pilotażowego odcinka bajki „Bystre Oczko”, pierwszej od ośmiu lat serialowej produkcji bielskiego Studia Filmów Rysunkowych.

„Bystre Oczko” to podróż po najbliższym dziecku otoczeniu dwojga bohaterów Biedronki Onki i Ślimaka Maka. Ten ważny społecznie i unikalny na skalę światową serial wyreżyserowany przez Katarzynę Agopsowicz, przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat oraz dla małych widzów z deficytem wzroku. Składać się będzie z 52 odcinków, z których każdy będzie trwał około 6 minut i kończył się ćwiczeniem wzroku oraz pomysłem na zabawę ruchową. Sama animacja została utrzymana w stonowanych kolorach z małą liczbą elementów. Dzięki spokojnej narracji, seria odpowiada także dzieciom z neuroróżnorodnością, np. zmagającym się z ADHD, czyli nadpobudliwością neuroruchową.

Już od poniedziałku OKO rozpoczyna normalną działalność i zaprasza całe rodziny – dzieci, rodziców, jak i dziadków. Każdy – mały czy duży – znajdzie tu coś dla siebie.

Więcej szczegółowych informacji na temat Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji OKO, w tym zaplanowanych wydarzeń oraz możliwości zakupu biletów i godzin otwarcia znajduje się na stronie www.sfr.pl
Udostępnij: